Ushqim të dobishme dhe të dëmshme


Shfaqja e mbipeshës është i lidhur me konsum të tepërt kalori mbi njeriun e konsumit të energjisë. Hollim nevojë për të reduktuar ushqime kalori. Por ka ushqime që mund të bëjë humbje proces më të lehtë në peshë, ndërsa të tjerët, në të kundërtën, mund të jetë më e vështirë.

Conventionally, të gjitha ushqimet janë të ndarë në tri grupe:

 • 1) produktet ergotropic (erhoticheskih pjesë bezdisshëm e një hypothalamus).
 • 2) Produktet trophotropic (departamenti i bezdisshëm ushqyese)
 • 3) Produktet janë të dobët për rregullatorët hypothalamic.
 • Kjo ndarje është për shkak të ndikimit të ushqyesve të ndryshme në metabolizmin. E para rritja e vitalitetit, i dytë stimulojë proceset e shërimit.

  Nëse ushqimi është i dominuar produkte ergotropic, ne ndjeni një rritje të fuqisë dhe energji, shumë e shumë produkte të trophotropic, në të kundërtën, shkaktojnë dobësi dhe të qenët i përgjumur.

  Pra produktet ergotropic të ndihmojë në procesin e humbjes së peshës.

  Veprimi i fortë ergotropic kemi produktet e mëposhtme: peshk ligët, kos, djathë, qepë, hikërror dhe miletin kokrra, piper, kafe, çaj.

  Efektet Neutral kanë produkte të tilla si fruta, soje, makarona, drithëra, mish lope, mish qengji.

  Produktet trophotropic ndërhyjnë me procesin e humbje peshe dhe të kontribuojnë në akumulimin e saj. Produktet më të fuqishme trophotropic përfshijnë: mish derri, qumësht, vezë, pulë të bardhë, gjeldeti, pjekje maja, disa perime, maja dhe pijeve malt.


  Kur të përziera në produktet ergotropic përgatitjes trophotropic dhe një neutralizimit të pjesshëm të ndërsjellë. Prandaj, përdorimi i hudhër, piper i zi, qepë mund të jetë pak "e saktë" enët perime dhe enët me mish derri dhe pule.

  Për të rritur efektivitetin e dietë duhet të reduktohet në minimum produkteve trophotropic konsum, duke preferuar ergotropic dhe produkte neutrale.

  Përndryshe duhet të ndjekin në mënyrë strikte enët kalori.

  Por unë mendoj se ne duhet të shikojmë në listën e ushqimeve të lejuara. Por është mjaft e pasur dhe të ndryshme. Ju mund të bëni një menu goxha e shijshme duke përdorur vetëm produkte neutrale dhe ergotropic.

  Menu mostër për ditën:

 • Mëngjesi - çaj jeshil, dy mollë të mesme.
 • Dreka - supë peshku me mel dhe qepë, makarona (preferohet nga grurit durum) me mish lope të zier, çaj të gjelbër.
 • Mesdita - filxhan kos, medium-sized dardhë.
 • Darka - qull hikërror me mish qengji zier, një gotë kefir.
 • Siç mund ta shikoni, menu është mjaft i përzemërt dhe e shijshme. Është e rëndësishme të mos e teproj me sasinë e servings. Jo ndjenja e urisë dhe parehati, ju mund të humbni një paund disa ekstra. Dhe një dietë do t'ju shpëtojë nga stresi dhe overeating periudhë postdietnoho.

  Shko në dietën tuaj me mençuri dhe me imagjinatë dhe ju mund të bëni dietën tuaj në përputhje me shijet dhe preferencat tuaja, por mos harroni të bëni të sigurtë që në dietën tuaj nuk përfshihen produktet trophotropic.