Pronat e dobishme e naftës susam


On - faktin se pronat e dobishme e naftës susam janë parë disa mijë vjet më parë, mjekët East - tani ajo është një nga më të popullarizuar në Kinë, Japoni dhe në të gjithë Azinë Jug - lindore.

Nga rruga, ajo e bëri ka disa lloje. Është dritë (rafinuar), dhe ka edhe të errët.

Megjithatë, kjo është e lidhur me temën e ushqimit, të cilat ne jemi tani duke shkuar për të folur.

Pronat e dobishme e naftës susam në të ushqyerit të njeriut

Për shembull, në Japoni njëjtën dritë e drejtë përzierje dhe vaj errët të ushqimeve tiganisje japin një shije të veçantë. Por në Kinë, Indi dhe Korenë, situata është paksa e ndryshme.


Atje, njerëzit e dinë se çfarë do të jetë efekti më i madh kur ajo nuk është e nënshtruar për të ngrohur trajtim në një tigan.

Prandaj, shumica e naftës si susam dhe i freskët - shtoi vetëm në salads dhe enët tjera si furnizimin me karburant, për të dhënë yndyrë shtesë dhe sytnosti. Nuk është një tjetër fakt interesant, të cilat përfshijnë të drejtën për ushqim, si dhe në aspektin mjekësor.

Shkarko fund është se nëse çdo mëngjes në një stomak bosh kur ju as nuk keni kohë për të ngrënë, të marrë një lugë gjelle e këtij produkti natyral - kjo do të ketë efekte të shumëfishta. Së pari, ky efekt ngrohja dhe mbushje yndyrna të dobishme në trupin tuaj, por edhe tërheqja e toksinave akumuluar dhe substancave të dëmshme.

Plus, dhe të gjitha që produkt si thjerrëzat sprouted, vështirë se të shkaktojë ndonjë sëmundje alergjike dhe i përshtatet pothuajse të gjithë njerëzit si të ushqyerit, dhe për qëllime të tjera.

Për shembull, në qoftë se një pak larg nga pushteti shumë mirë fshij fytyrën dhe trupin tuaj vajzat, si lëkura është shumë elastike dhe merr hydration shtesë dhe të ushqyerit.

Dhe në qoftë se ju të përfunduar temën e ushqimit - këtë produkt që mori ftohtë presion - një shtesë e madhe për dietën, si një vegjetarian, kështu që për të para-foodists, dhe për ata që seriozisht dhe sistematikisht të angazhuar në sport. Atletët të jetë gjithashtu shumë i dobishëm, elb perla, e cila është shumë e mirë ushqen trupin me energji.

Pronat e dobishme e naftës susam në mjekësi

Specialistët dekada studiuar mjekësi Lindore, veçanërisht Ayurveda, thonë në vijim. Nëse një person dëshiron të natyrshme të rritur shëndetin e tyre dhe praktikisht të pushojë të lënduar - ai rekomandoi gjumit të kryejë procedurën e mëposhtme.

Të mjaftueshme për të marrë një sasi të vogël vaj, dhe një fillim i mirë për të fshij këmbë, duke i bërë ata masazh paralele. Kjo procedurë do të ndihmojë për të rivendosur mendje të qetë dhe delikate e trupit dhe si rezultat - dhe të gjithë sistemin nervor.

Veprim qetësues gjithashtu kryejnë bimëve të posaçme dhe bimë që mund të brewed si çaj ose TEAS bimor bëjë.

Këto përfshijnë të njëjtat mjedër gjethet ose nenexhik.

Nëse sistemi nervor është në gjendje të mirë - edhe në ëndërr njeri do të jetë shumë më e shëndetshme. Plus, kjo procedurë në qoftë se ajo është për të praktikuar çdo ditë, rrit imunitetin dhe rrisin dritën e brendshëm të energjisë që ndihmon viruset luftuar dhe sëmundjet.

Gjithashtu, efekte të dobishme janë gjithashtu në parandalimin dhe trajtimin e kavitetit oral. Po, të njëjtat ekspertët e Ayurveda - rekomandoj duke bërë vaj gargarë. Kjo duhet të bëhet një herë krehur dhëmbët e mi, si dhe për të kryer këtë procedurë rreth 4 - 5 minuta.

Pas shpëlarje, rekomandohet që një masazh i vogël mishrat e dhëmbëve.

Kjo mund të bëhet me gishtin tuaj. Dhe çfarë veprime të tilla do të çojë, ju kurioz?

Kjo procedurë është një veprim i fuqishëm parandalues ​​që do të parandaluar zhvillimin e sëmundjeve periodontale, dhe gjithashtu do të përmirësojë qarkullimin e gjakut në mishrat. Dhe, në qoftë se ju keni fërkim dhe masazh fëmijën - kjo do të ndihmojë për t'u çlodhur nervor dhe skeletore - sistemet muskuloz.

Si rezultat, fëmija juaj do të vazhdojë të zhyttyeradisnishymy dhe të shëndetshme. Informacioni i marrë dhe analizuar rezultati tani do të jetë e vështirë të refuzojë për të blerë kur ju e dini pronat e dobishme e naftës susam. Sidomos për shkak se të gjitha që u rendit - kjo nuk është e gjitha.

Unë pyes veten se si ju përdorni këtë produkt në shtëpinë time?