Mjekësi shafran i Indisë


Nëse ju filloni për të mësuar një erëza të tëra, shafran i Indisë është në mjekësi - kjo është erëz që ka gjetur shumë të përhapur.

Edhe në traktatet e Ayurveda përmend përdorimin e saj jo vetëm si një mjet shërimi, por edhe si një shtesë në ushqim gjatë tërë gatim Vedic.

Sot, më shpesh, ajo është përdorur si një shtesë në supave, perime në salads, në të gjitha llojet e snacks.

Ajo është përdorur sot në thata dhe milled si një pluhur, i cili ka një të verdhë të theksuar. Pra, le të shohim në ato faza në të cilat fusha specifike mund të përdorni këtë pluhur.

Shafran i Indisë në mjekësi dhe të ushqyerit

Nëse shqyrtuar gatim Vedic - se kjo shtesë si bimë rigon ofron të gjitha ushqimet dhe aromë freskuese dhe shije të athët.


Por shumë më të admirojnë atë nuk është e nevojshme, si pronë e saj - ajo rrisin formimin e biliare.

Nëse ju nuk e kanë përdorur atë në kuzhinë ose për gatim - ju duhet të dini në vijim. Kjo shumë lehtë mund të ndez, dhe në qoftë se ajo bie për ju që të veshin - janë probleme shumë serioze, atëherë ajo vidipraty.

Kjo është arsyeja pse ajo është përdorur për pikturë materiale të ndryshme nga hekuri dhe druri. Kjo produkteve Veshje dha një ngjyrë të artë. Nga perspektiva Ayurvedic, shafran i Indisë, kardamom dhe të thata si në mjekësi mund të aplikohen në trajtimin e jo vetëm ndonjë - sëmundjet shënjestër dhe për shërimin e gjithë trupin tonë.

Kështu, ajo është përdorur për të trajtimin e diabetit, e cila është shumë e rëndësishme në ditët e sotme. Gjithashtu, shtimi është përdorur për të hequr ulcerat duodenale. Dhe gjithashtu në qoftë se ju keni sistemi muskulor është në një gjendje të dobësuar. Nga rruga, nëse ne të fillojë duke përdorur concoctions barishte yarrow si - trajtim efekt vetëm do të intensifikohen.

Në mot të ftohtë, si ne shpesh ftohjet, mjekësi shafran i Indisë sipas Ayurveda, është i përshtatshëm për trajtimin e kollë dhe astmës manifestimeve. Dhe aplikimi thjeshtë i jashtëm - një vizatim i lëkurës, si këtë erëz është në gjendje për të shëruar zonat e problemit në lëkurë.

Me efekte biologjike, trajtim Ayurveda bërë edhe me përdorimin e erëza. Po, shafran i Indisë është përdorur si një antiseptik i mirë dhe gjermicid, si dhe një antibiotik.

Me përdorim të vazhdueshëm dhe sistematik në ushqim - erëz e mirë në gjendje për të ndikuar tëra florën e zorrëve. Gjithashtu, përdorimi i vazhdueshëm i një efekt pozitiv në tretje në përgjithësi.

Dhe për ata që praktikojnë shpirtërore vetë-përmirësimit - kjo nuancë është shumë, shumë i favorshëm dhe i dhembshur. Një i favorshëm që kanë vënë re gjatë që do ndikim të fortë në të gjithë trupin e trupit tonë të hollë, plus pastrimin dhe aktivizimi i fortë dhe i veprimit të të gjitha chakras.

Plus, mjekësi shafran i Indisë - është erëz aq unike, ajo gjithashtu rrit metabolizmin e plotë në të gjithë trupin. Për shembull, në qoftë se metabolizmi është i ngadalshëm - ajo është përshpejtuar, si në qoftë se një metabolizëm të fortë - që është e qetë e tij në normale. Si ju bëni këtë?

Dhe më në fund. Çfarë është shafran i Indisë i dobishëm në mjekësi - është aftësia për të trajtuar shkurtimet, scrapes, bruises dhe abrasions. Për shembull, në qoftë se ju porizalysya - spërkasë pluhur mbi plagë. Kjo do të ndihmojë për të zbutur plagën për të ndaluar gjakderdhje dhe dezinfektoj plagën pa asnjë peroksid. Unë do të doja të di mendimet tuaja mbi këtë.