Përfitimet e rrush të thatë


Që tani ajo është ngadalë duke ardhur ditë të ngrohtë, dhe me to, si dhe fruta të freskëta dhe perime - shumica prej nesh kanë filluar të mendojnë për atë që është rrush të përfitojnë dhe të tjera fruta të thata.

Sigurisht, në dimrin ne mund të vazhdojë për të ngrënë fruta të freskëta la banane ose portokalli, por për zëvendësim fruta të tjera të thata duhet të vijë pikërisht që me zell korrur në ditët e ngrohta.

Sigurisht, sot ne do të të trajtojnë rrush të thata vetëm, por do të fokusohet gradualisht në fruta të tjera të thata dhe manaferrat.

Përfitimet e rrush të thatë në aftësinë për të na mbushur me minerale dhe vitamina

Unë shpresoj askush nuk ka nevojë për të të treguar që në dimër të ftohtë ne priren për të, për të dhënë të aksioneve akumuluar e vitaminave dhe sende të tjera thelbësore.


I gjithë kompleksi i vetëm disa prej banane nuk e marrin sepse ndihma është tharje.

Dhe, të mirat e rrush të thatë nuk është vetëm për të marrë elemente të rëndësishme, por edhe për të na dhënë yndyrnat dhe karbohidratet shtesë, të cilat mund të mburremi e, për shembull, të njëjtën lychee fruta. Kështu, kur sezonin e ftohtë trupi ynë ka nevojë për përmbajtjen e energjisë u rritën në produktet - që i rrushit të thara ne mund të marrë një rrjedhë të mirë të energjisë.

Për shembull, përfitimet e rrush të thatë është se në 100 gram, ajo përmban 300 kalori, të cilat rezultojnë në mbajtjen e manave të thata në 88% komponimet karbohidrate.

Por gjithashtu nuk e harrojmë për yndyrna.

Shkarko fund është se shumë ekspertë nutritionists rekomandojmë hahet më shumë dhe hidratues. Kjo është për shkak të faktit se ato përmbajnë një sasi të lartë të mjaftueshme të naftës, e cila përdoret gjerësisht për kujdesin e trupit.

Disa pika në lidhje me rëndësinë e të kuptuarit përdorimin e duhur të frutave janë konsideruar në procesverbal "hahet Litchi". Dhe, edhe pse kjo nuk është shumë e lidhur me temën tonë tani, informacion ende i dobishëm është gjithmonë e dobishme.

Por edhe në dietë - kjo është një burim i mirë për të plotësoj trupit vajra tona shumë të dobishme. Vetëm Komenti - një hidratues hani, përtyp ato shumë intensivisht.

Gypat vogla janë - më të lehtë të sistemit tonë të tretjes do të merrni të naftës nga ta. E njëjta gjë mund të thuhet për gropa kajsi.

Megjithatë, përfitimet e rrush të thatë, jo vetëm në eshtra. Nëse thonë për vitamina - nuk do të thotë se ata mund të ruhen deri në 60% të shumës origjinale. Për shembull, në dimër ne mund të merrni këto vitamina si Grupi B askorbinki, vitaminë K, të dobishme për vitaminë qelizë E dhe A dhe R.

Pajtohem se kjo është pak si një kompleks vitaminë. Dhe e gjithë kjo - në një gjendje natyrore. Por ajo që është më interesante - edhe në formë të thata si kajsi jo më pak të shijshme të thata, rrush të përfitojë është se ajo mbeti antioksidantë.

Megjithatë, ata janë më pak se rrushit të freskët. Në çdo rast, janë substanca që ndihmojnë të ndaluar plakjen e qelizave tona, si dhe ngadalësuar proceset e oksidimit.

Unë gjithashtu duhet të përmendim minerale dhe elementët gjurmë. Po, ai përmban bor i rëndësishëm për ne, bakrit, hekur dhe komponimet kalcium dhe magnez dhe mangan.

Çfarë përcakton përfitimet e rrush të thatë

Faktori më i rëndësishëm që ju duhet t'i kushtojë vëmendje - kjo në fakt është bërë si përgatitje. Çështja është, unë kam shkruar në lidhje me këtë më parë, që është tharje rrush të përdorura në prodhimin e komponimeve të squfurit dhe sulphites.

Kjo, ju e kuptoni - një helm të vërtetë për trupin tonë.

Prandaj, opsioni më i mirë - për të bërë këtë pjesë vetë. Një tjetër opsion - është që të keni kontrolluar. Por jo të gjithë kanë mundësi.

Opsioni më ekstrem, nëse ju keni bërë tashmë një blerje - vënë në rojën e saj 5-8 në ujë për të paktën një pjesë e përbërësve të rrezikshme atje. Për të qenë të parandalimit të plotë - është e rekomanduar për të gjithë fruta të thata. Çfarë tjetër është e rëndësishme - është pritja.

Koha më optimale duke marrë ushqimin e tij - kjo është në mëngjes duke filluar nga ora 06:00 dhe 21:00, pa asnjë përjashtim në këtë periudhë. Ishte gjatë kësaj periudhe kohore është përfitimi maksimal i thatë me trupin tuaj.

Dhe a mendoni se ju mund të shtoni?