Informacione të hollësishme rreth cilat produkte përmbajnë magnez


Miqtë, edhe pse më herët dhe tashmë kishte shkruar një artikull në lidhje me cilat produkte përmbajnë magnez, megjithatë, do të doja të shpreh disa fakte të rëndësishme.

Si ju do të kujtohet nga biseda tona të mëparshme, për njerëzit normalë duhet sasi mjaft të vogël të selen.

Megjithatë, ju duhet të bëni dietën tuaj të balancuar dhe çdo gjë në mënyrë që ju të pasur mundësinë për të marrë të njëjtin lartë të keq dhe elemente të tjera gjurmë.

Rastësisht, për ato prej jush që nuk kanë pasur kohë për të lexuar postin e mëparshëm, unë rekomandoj që të fillojë të eksploruar këtë mineral nga artikullin "magnezit në ushqime". Nuk e kuptuam se depozitat më të mëdha të elementit gjurmë magnezit është në ushqime të tilla si kikirikë të thata arra dhe bajame, dhe arrat inde.

Duke gjykuar nga pikëpamja ekonomike - më e lirë e tyre janë kikirikë arra. Kush ata e tharë (djathë) si ju do të shtohet paralelisht me trupin tuaj dhe komponimet e tjera të rëndësishme. Megjithatë, më të dobishme e të treve është bajame. Nëse keni blerë atë papërpunuara (të thata), pastaj zhytem brenda natës në ujë - ajo do të jetë shumë, shumë e dobishme.

Në - Së pari, ju merrni nga ajo furnizim shumë të madhe të magnezit, dhe - së dyti, ajo është shumë e dobishme - për përmbajtjen në sasi të madhe të naftës, proteina, fibra, vitamina dhe më shumë. Por unë do të them këtë, që thith bajame nevojë për të, atëherë ajo mund të hiqet enveloping lëkurës që pengon thithjen e të gjitha të mësipërme.


Por, dhe kjo nuk është e gjitha.

Cilat produkte përmbajnë magnez

Më shumë nga ky element gjendet në krunde gruri, e cila gjithashtu rekomandojmë detyrueshme për të përfshirë në dietën tuaj. Ndershëm, ato përmbajnë 1,5 herë kërkesën e përditshme të magnezit nga i nevojshëm. Gjithashtu, ajo është më shumë normë në kakao - pluhur. Megjithatë, bazuar në faktin se kakao na merr cilësinë goxha të dyshimtë - të rekomandoj që të mos përzihen.

Dhe në qoftë se ju mendoni logjikisht, unë mendoj se pak njerëz në vendet e CIS të cilët janë të qëndrueshme dhe gjithmonë hani kakao - pluhur. High - bëjë atë me pije dhe të shtoni disa pasta.

Ajo që unë vetëm të harruar për të thënë më herët në artikull, është e lidhur me oriz. Kjo duket të ketë rreth 50% të kërkohet çdo ditë na duhet.

Kjo shifër e duam më shumë. Prandaj, është e nevojshme dhe shpesh shtohet në dietë. Megjithatë, oriz duhet të jenë të kualitetit të mirë, por jo një të tillë që kur gatim bëhet një "pelte". Oriz i mirë quhet polnozernym. Nëse më tej të ndërtuar mbi idenë e një dietë të ekuilibruar, është për t'u thënë të perimeve dhe disa fruta.

Ne jemi ende vetëm - vetëm ka filluar duke folur për përmbajtjen e magnezit në mësimin tonë të fundit. Nëse ju them konkretisht, unë rekomandoj që ju hani: banane, brokoli, karrota, currants, misër, marule, svelku, domate, mollë, kumbulla.

Në fakt, pothuajse të gjithë si fruta dhe perime, edhe pse rezervat e vogla, por ende atje.

Në më lart - maksimum i përmendur. Vetëm rekomandim - ajo është tashmë e kuptojnë lexues të rregullt - të gjithë të marrin të freskëta. Megjithatë, nëse ju jeni të shqetësuar me përmbajtje të tepërt në trupin tuaj - mos u shqetësoni. Sasi e tepërt jo aq të tmerrshme në qoftë se ju nuk është një bazë të përhershme. Prandaj, në bazë të cilit produkte përmbajnë magnez, mos u shqetësoni se ju mund të merrni tepricë.