Përfitimet e zgjerimit të zi të rrushit


Nëse keni lexuar artikullin e mëparshëm - ju e dini, se çfarë është përfitimi i rrushit të zi.

Dhe siç kam premtuar, ne jemi tani më gjerësisht të ditur subjektin, dhe tani vazhdojnë të flasin për ndikimin pozitiv.

Nëse ju vetëm shkoi në vend dhe nuk është i njohur me atë - atëherë ju rekomandojmë që të bashkohen në temën tonë bisedë, lexoni artikullin "rrush e zezë". Dhe ata që janë në valët tona të gjata - ne do të vazhdojmë.

Përfitimet e freskët zi të rrushit

Si ju do të kujtohet nga të dhënat e mëparshme - aty pamë gjëra të tilla si resveratrol që gjendet në lëkurat e rrushit. Tani ne nuk do të përsërisim ndikimin e saj, por në vend të përqëndrohet më shumë në lidhjet e tjera.


Më interesant për ne është se përveç resveratrol në lëkurë janë gjithashtu të komponimeve të tilla si flavonoids dhe frika jo vetëm emrat, acidet fenolike. Të tre këto komponimet e gjetur në lëkurat që janë të dobishme për trupin tonë më shumë.

Për shembull, flavonoids, të cilat janë gjetur në manaferrat Shadbush - të kontribuojë në shkatërrimin e clots gjakut ekzistuese në sistemin e enëve të gjakut dhe për të parandaluar ndodhjen e tyre. Dhe në zemër të flavonoids sigurojë efekt normalizimin, forcimin muret e saj dhe ritmin normaliziruya.

Por mos harroni se dikur ne fillojmë për të kultivuar rrushi temperaturën, duke e bërë atë komposto apo diçka si kjo - se - ne menjëherë të shkatërruar pothuajse të gjitha antioksidantë të cilat janë të përmendura më lartë.

Kjo është arsyeja pse çdo nutritionists rekomandojmë arsyeshme njerëzit hanë jo vetëm perime të dobishme apo fruta, por edhe domosdoshmërisht të freskëta.

Përfitimet e lëngut të rrushit të zi

Nuk do të thotë se është shumë e dobishme për trupin tonë ndikon lëng nxjerrë nga manaferrat. Nutritionists kryesorë kanë vënë re gjatë se ky lëng është shumë e mirë për ata që e praktikojnë spastrim trupin tuaj.

Gjithashtu, ajo është e rekomanduar për të pirë të gjithë ata që e kuptojnë se nevoja për të eliminuar toksina dhe helmet. Përveç tërheqjes së substancave toksike akumuluar - komponimeve të përmbajtura në lëng ndihmon kolesterol bilancit, e cila është e ekzagjeruar shpesh.

Veçanërisht në njerëzit mbi 40 vjet. Vetëm vetëm dua të shtoj se nëse një bluaj lëng dhe bluaj një bit lëkurë shumë - efekti do të jetë shumë më e fortë. Nga rruga, unë ju rekomandojmë të lexoni deri në lëng karrote dhe lëng bërë nga panxhar.

Ata bëjnë nëse ndryshimine konstante dhe diversiteti - gjithmonë mbrojë seriozisht trupin tuaj kundër viruseve dhe mjedis të ashpër. Në aspektin e sasisë - ajo është e rekomanduar për të marrë jo më shumë se gjysmë litër në ditë, që shtrihen për disa masa.

Për shembull, për absorbimin më të mirë të ushqyesve - është e rekomanduar për të pirë një gotë me lëng në mëngjes, dhe mund të pini një gotë gati 11:00.

Sa për manaferrat - ka gjithashtu një kornizë të caktuar.

Në mënyrë që të mos prishin sistemin e tretjes - Është e rekomanduar për të ngrënë jo më shumë se 800 gram fruta në ditë. Ky numër, siç e dini, gjithashtu, duhet të ndahet në disa faza. Siç kam thënë më parë në një tjetër artikull të rrushit - ajo është e rekomanduar për të përdorur një periudhë në mëngjes dhe ku - është për të 13:00, plus - minus gjysmë ore.

Pra, kur ajo është më mirë për të ngrënë në këtë periudhë - ju vendosni. Gjithashtu, unë dua të tërheq vëmendjen tuaj për faktin se në supermarket, nëse sezoni kryesor për këtë produkt e ka kaluar tashmë - shpesh të shitur produktin mjaftueshme në fjalë.

Ajo ka një shije të holluar me ujë dhe atë - madje ngjan bar.

Nëse ju keni blerë rrush, provuar dhe përjetuar një shije - është më mirë të refuzojnë të përdorin atë deri në sezonin e ardhshëm. Sigurisht, në qoftë se ju pëlqen fort, ju mund të bleni - vetëm rrallë në formën e disa exotics. Dhe kështu, është më mirë të presë për sezonin.

Si rezultat, përdorimi i rrushit të zi do të jetë shumë maksimale, në qoftë se ju ndiqni këto rregulla dhe udhëzime të përshkruara më sipër. Ndajnë informacionin tuaj në qoftë se ju gjithashtu se - ju e dini se në këtë temë.