Të gjitha të gluten dhe gluten në ushqim për fëmijë


Përshëndetje miq! Sot ne flasim për këtë stuff si gluten, e cila gjithnjë e më shumë filloi të përdoret në industrinë ushqimore.

Rastësisht, madje edhe në ushqim foshnje gluten është përdorur gjithnjë e më shpesh, edhe pse sasia duhet të jetë minimal në dietën e fëmijëve.

Por unë duhet të them se kjo nuk është një - substancë të dëmshme nga i cili unë jam duke shkuar për t'ju tërhequr vërejtjen.

Kjo është një komponent i ngrënshëm, edhe pse jo tërësisht i përshtatshëm për ushqimet e përditshme.

Prandaj, ne ende e di më së miri atë që ai vetë është, dhe pse ajo është shtuar për të prodhuesit të ushqimit.

Gluteni

Për ta thënë - i thjeshtë, jo shumë shkon në terma shkencore dhe shpjegime, gluten përfaqëson një strukturë të veçantë të proteinave, të cilat tani janë të rrjedhin nga ushqimet bimore.


Një tjetër emër për këtë komponent - gluten.

Fakti se kostoja për një substancë që mijëra ton janë çdo vit vlerë një qindarkë. Kjo për shkak se ajo filloi të përdoret gjerësisht në industrinë ushqimore si një nga komponentët.

Nga rruga, ju mund të gjeni këtë përbërës në ushqimet bimore të tilla si drithëra (Gruri, misri, tërshëra, thekër, oriz, të tjerët).

Ku për të përdorur?

Nëse ju drejtuar nëpër kategoritë kryesore, të cilat ne tani ofron industria ushqimore, ushqim, e cila përdor gluten mund të ndahen në grupe:

 • intermediates,
 • Bukë - Bakery Produkte,
 • produktet e qumështit (kos, akullore).

 • Sidomos tani një raftet supermarket mbushur me produkte që përfaqëson gjysmëfinale. Nga njëra anë ato janë mjaft të rehatshme (ngrohtë-up, dhe ha), nga ana tjetër, ata nuk janë mbajtur gjithmonë komponentët e cilësisë më të lartë, duke përfshirë edhe këtë një të tillë.

  Gluten misri

  Një fjalë e veçantë duhet të thuhet për gluten misri. Në aspektin e të ushqyerit, ajo është përdorur pothuajse asnjëherë. Nëse përdoret, si një nga shumë komponente në prodhimin e produkteve të caktuara (bukë - buke, ëmbëltore) dhe si një plotësues për aditivëve të ushqimit. Pra, tani le të marrë poshtë për shumë të "shijshme" interesant.

  Gluten në ushqim për fëmijë

  Fakti se gluten dhe gluten quhet sepse ajo ka pronat e duhura. Ju e dini ju apo jo, por kur ajo bie në sasi të mëdha për të kanë trupin (sidomos fëmijët) - kjo në masë të madhe e komplikon tretje tonë dhe ndikon në pėrshkueshmėrisė e zorrëve.

  Megjithatë, gluten në ushqim për fëmijë nuk është aq i dëmshëm sa mund të duket në shikim të parë. Kjo është duke supozuar se futje e tij të minimizohen. Megjithatë, ju mund të vëreni se tani e modës për gjysëm-të gatshme dhe "ushqim të shpejtë" është në rritje çdo vit.

  Fakti interesant!

  Nëse trupi i njeriut çdo ditë vjen gluten në vëllime të mëdha (kryesisht - për kequshqyerjes), metabolizmi i trupit është i shqetësuar në 2 javë.

  Dhe në qoftë se keni pasur ushqim për fëmijë konsistuar kryesisht vetëm ushqim që nëna apo gjyshe gatuar, por tani situata është duke ndryshuar. Tani prindërit, për arsye të ndryshme, gjithnjë e më shumë filluan të blejnë petë çastit, të gjitha llojet e pancakes, dumplings, dhe produkteve të ngjashme.

  Kush - është - për shkak të mungesës së fondeve, dhe kush - është - për shkak të mungesës së kohës. Por për fëmijën ushqim është veçanërisht e rëndësishme mbushje trup konstante spektër të plotë të vitaminave dhe mineraleve, si ka një rritje intensive dhe zhvillimin e trupit të fëmijës.

  Por në vend që të përgatisë një darkë të plotë apo drekë - ushqyer fëmijën "ushqim të shpejtë", që përmban gluten. Për këtë arsye, ne kemi një faktor shtesë negativ që ndikon në shëndetin e fëmijëve.

  Gluten-Free Produkte

  Për fat të keq, ose ndoshta për fat të mirë, ne kemi (CIS) është praktikisht askund etiketimi, e cila do të tregonte se produktet janë gluten free apo atë. Nëse ju referohemi është ndoshta ku - dhe pastaj e panë atë, unë nuk e kam takuar personalisht.

  Rastësisht, në qoftë se keni parë vidpyshitsya në këtë temë, duke e lënë koment për artikullin. Në thelb, ne vetëm bëjnë supozimin logjik se në qoftë se ne kemi një përzierje tortë dhe kjo nuk është edhe aq e shtrenjtë - më shumë gjasa kjo është substancë.

  Dhe në qoftë se ju thjesht nuk duan të gluten ra në trupin tuaj në sasi të mëdha - të fillojë për të ngrënë më shumë perime, fruta, arra (ngjyhet në natyrë).

  PS: ju lutem komentoni një artikull në lidhje gluten dhe të shkëmbejnë informacion në lidhje gluten në ushqim për fëmijë duke shtypur butonin (butonat) më poshtë.