Ayurveda pita ushqim


Në mënyrë të qartë, Ayurveda pita ushqim Kushtetuta përcakton, për të balancuar dhe të zbutur këtë doshu.

Prandaj, nuk janë produkte që çojnë nga doshu bilancit në gjendje të pranueshme për ne.

Prandaj, unë propozoj të marrin në konsideratë kategoritë kryesore të ushqimit për ju të keni informacion u strukturuar.

Ndoshta ne fillim me bathë dhe vakt misri. Avantazhi i kësaj kushtetute është se ajo bishtajore dhe drithërat janë të mira për t'u ngrënë. Më të dobishme janë grurin dhe ia dha. Pak më pak i dobishëm - një oriz, fasule, tofu, kënaqur dhe soje.

Nuk ka shumë e favorshme. Kjo misër, hikërror, thjerrëzat.

Ata duhet të shmangin në dietën tuaj. Ayurveda sheh pita ushqim pa perime. Nga perime të freskëta janë të përkryer për këtë kushtetutë, si ngushëllim shumë këto energjitë.

Në perimet e motit të ftohtë mund të jetë i gatuar me gjalpë i shkrirë. Në përgjithësi, ghee konsiderohet produkt shumë të dobishme dhe të kënaqshme. Prandaj, ju mund të lexoni artikullin si për të përgatitur ghee.

Një perimet më të dobishme janë: pothuajse të gjitha llojet e lakër, selino, marule, kastravec, patate, asparagus, bizele, speca, domate. Por për të keq për pitta përfshijnë: qepë, karrota, radishes, avokado dhe alga deti.

Ashtu si perimet, do të jenë fruta shumë të dobishme dhe të mira të ftohjes.


Duke i dobishëm për këtë kushtetutë përfshijnë fruta: mollë, shegë, pjepër, kumbull, pineapple, portokall, prunes, rrush ëmbël.

Por limon, banane, pjeshkë, qershi, luleshtrydhe dhe papaja është marrë në sasi të kufizuar. Sa për arra dhe fara - ka - ajo nuk ka punë. Jo shumë e dobishme janë fara luledielli dhe kokosit. Të gjitha të tjera pothuajse nuk përshtaten.

Rreth vajra bimore mund të them të njëjtën gjë në lidhje me arra dhe fara. Vetëm kokosit dhe luledielli. Nga produktet e qumështit nuk është e këshillueshme që të përdorin një shumë të djathë, kos, salcë kosi dhe akullore. Gjatë gjithë pjesën tjetër të qumështit në ndonjë prej sasive praktike.

Shkurtimisht drejtuar përmes erëra të këndëshme, më të dobishme janë: kopër, shafran i Indisë, qimnon, kanellë, koriandër, nenexhik dhe shafran.

Më praktikisht nuk përshtaten. Sa për mjaltë - se ata nuk janë me vlerë shumë më të admirojnë.

Së fundi, ju duhet të kuptojnë se Ayurveda konsideron pita ushqim mjaft i përgjithësuar. Ajo është konsideruar pita i pastër. Është e qartë se njerëzit me një kushtetutë të qartë atje. Prandaj, është e nevojshme në funksion të produkteve të mësipërme gjithashtu bie në dietën tuaj që ju do të gëzojnë për një kohë të gjatë. Për shembull, në qoftë se Ayurveda nuk rekomandon përdorimin e kësaj - atij produkti, si ai madly si ju - kështu që duhet të dëgjoni me trupin tuaj dhe të kërkoni për këtë shkak. Ndoshta ju keni diçka për të plotësuar? Dhe ju doni të jepni një film unik simpatik.

Vetëm të shikojnë dhe të gëzojnë - vetëm nuk do të zhgenjeheni ...