Përfitimet dogwood


Posto për atë që është përfitimi i dogwood atje vetëm - fakti se kohët e fundit, këtë sezon, ai gjithnjë e më shumë filluan të shfaqen në treg.

Por, kur njerëzit të shohin këtë kokrra të kuqe - ata disi - ata kalojnë nga edhe pa menduar se ata të humbasin.

Dhe, ndoshta - për shkak të mungesës së dijes, jo të gjithë e vendosur për të blerë atë.

Prandaj, për të prochynyty perde në të kuptuarit dhe aplikimin e manave në dietën e tyre - ishte shkruar këtë artikull.

Përfitimet Dogwood ushqyese dhe pronat e saj

Çfarë tundet ushqyesve të shpejtë - se e 100 gram, ju mund të mbështeteni në 14% fruktozë dhe glukozë të përmbajtur, të cilat janë të absorbohet shumë lehtë nga ne.


Me fjalë të tjera - karbohidratet mund të jetë deri në 14%. Por ju nuk mendoj se kjo është ajo.

Sa për proteinat - atje me ta sinqerisht nuk ka fat. Prandaj, në dietën tonë është e kombinuar mirë - unë rekomandoj që ju të shtoni në ushqim si lajthi dhe shqeme thata. Në çdo rast, mos harroni se kjo është seriozisht arra mund të na japin me proteina të rëndësishme dhe proteina.

Përfitimet dogwood është në faktin se ai përmban e dobishme të njerëzve vajrave (yndyrna) në gjendjen natyrore. Përmbajtja e tyre të çon në faktin që qelizat tona shell mbuluar një shtresë mbrojtëse shtesë, dhe qelizat tona më të lehtë për t'u marrë me agresioni që vjen nga jashtë, si edhe me sëmundje ekzistuese.

Sa për komponentët e rralla dhe të dobishme - dogwood përfitimet është se ajo përmban të ashtuquajturat polyphenols. Këto janë komponimet që ndihmojnë metabolike normale capillaries tanë, dhe e bëjnë capillaries tanë më të fortë dhe të shëndetshme. Përveç kësaj, Shadbush i freskët dhe pothuajse të gjithë lëng frutash përmban përfshin çështjen e mësipërme.

Nëse ju them disa fjalë për vitamina - duhet theksuar vitaminë C, e cila është e mjaftueshme për të parandaluar zhvillimin e sëmundjeve të panevojshme. Dhe çfarë saktësisht ju pëlqen - kështu që është përmbajtja e lartë e antioksidantë që parandalojnë plakjen e qelizave dhe të gjithë organizmit.

Megjithatë, vetëm ky produkt nuk ka lënë. Prandaj, siç rekomandohet nga specialistët në dietologji dhe të ushqyerit - është e dëshirueshme për të shtuar të tjera të freskët frutash të dobishme dhe jo fruta të thata hyduvaty.

Ajo duhet gjithashtu të shtoj se ju vetëm tërhoqi vëmendje serioze dhe nuk ka dyshim blerjes tjetër që manaferrat përmbajnë një gamë të gjerë të elementeve gjurmë.

Megjithatë, duhet theksuar se ajo është një sasi mjaft e madhe e magnez, fosfor, hekur, gjithashtu të ndikojë pozitivisht zemrën dhe tërë sistemin e qarkullimit të gjakut. Por, janë gjithashtu jo vetëm një dietë. Le të analizojë se si ajo mund të përdoret në trajtim.

Përfitimet dogwood në mjekësi

Në fakt, çdokush mund të përdorin jo vetëm manaferrat, por edhe në tërë bimore. Po, ju mund të përdorni në trajtimin e leh e kësaj bime, degët e tij, dhe madje edhe gjethet dhe madje edhe rrënjët. Por edhe në qoftë se ju jeni vetëm duke ngrënë vetëm një manave të freskëta - ju do të jetë i befasuar se sa shumë ata të fshehur.

Përfitimet dogwood është në faktin se ajo është një antipiretik natyror. Pra, nëse ju keni ethe dhe nuk duan të hanë - ju mund të provoni një grimë e frutave. Është e qartë se ata kanë vetëm një sezon ripening, por edhe në qoftë se ka një të thata - është gjithashtu e dobishme.

Plus, si dhe rigon erëza - kjo kokrra të kuqe është e mirë për të luftuar mikrobet gjatë sëmundjes, dhe për të hequr tumorin.

Nëse parandalimi i nevojshëm i sëmundjeve që lidhen me sistemin e tretjes - pastaj kalon në treg, ju nuk duhet të harrojmë këto manaferrat.

Ajo që është interesante për shumë njerëz është parandalimi aktuale e problemeve të mëlçisë, dhe parandalimin e tuberkulozit. Pra dogwood dhe përfitim është se ajo është mjaft e një mjet i fuqishëm.

Sigurisht, në qoftë se i sëmurë - të paktën hani 2 ton e frutave - asgjë e madhe do. Por, kur ju mund të - atëherë përse nuk diversifikuar dietën tuaj.

Në çdo rast, gjithsesi, por për njerëzit që duan të monitoruar natyrisht shëndetin e tyre dhe kurrë nuk merrni të sëmurë - dhe të përfitojnë dogwood, e cila është përshkruar më lartë, nuk duhet të largohet nga ju indiferent.

Të gjithë të njëjtë, çfarë mund të jetë më mirë kur të kombinuar të ushqyerit me trajtim natyror dhe

parandalimi?