Pronat e dobishme bajame


Bajame klasifikuar si arra më të dobishme, të cilat përdoren gjerësisht në dietë e njeriut. Po, varietetet e ëmbël të këtij lloji janë përdorur gjerësisht në gatim. Sa për arra të hidhura, atëherë ata e bëjnë një vaj bajame të mrekullueshme. Almond është e pasur me vitamina dhe minerale. Gjithashtu si pjesë e kësaj arrë ka një numër të madh të proteinave, karbohidratet, acidet yndyrore, fibra. Sipas nutritionists, ky produkt ofron ndihmë të paçmuar për shëndetin e njeriut.

Vini re se bajame kanë vlerë të lartë ushqyese, sepse produkti është shpesh përfshijnë një pjesë e një dietë të ekuilibruar.

Të 35 gram bajame ka 4,1 gram. fibër, 7 gram. karbohidratet, 1,7 gram. sheqer, 7,6 gram. proteina, 18 gram. yndyrna. Kalori kjo pjesë e arrave është rreth 206 kalori. Ndër pronat e dobishme e bajame vërejtur efekte të dobishme në sistemin kardiovaskular.

Kjo është për shkak të faktit se përbërja e arre paraqesë një numër të madh të yndyrna monounsaturated që ndihmojnë në uljen e kolesterolit të keq në gjak. Një përfitim i madh i trupit të njeriut dhe për të sjellë pronat antioxidant e bajame që është e pasur me vitaminë E. Gjithashtu në këtë arra veçonim ushqyesve të tilla si magnez dhe flavonoids që përmirësojnë qarkullimin e gjakut.


Bajame shërben burim i shkëlqyer i kaliumit, i cili është përgjegjës për presion normal të gjakut, dhe ndihmon në forcimin e muskujve të zemrës. Me përdorimin e vazhdueshëm të produktit në masë të madhe përmirëson lëkurën dhe flokët. Mos harroni për elemente të tilla si selen, i cili është i përfshirë drejtpërdrejt në ngadalësimin e procesit të plakjes.

Përdorni vaj bajame ndihmon në luftën kundër puçrra fytyre, lëkurë të thatë. Shumë shpesh vaj i tillë është përdorur në zonat e problemit masazh të trupit. Gjithashtu bajame përmban acid folik. Me përdorimin e rregullt të këtij lloji të rrezikut arra të ul sheqerit të lartë të gjakut.

Pra, bajame janë një mjet i shkëlqyer për parandalimin e diabetit.

Për shkak të pranisë së arra omega-3 përmirëson në masë të madhe kujtimin e njeriut. Sipas rekomandimeve të nutritionists, njerëz që duan të merren me trashje duhet të përfshijë këtë produkt në menynë e tyre ushqimore. Opsioni më i mirë është që të përdorin bajame që janë para-ngjyhet në ujë.

Kjo është për shkak të faktit se lëkura e arrë përmban një enzimë të veçantë, përmes të cilit ata gjatë për të tretet. Si rezultat, thith bajame brenda natës kjo enzimë është e bllokuar, duke e lejuar ju që të përdorni këtë produkt me një përfitim maksimal për organizmin.