Pronat e dobishme Kalina


Virgjëri është se manaferrat, të cilat për shkak të pronave të saj të dobishme medicinale dhe është përdorur në mënyrë aktive në mjekësinë popullore. Kalina përdorur për të bërë lëngje, lutem, komposto, bllokime. Gjithashtu, kjo kokrra të kuqe e tharë, të ngrira, brewed me çaj. Një dashuri e tillë e madhe për këtë kokrra të kuqe është për shkak se një pjesë e manave kulpër acidit Askorbik kuqe ka dy herë më shumë se në agrume. Përmbajtja e përgjithshme e kripërave të hekurit tejkalon këtë portokall kokrra të kuqe dhe limon pothuajse pesëfish.

Duke folur e sende të tjera të dobishme, kulpër është e pasur me vitamina A dhe E.

Kjo kokrra të kuqe është shpesh vepron si një reduktimin, agjent tonik dhe rinovimin.

Pronat e shërimit të kulpër janë jo vetëm në manaferrat e saj, por edhe në lule dhe leh. Shpesh manaferrat kulpër janë përdorur si mjete efektive për të ndihmuar të përballen me sëmundje të ndryshme.

Kështu, fryt i kulpër infuzion është përdorur për të trajtimin e arteriosklerozës, spazma vaskulare, gastrit, ulçerë stomakut dhe ulcerat duodenale, kolit. Kur kolla është e rekomanduar për të përdorur manaferrat kulpër ziera në mjaltë. Kjo recetë gjithashtu ndihmon me infeksion të traktit të sipërm respirator dhe ënjtje, me origjinë të përzemërta.


Nga gjethet e lëng kulpër mund të jenë të përgatitur, të cilat do të shërbejnë si një mjet për forcimin pas sëmundjeve të rënda, praninë e eliminimit apo skuqje të lëkurës.

Në këtë rast, gjatë ditës duhet të pini tri herë? gotë pije. Nga lulet e këtij kokrra të kuqe mund të gatuaj infuzion të mrekullueshme, e cila konsiderohet shumë e dobishme për gastrit, të shoqëruar nga aciditet të ulët. Manaferrat kulpër mund të përdoret në asnjë mënyrë. Është thënë se fruta të freskëta gjithashtu kanë pronat laksativ.

Farërat e kulpër përdorur si një çaj për të ndihmuar të arritur efekt tonik. Vini re gjithashtu pikën që shumë mjekë, nutritionists rekomandojmë përdorimin e kulpër në dietë për të përfshirë dietë pije e përftuar nga frutat e këtij kokrra të kuqe.

Çdo ditë, agjërimi duhet të pini lëng kulpër.

Për të përgatitur pije duhet të marrë 2-3 lugë kulpër lëng dhe të shpërndajë ato në një gotë me ujë. Pije rezultuar përmirëson metabolizmin, forcon sistemin nervor, ndihmon në zvogëlimin e peshës, pastron mëlçinë, përmirëson gjendjen e përgjithshme të lëkurës.

Kalina gjithashtu mund të përdoret në anti-celulitit procedurës përfundon trupit. Për ta bërë këtë ne kemi nevojë për 300 gramë. manaferrat, të cilat duhet të jenë të përziera me 50 oz. mjaltë dhe 4 pika vaj aromatike e rozmarinë. Pastaj erdhi të gjithë në masë është aplikuar në fushat me probleme në një lëvizje rrethore. Lubrifikuar pjesë të përfundojë trupit rradhës.

Ora trajtim është 40 minuta.

Të tilla anti-celulitin trupi përfundon duhet të kryhet 2-3 herë në javë. Efekti i kësaj procedure do të shihet në tri javë duke përdorur përfundon anti-celulitit trupit të përgatitura nga kulpër.