Përfitimet piper


Para se të fillojmë të shqyrtojmë me hollësi çfarë është përfitimi i piper, unë dua të theksohet se shumica e specialistë të arsyeshme të ushqyerit rekomandojnë të hahet këtë perime është shumë i freskët.

Unë mendoj se kjo është parazgjedhur duhet të kuptohet si në çdo ushqyesve e ushqime të freskëta dhe komponimet gjithmonë më shumë.

Në fakt, askush nuk e ndalon vlim, merak, të konservuar dhe e bëjnë këtë perime të gjithë ju dëshironi.

Megjithatë, ajo do të vazhdojë shkrimin me një theks mbi se si të përdorin piper është i freskët.

Përfitimet piper në mjekësi dhe Ayurveda

Që nga kohra të lashta, ekspertët Ayurvedic kanë vënë re faktin se kjo perime është i aftë të mjaftueshme për të ndikojë beneficially të gjithë sistemin limfatik.


Për shembull, njeriu i cili kishte probleme me indet limfatike apo sistemit limfatike si një e tërë - e rekomanduar për të ngrënë këtë perime në jashtëzakonisht i freskët.

Kjo është për shkak se ne jemi të ndonjë ushqim nuk janë vetëm produkte kimike, por edhe fushën e tij të energjisë pushtet. Tani shkoni në detaje më shumë të unë nuk do të, sepse blog unë e përshkroi atë në disa nene para.

Në përgjithësi, unë do të thoja se është një ndikim pozitiv jo vetëm në sistemin tonë limfatik, si dhe sistemin nervor dhe mushkërive. Gjithashtu, kam harruar të ju tregojë për një efekt i dobishëm për zorrë tonë.

Në përgjithësi, kur ju do të hani speca - kjo do të ndihmojë për të zvogëluar inflamacion në sistemet e mësipërme.

Plus, ajo do të ndihmojë trupin tuaj të përballen me sulmet baktereve dhe mikroorganizmave.

Përfitimet piper në një ushqim

Ashtu si shumë perime, piper tonë - kjo është një produkt i holluar me ujë. Përmbajtja e ujit është 90% ose më shumë nga pesha ushqimor. Nuk ka praktikisht asnjë yndyrë, proteina dhe janë pak - pak më shumë se një për qind të peshës së perimeve.

Sa për karbohidratet shpejt tretshëm, përmbajtja e tyre është aq i ulët (hovering rreth 5% të peshës) se kjo perime mund t'i atribuohet në mënyrë të sigurtë për të dietë.

Për të konfirmuar mësipërm shtesë që bazuar në rezervat e energjisë, ka vetëm 27 kalori.

Pra, nëse ju dëshironi të humbni një paund disa ose edhe më shumë - sallatë me lulelakër, speca, turnips dhe korrigjuar shtimin e erëza, të cilat ne gjithashtu flasin për nenet e tjera, do të jetë një mjet i madh.

Megjithatë, vetëm një sallatë, nuk ka masa të tjera për të humbur peshë nuk do të funksionojë. Këto salads - një shtesë e mirë në kombinim me mjete dhe praktika të tjera. Nuk është një informacion shumë i rëndësishëm për ata që duan të rrisin aksioneve në jod e tij trupore.

Ajo është në këtë produkt, ashtu si në alga deti. Përmbajtja jod është mjaft i madh. Dhe, më e rëndësishmja, jod e këtyre produkteve është shumë më e lehtë për të tretet se të tjerët.

Por jo vetëm i famshëm për këtë jod perimesh.

Për shembull, ai përmban fibër ndërvepron mirë me zorrët tona, duke çuar në përmirësimin e këtij të fundit. Në qoftë se ne po flasim për minerale, vlen të përmendet prania e substancave dhe elemente si fluori, molibden, zink dhe squfur rralla.

Ka, sigurisht, dhe të tjerët. Kjo hekur, dhe fosfor, dhe nje furnizim i madh i kaliumit. Sa për rezervat vitaminë - është, para së gjithash, ne duhet të përmendim vitaminë E, H, K, E, dhe pothuajse të gjitha vitaminat nga grupi B. Plus, nuk janë A dhe askorbinki.

Si rezultat, të mirat e ëmbël piper, sipas mendimit tim - vetëm nedootsenima shumë njerëz.

Megjithatë, të jenë të kujdesshëm se ajo është e rekomanduar për të ngrënë vetëm 11:00-17:00.