Boronicë pronat e dobishme


Edhe në kohët e lashta ishin të njohur Pronat e dobishme e Kastrati . Kjo kokrra të kuqe është mjaft pakërkues ?? dhe mund të ruhet për një kohë të gjatë. Pronat e dobishme e Kastrati për shkak të numrit të madh të substancave që janë pjesë e frutave, i cili përmban një shumë të sheqerna të dobishme, minerale, pektin, acide organike, vitaminat A, B, C, dhe E.

Përveç kësaj, ajo është me vlerë duke vënë në dukje Kastrati bakër, mangan, acid fosforik, vajra esenciale, glycosides, substancave azotike. Kohëzgjatja e magazinimit të frutave ?? për shkak të faktit se ai përmban acid benzoik. Pavarësisht nga pronat e dobishme e frutave janë të pranishëm në gjethe dhe Kastrati.

Lë dhe fruta Kastrati janë përdorur gjerësisht në ushqim shërbejnë diuretik të shkëlqyer dhe dezinfektues që gjithashtu të marrë një agjent antisclerous dhe choleretic. Për të dhënë elasticitet lëkurës mund të përdoret boronicë ekstrakt. Për shkak të vetive të saj dobishme e Kastrati janë përdorur në trajtimin e sëmundjeve të veshkave, ftohjes, diabeti.

Kastrati mund të marrë një multivitamin si një mjet për të ndihmuar në forcimin e kapilarët dhe enët e gjakut. Në diarrheas një nga produktet më të dobishme që konsiderohen lëng boronicë. Si për shkak të frytit të manave, ata janë të pajisur me pronat qetësues që ju lejon të shërohen metabolizmin në trup.


Kjo kokrra të kuqe është e njohur edhe që të përkryer tregon trupin e toksinave të ndryshme. Ajo është përshkruar shpesh për Kastrati dehje, pasi ajo është në gjendje për të hequr metalet e rënda si plumbi, kobalt dhe cezium. Megjithatë, nuk është numri i contraindications që ndalojnë pranimin e manave.

Kështu, ajo është e rekomanduar që të refuzojë të pranojë Kastrati ata njerëz që kanë aciditet të lartë ose që vuajnë nga gastrit. Hypertensives dhe ata njerëz që kanë sëmundje si cholecystitis, duhet minimizuar Kastrati përdorimit. Manaferrat e freskëta janë të kundërindikuar në rast të ulçerë stomakut dhe ulcerat duodenale, si dhe gurë të identifikuara urate.

Që Kastrati kokrra të kuqe është e tillë që shpejt thith substancave të ndryshme të dëmshme duhet vetëm të mbledhë atë në një zonë të pastër. Në pronat e dobishme e boronicë na u tha ka qenë vetëm vuri në dukje se 100 gram fruta përmban 43 kalori, carbs atje - 9,6 gram të proteinave - 0,7 gram yndyrë - 0,5 m.