Përdorimi i borzilok


Si në artikullin e mëparshëm kemi biseduar në lidhje me pronat e dobishme e kësaj bime, tani ajo erdhi në përdorimin e borzilok, ose me fjalë të tjera, në pjesën praktike.

Vërtetë, madje në postin e mëparshëm kemi filluar diçka - që flasin për përdorimin, por tani të ditur këtë çështje më gjerësisht.

Unë kujtoj, për ata që ende nuk e kishte lexuar postin e mëparshëm, ju gjithmonë mund të bëjmë atë nga linkun "pronat e dobishme të borzilok."

Tani, le të fillojë ...

Përdorimi i borzilok në një ushqim dhe mjekësi

Rekord jonë e mëparshme thyer që ne po flasim për përdorimin e kësaj bime si një erëz.


Ne kemi përmendur tashmë se gjethet e kësaj bime mund të shtohet në çaj për tretje.

E njëjta vlen edhe për përdorimin e pureed. Nëse ju filloni për të shtuar në ushqimin tuaj një majë e gjethet e thara - ajo gjithashtu do të jetë e dobishme ndikojnë në tretje. Por në qoftë se ju nuk e kanë përdorur më parë këtë erëz - gjëja kryesore pa fanatizëm.

On - faktin se trupi juaj nuk është përballur me një shtesë ushqimore - reaksion jo tërësisht të parashikueshme. Prandaj, përdorimi i borzilok të fillojë me pjesë shumë të vogla, me një rritje graduale.

Në përgjithësi, në qoftë se ti e kupton se kjo shtues kostume ju - herbs mund të shtohet si një i freskët dhe në formë të thata.

Kështu, ajo mund të jetë jo vetëm se - kjo sallatë kohlrabi ose alga deti, apo diçka - atëherë, por edhe supave (supë, supë, etj).

Si edhe enët kryesore, nëse patate, qull elbit ose oriz. Është gjithashtu interesante se në qoftë se ju vendosni për të filluar të heqin dorë kripë - kjo do t'ju ndihmojë erëz gradualisht zhvendosë kripë nga dietën tuaj.

Duke shtuar këtë erëz në ushqim, ose ju nuk do të jetë hotitysya shtoni kripë ose hotitysya do të shtojë një shumë pak - pak. Tani, le të flasim për përdorimin e borzilok në trajtim në shtëpi dhe mjekësi.

Në fakt, kjo fabrikë ka gjetur përdorimin e saj në parandalimin dhe trajtimin listë mjaft të madh të grupeve të ndryshme të sëmundjeve.

Për shembull, gjethet dhe rrjedh ekstrakt vajra esenciale që janë të dobishme për të kuruar ftohjet.

Dhe nëse ju merrni një e tërë - ndikimi përfitues i naftës shkon për të gjithë sistemin pulmonar. Kjo bronke, dhe nasopharynx, mushkëritë dhe sistemin e enëve të gjakut dhe më shumë.

Për shembull, në qoftë se ju gatuaj nga gjethet e çajit të freskëta të kësaj bime, por edhe të shtoni aty pak Yarrow ose karamele mente - vajra esenciale lëshuar nën ndikimin e ujit të nxehtë do të depërtojnë në rrugët e frymëmarrjes.

Kjo do të ndihmojë për të vrarë bakteret, infeksionet dhe për të përmirësuar procesin e frymëmarrjes. Por kjo nuk është e gjitha, sepse përdorimi i basil është gjithashtu në trajtimin e lëkurës, dhëmbëve dhe madje edhe vizion.

Për shembull, në qoftë se ju doni të përmirësuar dhëmbët tuaj, ju mund t'i merrni ato me parandalimin supë.

Për ta bërë këtë, i vendosur lugë gjelle tharë gjethet dhe derdhi ujë të valë në një sasi prej 400 gram ose dobët bashkangjitur në ujë të valë. Dhe pastaj mbuluar me nje kapak për 15 minuta. Rezulton supë është i ndarë në 2 pjesë.

Një pjesë është përdorur për shpëlarje gojën pas mëngjes, dhe pjesa e dytë është përdorur për shpëlarje para shtrat. Si rezultat, edhe ky artikull nuk mund të zbulojë plotësisht përdorimin e borzilok që nga përdorimi i saj është i përhapur. Ndiqni blogun dhe ne do të kthehet në këtë temë.