Të gjitha të aplikimit horsetail pronat contraindications


F Përshëndetje miq! Unë dua që ju të them vetëm se pak e dinë se kjo bimë e mrekullueshme si horsetail gjithashtu gjeti përdorim në gatim, jo ​​vetëm në trajtimin dhe parandalimin e sëmundjeve.

E pra, sot ne i trajtojmë të duhet kohë për të folur, dhe tani le të themi disa fjalë për ushqimin e tij.

Pre mos harroni se lartë i përdorimit të ushqimit (rrjedhin dhe gjethe). Dhe, duke folur e përdorimit të tij të kuzhinës, pjesën më të madhe të ushqyesve, kjo bimë është vetëm në mes të verës.

Gjatë kësaj periudhe, pik përmbajtjen e përbërësve të dobishme. Prandaj, ajo mund të jetë në mënyrë të sigurtë të mbledhë, dhe nuk ka frikë për të shtuar në salads dhe supave.

Rastësisht, ju gjithashtu mund të, nëse është e mundur, për të thatë atë për dimër. Kështu, është e rëndësishme të kujtojmë se horsetail ka veti shumë të veçanta (pak nazeli) kështu thatë vetëm në peshë i lidhur arsye litar jo sintetike. Dhe pastaj, në formë të thatë shtuar në enët kryesore, supave, parandalimit teas.

Përdorimi horsetail


Nëse ju filloni duke folur për aspektin mjekësor, kjo bimë është përdorur sot në shumë zona të trajtimit. Edhe pse, sinqerisht, horsetail përdorur më parë në trajtimin e gjeti më shpesh sesa tani, sepse ajo përmban shumë komponimeve të dobishme ndryshonin.

Dhe para se të flasim për aplikim të veçantë, unë mendoj se është e dobishme të kujtojmë pronat dhe përbërja.

Pronat horsetail

Duke filluar për të mësuar se ajo përmban ushqyesve, ne mund të gjeni këtu:

 • esenciale yndyrore dhe vajra,
 • antioksidantë
 • vitamina,
 • alkaloidnye (e përdorur gjerësisht për parandalimin dhe trajtimin e sëmundjeve të ndryshme)
 • acide organike (disa prej tyre janë veçanërisht të rëndësishme për ne)
 • flavonoids (kanë pronat antioxidant dhe antibacterial)
 • taninet (e përfshirë në reaksionet metabolike të trupit).
 • Tani, duke lexuar listën e mësipërme të komponimeve me guxim mund të flasim për aplikimin.

  Nga rruga, kam harruar të them se nuk janë të gjitha komponentët e listuara. Kjo është vetëm bazë. Dhe më shumë ...

  E rëndësishme!

  Para zbatimin praktik të konsultoheni me një specialist për shkak të contraindications të këtij centrali. Sigurisht, ne do të flasim pak më poshtë e contraindications, por që nga trupi juaj është unik - është më mirë të gaboj edhe një herë.

  Prandaj, Përdorimi horsetail gjenden në:

 • mbushjen e trupit me silikon. Kjo është në të rrjedhin dhe lë janë furnizime të mira të silikonit. Nga rruga, në këtë artikull të veçantë unë rekomandoj lexuar në lidhje me cilat produkte janë silic.
 • ranozazhivleniya dhe heqja e tumoreve të jashtme.

  Ju mund të përdorni kompresa dhe fshij zonat e problemit të supë e koncentruar.
 • Prona horsetail mund ta përdorin atë në TEAS, së bashku me të bimëve të tjera. Këto TEAS kanë një efekt tonik dhe për të rritur mbrojtjet e trupit.
 • Për përmirësimin e përgjithshëm të lëkurës. Ju mund të marrë një dush me një zierje të përgatitur paraprakisht.
 • Supë pije pas vuajtur nga sëmundje serioze, siç është normalizimi i ujit - bilanci kripë dhe trupi janë nxjerrë nga ndotësit dhe metalet e rënda.
 • Trajtim dentar. Shpëlaj ndihmojë të përmirësojë gjendjen e dhëmbëve dhe trajtimin e tyre.
 • Contraindications horsetail

  Tani ne mund të flasim për contraindications. Për shkak të faktit se kjo bimë përmban, siç thashë më lart, shumë komponimet aktive - contraindications horsetail kanë këtë urdhër:

 • Të përshtatshme për nivele të larta të kolesterolit. Fakti se përbërësit e tij të ndikojë në rritjen e koagulimit të gjakut. Dhe pastaj është shans i bllokimit të enëve të gjakut dhe kapilarët.
 • Kundërindikuar për njerëzit që vuajnë nga tensioni i ulët i gjakut.
 • Kundërindikimet njerëz që kanë probleme me kardio - vaskulare sistemit. Përsëri, për shkak të faktit se konsumi çon në një rritje të koagulimit të gjakut.
 • Jo të rekomanduara trajtime më shumë se 3 javë të njëpasnjëshme.

 • Dhe si bimë kalyr Kanda, horsetail ka contraindications dhe fëmijët. Jo të këshillueshme për fëmijët, si një ilaç, i cili të paktën 8 vjet.

  PS: ju lutem komentoni mbi një artikull në lidhje me përdorimin e horsetail dhe ju lutem klikoni në butonin më poshtë.