Silikonit ne ushqimet dhe silikonit ne trupin e njeriut


Mirësevini, miq!

Detaje Vazhdimi elementët gjurmë, sot unë dua të ju tregojë për silikonit në ushqim.

Në - ditën e parë ne flasim vetëm për të pasur ushqim spastruar përmban këtë element.

Dhe - Së dyti, ne do të jetë i sigurt për të gjetur se: Cili është roli i silikonit në trupin e njeriut?

Dhe në atë që produktet që unë dua të tërheq vëmendjen tuaj të parë.

Silicon në ushqim

Para se të flasim për silikonit në ushqim, unë do të doja të tërhiqja vëmendjen tuaj këtu në këtë. Kur do të vazhdojë për të planifikuar dietën tuaj, ju nuk duhet të harrojmë për vlerën ushqyese të ushqimeve që hamë, ose më mirë nuk marrin.


Gjithmonë mbani mend se trupi juaj duhet të marrë jo vetëm makro ose proteina dhe vitamina dhe karbohidratet në sasi të mjaftueshme. Tani për ushqimin. Ushqime bera, që përmbajnë më i elementeve gjurme jane:

 • Pothuajse të gjitha drithëra. Këto përfshijnë: misër, grurë, bollgur, hikërror, oriz, thekër, kënaqur dhe të tjerët.
 • Shumë bishtajore. Këto përfshijnë: MASH, fasule, bizele, chickpeas, thjerrëzat.
 • Krunde. Kjo është e gjitha llojet e krunde (grurë, tërshërë, oriz).
 • Perimet. Këtu, spec i kuq, kungull, pothuajse të gjitha llojet e lakër.
 • Cilat produkte përmbajnë silic

  Jo aq bar i gjatë dhe bimët në dietë dhe të ushqyerit të luajnë një rol shumë më të mëdha se sa sot. Po, mjaft të zakonshme në tavolinat e gjysheve tona dhe të mëdha-gjysheve ishin salads të bimëve të ndryshme dhe bimëve që rriten të drejtë nën këmbët tuaja.

  Megjithatë, për shkak të faktit që njerëzit filluan të lëvizin në qytet dhe mjedisin shumë më keq - të gjitha bimët e dobishme rrallë shfaqen në trajtimin tonë, veçanërisht në dietë. Çfarë jam unë duke thënë?

  Fakti interesant!

  Shumë njerëz, kur ata fillojnë të studiojnë: cilat produkte përmbajnë silic ndoshta mendoni se për të marrë këtë mineral në sasi të mjaftueshme për njerëzit nga ushqimi është i vështirë.

  Megjithatë, në qoftë se ne i kushtoj vëmendje të bimëve dhe bimët, duket se nuk është e mjaftueshme të këtij elementi gjurmë. Pra, nëse ju kujtohet artikullin tonë dje ku biseduam për horsetail fushë, madje ajo është 40 - 45% të kërkuar lejimin e përditshme të njeriut.

  Megjithatë, kur është fjala për të njëjtën horsetail në terren dhe të ushqyerit, ajo mund të hahet si para dhe të bëjë atë të çaj. E pra, jo, unë dua për të identifikuar veçmas ato bimë që ju mund të hani si:

 • Hithrat
 • kalë dori,
 • Nëna dhe njerka,
 • A jeni në dijeni të bimëve të tjera.
 • Mos harroni se bimeve duhet të jetë gjithmonë i pranishëm në dietën tuaj.

  Produkte që përmbajnë silikon

  Këtu unë dua të them një fjalë në lidhje me ujë që përmban acid dhe një përbërës të këtij minerali. Po, ju mund të në shtëpi për të përgatitur ujin që gjithmonë do t'ju japë deri në 60% të kërkesave të përditshme. Çfarë ju nevojitet, ju kërkoni?

  Komponenti më i rëndësishëm - një mineral i vërtetë madhësi të vogël. Ku mund ta gjej atë dhe si për të zgjedhur? Ky mineral, (në qoftë se një pjesë e një tjetër mundi) do të ndezë. Megjithatë, kur të merren me motor kërkimi Pyetni minerale opal - llojin haltsedonovoho. Ata janë më të përshtatshme për qëllimet tona.

  E pra, atëherë, të vënë një copë në ujë (mund të jetë edhe i zakonshëm dhe i zier), të mbuluar, të vënë në një vend të errët, dhe i japin të qëndrojë disa ditë.

  E pra, atëherë, ujë pi si zakonisht.

  Megjithatë, kjo pjesë kur ai vazhdimisht larë dhe për të mbajtur të pastër duhet të jetë e mjaftueshme për muaj dhe madje edhe vite. Tani, produktet përmbajnë silic biseduam. Mbetet për të përcaktuar se çfarë ndikimi këtë element gjurmë në trup.

  Silicë në njerëz

  Jo të gjithë prej nesh janë të vetëdijshëm për rolin kritik të silikonit në trupin e njeriut, veçanërisht në dietë e qelizave tona. Më saktësisht, roli, pasi ka disa funksione kritike. Dhe nëse flasim më në detaje, ky element gjurmë të përfshirë në trupin tonë në

 • Funksionimi i duhur i enëve të gjakut.

  Me mungesën e tij të enëve të gjakut fillojnë të ndryshojnë strukturën dhe dendësia e saj, duke shkaktuar personi ka kardio - vaskulare sistemit dhe problemi fillon me qarkullim cerebrale.
 • Rritje kockat tona. Nëse mungesa e saj sidomos gjatë rritjes së organizmit - në raste të tilla, një person do të rritet ngadalë apo kockë, ose ata do të jetë shumë i dobët.
 • Indet lidhës të sistemit të frymëmarrjes. Nuk është menduar edhe se në qoftë se silic në të vogla njerëzore , atëherë ka shanset e tuberkulozit kontraktuese.
 • Sistemi nervor.
 • Dhe kjo nuk është e gjitha tiparet, pasi ajo është e pranishme pothuajse në të gjitha indet e trupit.

  PS: Ju lutem komentoni mbi këtë artikull silikonit në ushqim. Nëse ju ka pëlqyer shpjegimin e silikonit në trupin e njeriut - ju lutem ndajnë artikullin me të tjerët duke klikuar në butonin e duhur më poshtë.