Pronat e dobishme e papaja në ushqim dhe mjekësi


Siç kam premtuar në procesverbalin e mëparshëm, tani ne do të flasim më shumë për pronat e dobishme e papaja.

On - faktin që në një artikull të mëparshëm, ne admiruar fort përshkrimin e fetusit - ne thjesht nuk kishte zgjidhje, por për të krijuar një llogari të veçantë.

Pra, në qoftë se ju ende nuk e keni lexuar artikullin e para - Unë ju rekomandojmë që të bëhen të njohur me atë që ajo përfaqëson dhe çfarë ajo duket si papaja fruta.

Në çdo rast, le të analizuar atë që të fillojë të plotësojë brenda me vitamina dhe përbërës të tjerë, dhe pastaj prek dhe e përdorin për qëllime mjeksore.

Pronat e dobishme e papaja në ushqim dhe mjekësi

Së pari, ajo që ne shpesh fillojnë - një kalori dhe karbohidrate.


Nga - për fruti përmban një sasi të vogël të karbohidrateve (dhe numri i tyre është në rajonin e 8-9 gram në 100 gram tul), kjo është goxha produkt të ulët kalori.

Megjithatë, 39 nuk kcal të konsiderohet tepër i ulët në kalorive, por ende, krahasuar me fruta të tjera të dobishme (p.sh., siç janë datat) - kjo është shumë pak. Edhe pse numri i kalorive mund të ndryshojnë pak në varësi të ndryshme.

Por, si në fruta të tjera - këto fruta janë furnizime të pakta si proteina dhe yndyrë komponimet. Në vend të kësaj, ne kemi një listë të pasura me vitamina të ndryshme, duke filluar me vitaminë A. Pastaj, në rend zbritës janë vitamina C, E, B, dhe vitaminë K.

Sinqerisht, si në të njëjtën fruta lychee dhe fruta të tjera, ka vitamina të tjera, por në sasi shumë më të vogla. Pra, ata vetëm të humbasë. Dhe, përveç vitamina, ne jemi aq të rëndësishme për të kripërave tona kompleksit trup si komponimet e zinkut, magnez, selen, fosfor, dhe një sasi të madhe të kalciumit dhe kaliumit.

Një paragraf i veçantë ose një pjesë të shkrimit duhet të kushtojnë lëng që është nxjerrë nga papaja. Për shembull, në të njëjtën mjekësisë orientale (Ayurveda) dhe në vende të tjera tropikale, lëng është përdorur për qëllime të ndryshme.

Kështu, në qoftë se një person i dobësuar tretje, ose një person vuan nga aciditet të lartë në stomak - ajo është e rekomanduar për të pirë 150-200 gram këtë lëng një orë para se të marrë enët kryesore.

Për të rritur efektin e rekomanduar një gotë të tillë me lëng (250 gram) të shtoni një kardamom të vogël (fjalë për fjalë, dy çikë).

Dhe, përveç kësaj, që do të përmirësojnë tretjen - brendshmet tona janë pastruar nga krimbat, nëse ka ndonjë. Për më tepër, ajo është e rekomanduar për të pirë lëng dhe gjithashtu ata njerëz që kanë probleme me shpinë, si dhe komponimet që gjenden në fruta, dhe forcimin e shpinë dhe përreth indeve.

Por gjithmonë mos harroni në lidhje me vendlindjen e karrota dhe panxhar lëng tonë, sepse në to ju gjeni veten jo vetëm vitamina, por edhe një sëmundje natyrore profilaktike shumë moderne.

Tani, le të flasim për pronat e dobishme e papaja në një perspektivë mjekësore.

Që nga kohra të lashta, popullata lokale përdor frytin e kësaj bime në mënyrë që të përmirësojë funksionin e sistemit të tretjes.

Plus, që nga fetusi ishte e izoluar si një papain ekstrakt, e cila është nisur veçanërisht kohët e fundit shtuar në objektet e ndryshme mjekësore dhe ilaçe.

Sam papain, për shembull, është shumë e mirë sepse ajo ndihmon tonë kolesterolit të grumbulluar lufta trup dhe yndyrë të tepërt trupore. Megjithatë, nëse ju filloni për të ndjekur dietë të saktë dhe të mirë të ndjekin këtë - se kolesteroli i lartë dhe yndyrë të tepërt ju nuk e kërcënojnë.

Tani që ju keni më shumë - ose më pak të plotë informacion në lidhje me pronat e dobishme e frutave papaja vetë dhe të gjithë - menu juaj ekzotike, unë mendoj, përforcohet me një tjetër fruta.

Gjithashtu, unë do të doja të dëgjoj mendimin tuaj në lidhje me shije dhe karakteristika të tjera të frutave që nuk janë bërë.