Avokado prona të dobishme


Avokado është rezultat i rritje të shpejtë pemë me gjelbërim të përjetshëm që mund të ketë një lartësi prej 20 metra. Ndonjëherë dhënë fryt që ka një sferike, ovale ose dardhe-formë, të quajtur dardhë Alligator. Pesha e një fetusi në disa raste mund të arrijnë deri në 1,5 kg. Ky frut ka një lëkurë të vështirë të errët të gjelbër. Brenda në pulpë frutash pjekur duhet të jetë në ngjyrë të gjelbër-verdhë. Shumë mish është shumë me vaj dhe shijen tuaj mund të ngjajnë arre.

Në qendër të frutave është një arrë e cila është fara e avokado. Është thënë se ky fryt përmban një sasi të madhe të ushqyesve. Vlera energji për 100 gram.

avokado është rreth 245 kalori.

Për shkak të faktit se ky produkt është i pa sheqer dhe yndyrna të dëmshme për të përfshirë në mënyrë aktive ushqim diete. Karakteristika të tjera përfshijnë avocados me vlerë duke vënë në dukje praninë e acidit oleik, e cila ndihmon prishen kolesterolin që ka akumuluar në gjak.

Përfaqësuar shumë mirë me minerale avokado tilla si natrium, kalcium, kalium, hekur, mangan, magnez. Për kalium tejkalon banane avokado. Gjithashtu në fruta druri ekzotike është e pasur me vitamina. Për shembull, si pjesë e avokado janë B vitamina A, C, B, PP dhe D. A nuk harrojnë për vitaminë E, për një total prej avokado e cila konsiderohet të jetë kampion.


Kjo vitaminë ndihmon të mbrojtur qelizat nga plakjes, saturating ata me oksigjen. Përveç kësaj, avokado është një substanca biologjikisht aktivë që kanë një efekt rinovimin. Për të plotësuar nevojën e përditshme në minerale dhe vitamina të domosdoshme për ditë për të ngrënë një frutash Alligator dardhë. Avokado është e pasur me fibra dietike dhe i domosdoshëm në procesin e humbjes së peshës.

Me këtë pemë mund të zgjidhin probleme të ndryshme që ndikojnë në tretje. Rregullt përdorimi i saj mund të përmirësojë përbërjen e microflora zorrëve, për shkak të ndikimit të fibër, i cili është i pranishëm në avocados. Për përthithjen më të mirë të këtij elementi të frutave rekomanduar bllokim frutash mish.

Që fruta është hipoallerhenennym i pranishëm, ajo mund të marrë pothuajse të gjithë.

Avokado është konsideruar si një zëvendësim ideal ndonjë vaj apo ndonjë lëng mishi me yndyrë. Nëse humbje peshe që ju jeni të humbur në enët e gjalpë, shtoni avokado grimcuar, i cili në mënyrë të përkryer të zëvendësojë produktin. Në varësi të ndryshme në avokado tul përmban 9-30% yndyrë.