Pronat medicinale e kulpër


Si në nenet e mëparshme, ne kemi filluar të flasin për vetitë shëruese të kulpër - që është, pa ndonjë ardhurat shtesë thjesht vazhdojmë të zhvilluar këtë temë.

Pra, një herë ju them se shtrydhur lëng nga manaferrat mund të sigurtë të nisë të zbatohet jo vetëm ku - praktikën mjekësore dhe në cosmetology.

Për shembull, ju mund të përmirësojë mjete natyrore gjendjen e lëkurës tuaj dhe lëkurën e pjesëve të tjera të trupit, madje edhe pa përdorur krem ​​të shtrenjta dhe komplekset rimëkëmbjes.

Kjo dhe shumë më tepër lexoni më poshtë.

Çfarë është prona dukshme shërimin e kulpër

Pra, në mënyrë që të bëjë lëkurën tuaj më të shëndetshme, ju mund të bluaj manaferrat në një mulli mishit, dhe pastaj shtrydh lëng prej tyre.


Dhe kështu të përgatitur lëng për të lyej, fytyrë të pastër disa herë në ditë. Për shembull, kjo procedurë mund të bëhet në mëngjes dhe në mbrëmje.

Mund të gjumit. Kjo procedurë, në qoftë se ju të filloni ky angazhuar vazhdimisht, do të përmirësojë strukturën e lëkurës tuaj dhe të ndihmojë të hequr qafe të blackheads, skuqjen, fytyre. Ose, ju mund të përdorni për të lëkurës tuaj të mjeteve të tjera.

Merrni lëng të freskët dhe përzierje atë në sasi të barabartë të (një domosdoshmëri!) Krem të bërë vetë kosi. Posaçërisht thonë se krem ​​duhet të jetë në shtëpi, sepse nuk janë ato yndyrna dhe komponimet që janë të dobishme për lëkurën.

Cilësia e dyqan krem ​​nuk është ndonjë e mirë. Dhe kur ju përzierje deri lëng të qetë dhe salcë kosi - ju mund të ndërtojë jashtë përzierje në çdo lëkurë. Rreth kësaj kohe maskë duhet të jetë e vendosur 15 minuta, dhe imponojnë nevojën, përsëri, për të pastruar dhe lëkurë të përgatitur.

Dhe pastaj, është e larë të gjitha off me ujë të ngrohtë. Nëse ne flasim më në detaje në lidhje me trajtimin - më parë ajo mund të lexoni artikullin në lidhje me pronat e dobishme e kulpër. Dhe tani, në qoftë se ju keni lexuar tashmë artikuj të dobishme, ne mund të vazhdojmë.

Pra, aspekt tjetër i rëndësishëm që shqetëson shumë - si ajo është përdorur në trajtimin e ftohjet.

Unë dua të them se në rrjedhën nuk janë vetëm manaferrat, por të gjitha elementet e tjera të pemës. Pra, sot ju mund të gjeni pemë përdorimi leh, e veta degët, lule, gjethe, rrënjë, etj

Megjithatë, kjo praktikë e përdorur pjesë të ndryshme të pemës ka qenë rreth e rrotull për shekuj. Nëse ju them në mënyrë më specifike - ju mund të përdorni një zierje e manave kulpër si një mjet për të ndihmuar në forcimin e trupit të dobësuar dhe për të rritur djersë për të udhëhequr skorje.

Për ta bërë këtë, merren të freskëta fruta (mund të jenë të thata) dhe derdhi ujë të valë në normë - 1 lugë gjelle manave në 100 gram ujë. Dhe pastaj, pa ndonjë aditivëve, thjesht të mbuluar dhe të japin spaced një orë.

Rezultuar supë për të pirë në një të ngrohtë, pak të nxehtë 80-90 gram disa herë në ditë. Gjithashtu, përdorimi dhe buds që mund të përgatisë veten, ose mbi banak. Kone mund të krijoj një numër - 1 lugë gjelle për 250-300 gram ujë dhe gargarë bëni gjatë një të ftohtë.

Dhe në qoftë kuzhinier me inflorescences supë - një mjet i madh që do të zbutur dhe zbutur kollën. Për ta bërë këtë, ju duhet gjithashtu të marrë 1 lugë gjelle lule të thata dhe derdh 250-300 gram ujë të valë.

Kapaku dhe gji është e gjitha në një termos, për t'u dhënë atyre për të dalë 2 - 2.5 orë.

Një tjetër 3 - 4 herë në ditë të marrë 1 - 2 teaspoons 40 minuta para vaktit kryesor. Sigurisht, tani janë përshkruar, jo të gjithë vetitë shëruese të kulpër dhe ne do të kthehemi tek kjo.