Celulozë


Celuloza - një lëndë ushqyese bimor që përmban karbohidratet të ulët në sheqer. Fiber nuk ekziston në vetvete. Kjo është pjesë e fruta, perime, bishtajore, drithëra.

Si një çakëll çështje, fibër nuk na jep energji, por roli i tij në jetën tonë është shumë e lartë. Fibër diete, të cilat përbëjnë indet, duke siguruar funksionimin normal të të gjithë traktit gastrointestinal. Në konsum normal në 40 gram në ditë të fibrave ne konsumojnë disa herë më pak. Arsyeja për këtë ushqim që kemi përdorur për të ngrënë dhe ku procesi i rregullt është pothuajse asnjë fije.

Ajo fibër diete bëjë zorrës së trashë për funksion, për të mbrojtur atë nga kanceri. I pasur në dietë ndikon indeve fibër metabolizmin e acideve biliare në trup, konsumi i saj ul nivelin e kolesterolit dhe sheqerit në gjak.

Përdorimi i fibra për parandalimin dhe trajtimin e sëmundjeve koronare të zemrës, atherosclerosis, hipertension, venat me variçe, rritjen e clots gjakut, diabeti në kombinim jep rezultate të shkëlqyera. Fiber është përfshirë gjithashtu në dietë ushqim për trashje.

Celuloze rrjedh nga trupi i frutit përmban pektin.


Pra, kur ne hani perime të mjaftueshme, rrit normën e kalimit nëpër zorrët tretet ushqimi, heq kapsllëk dhe për të parandaluar prishjen e proceseve në zorrë.

Ka fibër shpjegueshëm dhe i pazgjidhshëm. Celulozës dhe lignin lidhje me celulozë pazgjidhshëm. Ata janë gjetur në drithërat, bishtajore, fruta, krunde, oriz ngjyrë kafe. Fibër pazgjidhshëm, duke marrë në të shtohet stomak dhe shkakton një ndjenjë e plotësi. Për më tepër, duke u larguar nga stomaku, fibër pazgjidhshëm është i përfshirë në mënyrë aktive në largimin e substancave të ndryshme toksike, kolesteroli dhe acidet biliare.

Për të përfshijnë fibër shpjegueshëm - gjendet në pektin fruta, çamçakëz me fasule, gomë dhe hemicellulose nga kënaqur grurit dhe elbit.

Pasi në stomak tonë, fibër shpjegueshëm absorbon ujë dhe rritje në vëllim. Melting gjendjen e pelte mbushje dhe stomak, fibër shpjegueshëm është shpejt ngopje.

Fibër shpjegueshëm gjenden në fruta, perime, shumë nga bollgur. Pronës për të mbushur barkun e saj ndihmon të humbni peshë dhe të njëjtën kohë të normalizuar tretje. Ndjenjë e plotësi ne ndjehemi, por nuk do të marrë energji, kështu që trupi ka për të përdorur dhjamin e tij.

Aktualisht, industria filloi të prodhuar fibra si një shtesë diete. Nëse shëndetshme dietë ushqime të varfra që përmbajnë fibra, ajo është shumë më e lehtë për të marrë atë larg.

Në raftet e farmacive ju mund të gjeni ndonjë - nga fibra nga drithërat për fibra me alga deti, rrush pa fara e zezë. Si te zgjidhni dhe sa shpesh për të marrë atë? Ajo është e mirë që të konsultoheni me mjekun tuaj. Ai, duke e ditur sëmundjen tuaj kronike, të përshkruajnë ju rekomandojmë ushqim fibër apo ndryshim të stilit.

Pra, fibër është shumë e rëndësishme për trupin tonë dhe ka shumë prona të dobishme:

  • heq kolesterolit te trupit;
  • është ushqimi diete, e cila parandalon formimin e gurëve të tëmthit;
  • është cholagogue, normalizes funksionin e sekretim biliare të mëlçisë;
  • në vuajnë nga diabet tip 2 me ushqime të rregullta të hahet të pasura në fibra, ngadalëson përthithjen e yndyrave dhe karbohidratet, duke rezultuar në rritje të shmangshme mprehtë në sheqerit në gjak;
  • fibër stimulon zorrët, promovon avancimin e shpejtë në ajo eliminon ushqime të përpunuara dhe kapsllëk;
  • nëse dietë përmban fibër mjaft i nevojshëm, ajo promovon rritjen e bifidobacteria kërkohet zorrëve;
  • Produkti fibra është një parandalues ​​kundër kancerit dhe sëmundje të tjera të traktit gastrointestinal;
  • hahet fibra, ne të liruar trupin tuaj e toksinave, radionuclides, metalet e rënda, plumbi që thjesht nuk është e mundur.