Pronat e dobishme e kardamom


Në fakt, ajo do të jetë e vështirë të mbivlerësohet pronat madje edhe të dobishme të kardamom, pasi ajo është një nga erëza më e hirit sipas Ayurveda.

Për shembull, në të njëjtën Indi dhe vende të tjera të Lindjes, ajo është konsideruar si një nga më të rëndësishme.

Në lindje, ai i kushtoi vëmendje të mjaftueshme për të serioz dhe çdo grua e përdorur gjerësisht këtë erëz në kuzhinë.

Dhe ne, në mënyrë që të marrë të dini dhe të mësojnë më shumë për këtë shtojce dietetike të dobishme - të gjithë duhet të bëjnë më shumë kujdes.

Pronat e dobishme e kardamom Sipas Ayurveda

Duke folur në kushtet e Ayurveda - një bimë mjaft të hareshëm. Dhe në përgjithësi, në qoftë se ju filloni për të analizuar të gjitha erëza të tilla si rigon ose qimnon milled - duket se shumica e tyre janë në mirësi.


Duke folur e ndikimit delikate në mendjen tonë trupit energji - pronat e dobishme e kardamom janë që me përdorimin e tij të vazhdueshëm, është zhvillimi i një personi të tillë si një delikatesë.

Nëse do të prekni aspektin mjekësor - që, në thelb, është një ndikim i fortë në anën e majtë të trupit tonë.

Plus, ka një tjetër ndikim delikate. Për shembull, pasi nuk është një ndikim i vazhdueshëm në mendjen tonë delikate të trupit - kjo çon në faktin se ne të bëhen më të balancuar, të fillojnë të mendojnë disa lehtësi, dhe vjen tek ne ndjenjën e brendshme të mirëqenies. Përveç - shkon përmirësim serioz në qartësi të të menduarit dhe të rritur mendjen.

Pronat e dobishme e kardamom në dietë

Siç u përmend më lart - kardamom lidhet me bimët në mirësi, dhe kjo është një arsye që e përdorin atë si një zierje medicinale të çikore, mund të jetë pothuajse çdo kohë të ditës. Edhe në qoftë se ne themi më saktësisht, ajo është e rekomanduar për të përdorur që nga 7 am dhe duke i dhënë fund 21:00.

Megjithatë, edhe në qoftë se ju vendosni të merrni deri në natën dhe të pini qumësht, një shtesë të vogël të erëza në qumësht nuk dhemb. Duke folur për ushqimin tonë - është në të njëjtat vendet lindore - kjo erëz vënë në të gjitha llojet e ëmbëlsira, biskota, pasta dhe enët tjera.

Disa njerëz shtoni erëz për atë një pak - pak kur ata fillojnë të pijeve të frutave korrjes dhe jam edhe në dimër.

Ajo është e mirë-provuar, si dhe në supave, dhe në disa të tjera. Për shembull, në Indi ajo është shtuar në shumë supave, dressings, sallatë, salcat, etj

Pronat e dobishme e kardamom në mjekësi

Çfarë saktësisht mund të thuhet në aspektin mjekësor - është se vaj esencial i kësaj bime para, si Yarrow tretësirë ​​jo alkool përdorur në parandalimin dhe trajtimin e sëmundjeve të shpretkës, dhe mushkëritë.

Shkarko fund është se ajo është e vajra esenciale të kontribuojë për të liruar mukusit akumuluara dhe pastron atë. Gjithashtu, mijëra vjet më parë, u pa efekte pozitive në lidhje me sistemin e tretjes.

Kështu, në qoftë se një njeri kishte probleme të stomakut - ai është dhënë çaj, baza e së cilës ishte pikërisht këtë fabrikë, si dhe bimë të tilla si koriandër dhe qimnon në mënyrë të barabartë të dobishme.

Nga rruga, nëse ju doni të rritur të trupit të përgjithshëm - ajo është e rekomanduar që të krijoj çaj është laced me komponente njëlloj të mësipërme.

Dhe kjo nuk është e gjitha. Për shembull, në qoftë se ju shpesh ose herë pas here në ndjenjën mëngjes në një gjendje të thyer ose ju keni një dobësi dhe duan të inkurajoj - merr vetëm një moment - një tjetër përtyp farat e kësaj bime.

Tani, si për ftohjet. Nëse, për shembull, kolliteni apo mundi të ftohtë - të fillojë shpëlarje duke përdorur tretësirë ​​e kardamom. Vetëm duhet për të bërë tretësirë ​​të alkoolit. Ajo do të jetë e mjaftueshme derdh ujë të valë korrur erëza më parë dhe le të qëndrojë për 14 - 24 orë.

Pas kësaj, ju mund të kaloni shpëlarje. Nëse keni probleme me zemrën ose probleme me enët e gjakut, si dhe kulpër kokrra të kuqe - është një ilaç i shkëlqyer natyral. Për shkak të ndikimit të vogël është restaurimi dhe normalizimi i enëve të gjakut, si dhe të muskujve të zemrës.

Ajo që është interesante - kjo është efekt në sistemin tonë nervor. Nëse ju filloni për të pirë çaj nga kjo erëz, shtoni atë në ushqim - tashmë pas 2 - 3 javësh ju do të ndjeni se si sistemi juaj nervor do të jetë në gjendje për të pushuar.

Bazuar në të shkruar më sipër, unë dua të edhe një herë të tërheq vëmendjen tuaj për pronat e dobishme e kardamom dhe faktin që ju menduar e duke e përdorur atë në dietën tuaj dhe jetën tuaj.

PS: dhe të ju ndihmojë në këtë komplot të përgatitur posaçërisht: