Gujava dhe pronat e dobishme e gujava


Unë nxitoj të theksohet se një çift i dekada më parë në mesin e popullatës sonë me atë veçanërisht askush nuk i kushtoi vëmendje, sepse – thjesht nuk e di.

Sigurisht, vendet (Indi, Tajlandë, etj) ku fruta rritet në të egra, ajo ka fituar popullaritet të gjatë, por ne vetëm filluan të flasin rreth saj 15 vjet më parë.

Një arsye është se tonë «i varfër» njerëz, veçanërisht kohët e fundit, ishte shpesh të ndaluar jashtë me pushime në një vend tropikal.

Dhe, që nga kohët e fundit filloi me fruta’shfaqen në raftet dhe disa qytete supermarkete – nga’Rose shfaq nevojën’shpjegojë: çfarë ai vetë është, dhe çfarë pronat e saj të dobishme?

Gujava


Në shikim të parë, duke kërkuar fruta mjaft të shëmtuar ose mjaft të ndritshme. Zakonisht ajo kërkim gjelbër zbehtë jeshile ose të verdhë si gëlqere ngopur. Ose rozë – të kuq buzësh të kuqe si një vajzë – adoleshent. Por kjo është vetëm në dukje.

Nëse keni prerë atë – para se të shfaqet qyteti të ndritshme’yakot, ngjyrë të kujton’shalqi yakot. Nga rruga, – për një shumëllojshmëri të varieteteve të’yakot ka ngjyra të ndryshme. Ajo mund të jetë e tillë një ngjyrë të zbehtë si mollë ose të verdhë në dynyah ose edhe portokalli.

Kur frutat arrijnë pjekurinë – Ata janë mollë me madhësi të vogla nëse analogji të çojë me fruta tonë.

Por në përgjithësi, kjo është si pronat e dobishme e gujava, ne do të diskutojmë më poshtë.

Shije e gujava

Në fakt, shije e gujava – kjo është një histori tjetër. Kështu që shumë turistë që vizitojnë vendet tropikale dhe subtropikale janë të habitur nga sa popullata lokale uplitaye këto fruta për të dy veshët, fjalë për fjalë, i papjekur.

Kjo duket të jetë ajo që njerëzit që kanë afër me rritje këtë fryt dhe kanë aftësinë që të ndërpriten atë në çdo kohë për të mbledhur ato në një shtet që po lind kur ata flasin sinqerisht pështirë? Për ata që nuk e di, unë them se në fruta papjekur shije mjaft të hidhur dhe thartë.

Kështu, ata nuk mund të ketë vetëm për shkak se ata janë të vështirë.

Në këtë mënyrë ata mund të krahasohen me mollë nedospevshimi që kanë përpiqemi për të kafshuar … Doli sekreti i sjelljes së tyre është shumë e thjeshtë dhe fl’thurur me disa pronave.

Popullata lokale është gjithmonë një nevojë për të ftohur trupin tuaj, siç e dini, ka temperaturat në tropikët. Dhe vetëm një shije të këtij fruti është në gjendje të sapolindur, në qoftë se në bazë të njohurive të Ayurveda, ka aftësinë për të ftohur trupin.

Por në qoftë se ajo është plotësisht e pjekur për të ngrënë – pastaj shije, si dhe pronat janë krejtësisht të ndryshme. Ajo ka këndshme, shije të ëmbël me disa aciditetit, e cila vetëm thekson unike.

Kështu, në frutat e pjekur është shumë më e dobishme.

Pronat e dobishme e gujava

Jam veçanërisht i kënaqur që të jetë ju përshkruaj disa prona themelore të dobishme të gujava, pasi ato janë të shumta. Në këtë situatë çfarë – është e ngjashme me botët e fruta. Siç kam shkruar më herët, kur shkencëtarët ndërmori ngushtë botëve kërkimore – Ata ishin të befasuar se sa shumë ajo pronave të dobishme.

Në mënyrë të ngjashme, me gujava. Kur nutritionists dhe të gjithë ata që fl’atribuohen shëndetin’gropa dhe të hahet këtë fryt është shqyrtuar – Ata menjëherë filluan programin e saj për të përfshirë në dietë dhe trajtimit metodat e tyre.

