Dhe ju e dini saktësisht se cilat produkte përmbajnë fibra


Më parë kemi diskutuar: cili produkte përmbajnë fibra, dhe ky rekord është një logjik dhe të lartë.

Për ata që kanë pasur nuk ende kohë për të marrë njohur me Blogging shumë për të thënë se në procesverbal para se ne e konsideronim krunde, i cili është më i pasur në numrin e fibrave të nevojshme dietetike.

Në të vërtetë, ne jemi duke marrë vendin e fituesit. Ne gjithashtu shqyrtoi arra dhe fasule, që mori vendin e dytë dhe të tretë respektivisht.

Por në qoftë se ju krahasoni, fibra krunde rreth 44%, dhe arra dhe bishtajore maksimum prej 16% - 17%. Pra, tani ju mund të bëni për veten tuaj konkluzionet e para. Por le të mos ndalem në atë dhe të flasin për fruta dhe perime që janë në listën në vijim.

Cilat ushqime përmbajnë fibra


Para se ne e konsiderojmë fije dietetike në fruta dhe perime, mundësisht të lexuar një artikull interesant, të cilin unë e përshkruar shkurtimisht në fillim të kësaj. Lexoni këtu mund.

Dhe sikur për të thënë për fruta, në mesin e tyre janë avokado (10%), banane (7% të peshës totale), dardha (rreth 6%). Vëmendje e veçantë i duhet kushtuar fryteve. Nga - faktin se nuk është gati as ujë - fruta të thata mund të konsiderohet një lloj fibër koncentrat.

Imagjinoni që në fillim, kur fruta apo manaferrat ishin shtet i freskët, ata përmbante disa qind fije dietetike.

Por kur ardhur nga uji (cila eshte te pakten 70 perqind ne peshe te çdo frutave), duke lënë vetëm fibra më dietetike, dhe sende tjera të dobishme.

Prandaj, sasia e frutave të thata mund të fillojnë në mes 6% dhe të arrijë deri në 18! Interesi se ata lehtë mund të "mposht" të njëjtin Bean. Por, me fruta të thata duhet të jenë shumë të kujdesshëm, pasi ato tani janë shumë të përkeqësuar në cilësi.

Shpesh ata thjesht "budalla", të fituar para dhe sidomos nuk shkojnë në detaje në lidhje me mjedisin dhe sigurinë për përdoruesit fund. Sigurisht, kjo nuk vlen për të gjithë. Çfarë - ne devijuar nga tema jonë e yndyrës në ushqime.

Kështu, frytet ne, si të gjithë motive nga. Edhe pse, në qoftë se çdo gjë - është gjetur - Mirë se mendimet e shprehura në komente.

Tani, le të për perime. Edhe pse ata dhe një përqindje të vogël të fibër dietik, por perime ju mund të hani një shumë edhe pa u brengosur për tretje dhe përjetuar për mbipeshë.

Për shembull, ju lehtë mund të hani 500 gram sallatë perimesh të freskëta që do të përfitojnë vetëm. Sigurisht, ka edhe nevojë të dinë masën. Megjithatë, të ushqyerit është në ballë të të gjithë bisedës sonë. Por çfarë perime mirë.

Këtu është një shembull i thjeshtë. Në fibra pasta permban rreth 3% te mases totale.

Në të njëjtat karrota, lakër jeshile numër of 3 në 3.8%. Por në qoftë se ju hani në një kohë 400 gram makarona - kjo mund të ndikojë në lot tretje tuaj. Por në qoftë se ju bëni sallatë dhe sezonin me erëza të tij të djathtë për të përmirësuar tretje - atëherë çdo gjë do të jetë i madh.

Personalisht, mendimi im nuk është me vlerë shumë më të varur nga të cilat ushqime përmbajnë fibra, kështu që është e nevojshme që vazhdimisht kompozoj dietën tuaj në varësi të sezonit, një kohë dhe rrethana specifike. Sigurisht, në qoftë se ju dëshironi për të pastruar zorrët apo kolesterol më të ulët - ndërsa dietetike ndihmë fibër. Dhe kështu kjo ishte e gjitha e mirë, duhet që vazhdimisht të ngrënë ushqim të freskët, organike dhe ushqim për ndeshjen me mençuri.