Përfitimet dhe dëmet e fistikë vegjetarian, të para-foodists dhe më shumë


Që duke folur me njerëzit, kam kuptuar se ata janë të interesuar për të mësuar më shumë për atë që është në dobi dhe dëm i fistikë - ajo ishte vendosur për të shkruar një artikull mbi këtë temë.

Dhe, siç ka ndodhur më parë, ne së pari të marrë parasysh të mirat që një person merr, dhe pastaj të metat dhe rreziqet që mund të bartin në vetvete fistikë.

Çfarë duan vetëm për të vini re - këto arra të thata në mënyrë të përkryer të përshtatshme për vegjetarianët si për të para-foodists, dhe për njerëz që duan vetëm për të ngrënë ushqime me vlera ushqyese.

Por gjërat e para të parë ...

Përfitimet dhe dëmet e shëndetit fistikë

Siç thashë - një arrë e tharë kjo mund të bëhet një burim i madh i proteinave dhe fibra për ata që mendojnë se të jetojnë pa mish nuk është i mundur.


Pronat shumë të ngjashme në aspektin e proteinave dhe fibra dhe lajthi gjithashtu të thata dhe të thata shqeme. Për ata që janë bërë vegjetarian ose para-foodists - unë dua të ju lutem ju.

Fakti se një formë e pastruar nga të hahet vetëm 30 gram arra në ditë - ju të merrni sa më shumë që 12% të kërkesave të përditshme të proteinave të plotë. Pra, është vetëm 30 gram. Një normë mund të rritet në 100 gram. Ajo rezulton se vetëm përmes këtij produkti, ju nuk mund të shqetësohen për proteina dhe normës së saj të përditshme, sepse ju do të merrni atë rreth 50%.

Nga pika e energjisë e parë - është gjithashtu produkt mjaft i madh. Të përfshira në të 49 gram yndyrë për 100 gram arra - mund të rrisë sasinë e energjisë në trup dhe për të ndihmuar të ngrohtë trupin nga brenda gjatë stinëve të ftohta.

Por edhe kjo nuk e humb ngrohjes shumë në ditët e dimrit të ftohtë - ju mund të hani fruta të dobishme. E vetmja gjë është që të zgjidhni jo shumë i holluar me ujë, si ajo largon ujë dhe ngrohje të mjaftueshme nga trupi. Për shembull, fryt i mirë në dimër mund të jetë një banane, e cila, që ra fjala, gjithashtu na jep një humor optimiste.

Plus karbohidratet, e cila është 100 gram që përmban një sasi prej rreth 25%, kështu që ju mund të shpejt të njom të trupit dhe të shpejt të marrë energji. Dhe në qoftë se yndyrë do të japë gradualisht rozscheplyuyuchys efekt të energjisë nëpër kohë, karbohidratet pastaj tretet fillojë menjëherë, dhe menjëherë të sigurojë ushqimin e trupit.

Kjo është arsyeja pse modern mjekësi ata rekomandojnë që njerëzit të cilët janë të prirur për lodhje kronike. Sigurisht, përfitimet dhe dëmet e fistikë, si në produktet e tjera varet nga sasia e konsumuar në të njëjtën kohë ose gjatë gjithë ditës.

Nëse, për shembull, për të "denoncuar" një ditë rreth 400 gramë ose më shumë - një mundësi për të marrë dispepsi sepse çdo arra nuk mund të hahen në sasi të mëdha. Ata vetëm të shkaktojë dhe ashpërsia e sasive të mëdha të vështirë të tretshëm. Nga rruga, që produktet e proteinave duhet të jenë të kujdesshëm.

Në çdo rast unë do të them se rezistojë gravitetit në stomak dhe ndihmon tretjes stanjacion të tilla si Shadbush freskët kokrra të kuqe.

Është i freskët në atë përmbajnë minerale ndihmë në tretje.

Përfitimet dhe dëmet e fistikë mund të jetë edhe për pushtet mashkullor. Nëse kjo është përdorimi sistematik i 100-150 gram në ditë - atëherë njerëzit mund të merrni të rritur fuqinë seksuale dhe potencë.

Në qoftë se ju përdorni më shumë, duke menduar se kjo do të ishte më e dobishme - efekti është i kundërt dhe të rezultojë në dispepsi. E njëjta gjë vlen për gjethe nenexhik, - për të cilin një trazim të tillë në meshkuj.

Dhe të përfshira në arra janë rezervat e larta të thiamine, fosfor, vitaminë B6 dhe mangan - e shkëlqyer të promovuar punën mendore dhe intelektuale.

Plus, të përfshira në një përqendrim të madh të bakrit dhe kalium - një efekt pozitiv në zemër, enët e gjakut dhe proceset metabolike në trup. Duke folur të meta - ajo duhet të thuhet për ato arra që janë shitur në formën e skuqur dhe kripësi.

Të gjitha pikat e mira dhe një grup i ushqyesve të ruajtura në fistikë vetëm formë të papërpunuara dhe të thata. Dhe kur ata janë të shitur në formë skuqur - kjo nuk është asgjë më shumë se një stomak konvencionale filler, si përafërsisht 96% e të gjitha vitaminat, aminoacidet, enzimat dhe të tjera të shkatërruara. E njëjta gjë mund të thuhet edhe farat e lulediellit.

Plus, në qoftë se ata janë pastruar vazhdimisht nga shell duke përdorur dhëmbët - të ketë një shans për të dëmtuar dhëmbët tuaj, kruarje smalt ose duke shkaktuar plasaritje.

Dhe sikur të tërheqë një vijë në temën e "përfitimit dhe dëm fistikë" - unë rekomandoj atyre të të gjithë popullit që nuk e di se ku për të marrë një proteina shtesë. Gjithashtu, njerëzit që duan të marrin më shumë energji nga ushqimi dhe mos ha tepër.

PS: Unë do të jem i kënaqur të shoh ty dhe faqet e tjera blog