Dhe e gjithë kjo me qëllim. Pra, nëse thyejnë pronat e dobishme e grupeve, por tani ajo është përdorur për:

 • Trajtimi i gërryes dhe imunitet të dëmtuar,
 • Parandalimi dhe trajtimi i sistemit limfatik
 • për parandalimin e sëmundjeve kardiovaskulare – Sistemi vaskular dhe për të përmirësuar punën e saj,
 • për të rritur oreksin,
 • normalizuar metabolizmin dhe tretjen në përgjithësi,
 • përmirësimi i lëkurës,
 • duke u shpëtoj e kalorive të tepërta.

  Dhe kjo nuk është e gjithë lista e zonave ku ky fryt është përdorur. Siç mund të shihni për veten tuaj, sepse jo vetëm që e mori edhe nutritionists, si dhe beauticians.

  Në të gjitha, ndërsa popullsia e tropikët përdor vajra esenciale nga këto fruta për të trajtuar ftohjet.

  Megjithatë, në procesin e shërimit dhe të përfshijnë mjete të tjera, por kjo është një tjetër histori. Dhe pse është e gjitha shpjegohet, ju kërkoni? Fakti se fruta gujava përmban në strukturën e tij dhe një shumë e komponimeve të dobishme, të cilat përdoren për trajtimin dhe të ushqyerit.

  Përveç vitaminave dhe mineraleve, ka edhe shumë antioksidantë, fibra, vajra esenciale dhe më shumë. Por tani ne duhet të them se nuk do, sepse subjekt I kemi kushtuar një artikull të veçantë që ne e konsiderojmë të gjitha këto komponente.

  Për shkak të të gjitha mineraleve, yndyrna, etj, ju mund të mësoni nga neni – të gjithë fruta gujava.

  Kalori gujava

  Nëse thonë për përmbajtjen kalori të gujava – nuk ka shifra të vetme. Ky kat’i lidhur me faktin se fruta të konsumuar si të freskëta dhe në të thata dhe në gatuar. Dhe, siç e dini, ata kanë pronat do të jenë të ndryshme. Megjithatë, një i freskët të marrë në shumë – mënyra të ndryshme:

 • në gjendje nedospelyy
 • plotësisht të pjekur.

  Prandaj, bazuar në metodën e përdorimit, të pranishëm për ju disa vlera e kalorive:

 • pjekur të freskët në shtet – 67 kcal.

  Vlera gjithashtu varet ndryshme të veçantë dhe zona në rritje,
 • nedozrivaye në gjendje të freskët – 20 kcal. Qark’lidhur me faktin që disa komponime të sheqerit,
 • gatuar (të ziera) – 40 – 45 kcal
 • në formë të tharë – 260 – 280 kcal.

  Blej gujava

  Duke folur nga ato fruta që na solli – Pastaj, unë mendoj, nuk do të ju kujtoj edhe një herë se frutat pjekur vryatli të gjeni ju. Në të vërtetë, se është shitur në dyqanet tona – shije shumë të ndryshme nga ajo që ai në fakt është. Dhe jo vetëm në shije, por edhe në aspektin e përmbajtjes së dobishme.

  Sinqerisht, ata nuk janë të dobishme 50 – 60% e frutave të plotë. Unë shpresoj se Paragrafi i mësipërm, ju mësuar se pronat e frutave papjekur tjetër.

  Pra, së pari e konsiderojnë këtë: «A jeni gati për të paguar një shumë të holla për nedozrivaye dhe e pakuptueshme?»

  Nëse ju jeni gati, atëherë ju mund të bleni gujava mbi internet, në qoftë se ju jetoni në një metropol. Nëse qyteti juaj është i madh – atëherë me siguri ka dyqane që specializohen në ekzotik. Jo ato dyqane që shiten vetëm kajsi të thata dhe persimmons, dhe ata me çdo grup të ekzotike, të tilla si medlar apo rambutan.

  E pra, në qoftë se ju hyjnë në një vend tropikale – ka tashmë një mëkat të mos provoni këto fruta të shijshme dhe të shëndetshme që kanë një shumëllojshmëri të tillë të pronave të mira.