Pronat e dobishme e fasule apo nuk e di shkencëtarët


Përshëndetje miq! Tani ne do të flasim për pronat mjaft e dobishme të fasule.

Më duhet të them se ajo është përdorur në shumë ushqime (zaastuyu gjysmë), sepse ajo është një filler i mirë, shumë i lirë, por gjithashtu edhe të kënaqë urinë.

Por mos harroni se ajo është e mirë për të përdorur në një gatuar siç duhet.

Dhe, edhe pse ai është i lirë dhe i zakonshëm në shumë cuisines të botës, që nuk do të thotë se nuk ka asgjë të dobishme.

Pronat e dobishme e fasule

Ashtu si bishtajore të tjera (fosol dhe i referohet në mënyrë specifike për të familjes fasule), ai përmban një lloj të një numri mjaft të madh të proteinave bimore që shpejt të përthithur nga trupi.


Por nuk është një pikë e rëndësishme.

E rëndësishme!

Before'll marrë ndonjë Bean, ata detyrimisht duhet të zhytem në ujë për 8 - 00:00. Ju mund të dhe më shumë. Është e nevojshme para së gjithash të jetë thithjen më mirë nga trupi.

Duke folur në mënyrë specifike në lidhje me vlerën ushqyese dhe pronat, ajo përmban 22 - 26% proteina, duke marrë totale në masë ushqimor. Nga rruga, - që kohët e fundit kam shkruar një artikull në lidhje me cilat produkte përmbajnë shumë proteina. Sigurisht, kjo zënë në ballë të fasule.

Por, pasi ato janë të pasura me proteina dhe aminoacidet. Duke folur për pronat e tjera të dobishme të fasule, vlen të përmendet prania në të e stoqeve të mira si vitamina dhe minerale.

Pra, këtu ju mund të gjeni një shumë të grupeve të vitaminave B që nuk janë shpërndarë mirë në ushqime si njohura S.

Megjithatë, ka rezerva të vogla të pasura me vitamina A dhe D. E pra, dhe si minerale, çdo gjë është serioze dhe interesante. Ju mund të gjeni shumë:

 • kalcium,
 • magnezi,
 • zink,
 • hekur.
 • Ka objekte të tilla të rralla si:

 • silic,
 • bakër,
 • krom.
 • Pronat e dobishme e bishtaja

  Siç e përmenda më lart, pronat e dobishme e bishtaja pak të ndryshme nga zakonisht. Ne duhet gjithashtu të ju tregojë për pods. Fakti është se edhe pse ato nuk përmbajnë një gjendje të tillë të madhe të proteinave, por ato përmbajnë shumë minerale dhe vitamina esenciale.

  Fakti interesant!

  Nëse ju filloni për të shtuar në dietën tuaj (salads, enët anë, supave) copëtuar pods freskëta - ata gjithashtu do të japin trupin tuaj me vitamina si A dhe C dhe kalciumi ngop ju.

  Në shtesa në këtë dua të them se ai përmban një fije të plotë, që i kam përmendur shumë herë që nga ndikimi i saj pozitiv në punën e ndihmon tretjen e ushqimit tonë të vetëm nedootsenimo.

  Pronat e dobishme e fasule të kuqe

  Nëse ne flasim për pronat e dobishme e fasule të kuqe, kjo është ajo që - është e ngjashme me thjerrëza. Fakti se një lloj i thjerrëzat e kuqe dhe përmban sasi të larta të hekurit, i cili është veçanërisht i rëndësishëm për sistemin tonë të qarkullimit të gjakut.

  Dhe kur është fjala për të gjitha llojet e fasule, ato japin një efekt terapeutik në sistemin e njeriut të tilla si:

 • Imunizuar (përmirëson imunitetin)
 • Muskujve (është rritja e indeve të muskujve, dhe kjo duket më shumë fuqi dhe energji)
 • Bone (efekt të madh në shpinë, joints, kockat gjitha të drejtat)
 • Efekti pozitiv në indet e trurit.
 • Kjo arrihet nëpërmjet një, ndikimit të hollë të energjisë së ushqimit në trupin tonë. Më konkretisht përshkruan mjekësi orientale - Ayurveda.

  PS: ju lutem të lënë një koment në artikullin Pronat e dobishme e fasule , dhe të ndajnë artikullin me të tjerët nëpërmjet rrjeteve sociale.