Përfitimet e limon, që shumë nuk e di


Mirë se vini miq! Sot unë do të doja të ju them se ka përfitimet e limon.

Dhe tani vetëm një kohë e mirë për të shkruar (dimrin vonë), sepse në këtë periudhë kohore shumicën e njerëzve fillojnë të vuajnë mungesës së imunitetit.

Gjithashtu e qartë është fakti se toni i trupit nuk është e njëjtë, edhe në dimër të hershme.

Ishte gjatë kësaj periudhe kohore kur nuk ka zarzavate, fruta të freskëta dhe perime nga kopshti, ne duhet të i kushtoj vëmendje në maksimum të dietën tuaj për të ndjehen mirë dhe të mos ketë të sëmurë.

Dhe pastaj si kishim nevojë të vijë në dobishëm "mik të verdhë" tonë.

Përfitimet e limon

Në fakt, ne nuk jemi të gjithë të vetëdijshëm për këtë fryt të mahnitshme.


Është e qartë se ne jemi të rrënjosur në mendjen e mendimeve si: "forcon sistemin imunitar", "vitaminë C" dhe disa mendime të tjera të ngjashme. Por ne nuk bëjmë të gjithë.

Kështu, po të kemi parasysh aspektin e energjisë e frutave - që përdorimi i saj në ushqim kontribuon jo vetëm për mbushje të trupit me vitamina, por trajtimin dhe parandalimin e sëmundjeve. Pra, kur ne jemi vazhdimisht në pak - pak shtoni atë në dietën tuaj është çështje parandaluese të tilla si:

 • tendosje nervor,
 • probleme me qarkullimin e gjakut të trurit (përmirëson kujtesën dhe një efekt pozitiv në tru)
 • përmirëson urinë,
 • kontribuon në metabolizmin.

 • Përfitimet e ujit me limon

  Në fakt, kjo duhet të trajtohen veç e veç. Kështu, në mënyrë që të merrni një efekt real pozitiv - nevojën për të ditur detaje të tilla si një periudhë kohe ajo është e mirë për të marrë, sa të përdorin atë. Për këtë, unë vendosa të shkruaj një artikull të veçantë, të cilat mund të njihen këtu.

  Përfitimet e çaj limoni

  Në fakt, përfitimet e çaj limoni nuk është aq efektive sa në rastin e mëparshëm ku përdorimi është me ujë të thjeshtë. Por që - efekti është ende atje. Për shembull, ajo mund të shërbejë si një alternativë për një kafe. Pse, ju kërkoni?

  Kjo është për shkak se në çaj është kafeina, e cila aktivizon trupin, dhe fruta vetë ka tendencë për të intensifikuar dhe vzbodryat.

  Pra, në vend të pirë kafe në mëngjes - kjo është vzbodryaytes mirë filxhan çaj me lëng limoni shtuar ose më shumë segmente.

  Përfitimet dhe dëmet e limon

  Në përgjithësi - atëherë si edhe botëve pjekur, ky fryt i takon një nga më të dhembshur (më i mirë) i rekomanduar person. Megjithatë, duhet të jenë të kujdesshëm sepse në situata të ndryshme mund të jetë një limon përfitimit dhe dëme.

  Ndikimi pozitiv:

 • ofron një efekt të ngrohjes në trup, ajo është e rekomanduar për përdorim në mot të ftohtë,
 • rrit mukusit dhe biliare në trup që ndihmon të përshpejtojë trajtimin e të ftohtë (dhe jo vetëm ftohjet)
 • përmirëson tretjen.

 • Ndikimi negativ:

 • mund të shkaktojë rritje të presionit dhe temperaturës trupore, e cila është e rrezikshme për të ngrohur,
 • rrit aciditetin në trup,
 • përdorim i efektit të pastër negativ mbi smalt dhëmbit, për shkak të efektit mbi acide frutash smalt.
 • PS: nëse artikullin " Përfitimet e limon "Ti duk interesant - ndajnë atë me miqtë tuaj në rrjetet shoqërore të ngutshme butonat më poshtë. Në përgjithësi, shkruani komentin tuaj, sepse unë jam i interesuar për mendimin tuaj dhe pyetjet tuaja nga tema