2 Arsyet për të ngrënë dhe të përdorin rrënjë majdanoz


Përshëndes miq! Sot ne po flasim për majdanoz rrënjë.

Dhe tani unë do të përpiqemi për të ju jap disa fakte interesante që ju nuk e keni takuar më parë.

Për shembull, vetëm dua të them se kjo bimë është rritur veçmas 2 lloje:

 • rrënjë - theksi është në pjesën nëntokësore,
 • fletë - theksi vihet në krye (shumica e lë dhe bimëve).
 • Dhe ne, siç e keni tashmë mendoi, ne flasim e përfaqësuesve të llojit të parë. Megjithatë, për mua është një mister për disa, të tilla si perime karrota dhe panxhar njerëzit shpesh përdorin kuzhinë dhe majdanoz pse - nuk ka.

  Megjithatë, edhe më e çuditshme është fakti se, si në karrota dhe panxhar janë përdorur në pjesë nëntokësore dhe tokë e mbi tokë e (krye karrota, në krye të panxhar), ndërsa në "garuesve" tona janë përdorur për të marrë trarëve vetëm e gjelbër.

  Qartë, kjo është për shkak të mungesës së informacionit nga njerëzit.

  Root majdanoz


  Duke folur në fakt, është në pjesën nëntokësore të impiantit të përmbajnë komponente të dobishme të tilla si:

 • fibër (nuk tretet fibra)
 • taninet,
 • vajra esenciale, që ndikojnë shumë organe dhe sisteme të trupit,
 • vitamina komplekse,
 • shumë elemente makro dhe elementët gjurmë janë mjaft të rralla.
 • Për shembull, praktikisht kudo ju nuk i përmbushin litium, vanadium, molibden, e cila, edhe pse pjesë të vogla, por ende të nevojshme nga trupi. Natyrisht, e gjithë kjo do të flasin vetëm në një artikull tjetër të referuar në fund të zonjat.

  Në ndërkohë, nuk e harrojmë të ju rekomandojmë që të lexoni pronat e dobishme e stevia, si kjo bimë gjithashtu ka përparësi të shumta, të cilat ne kemi nevojë për të ushqyerit e mirë. Për shembull, përmbajtja e të njëjtat gjurmë stevia mund të konkurrojë me shumë vitamina.

  Por, siç thonë ata, ne nuk do të devijojnë nga tema e bisedës sonë.

  Root majdanoz në gatim

  Që nga kohë të lashta rrënjë rrënjë majdanoz në gatim, edhe pse ajo nuk është përdorur si shpesh si më parë. Personalisht unë ia atribuojnë këtë me faktin se shumica e njerëzve të emigruar në supermarkete dhe dyqane, dhe nuk ka asnjë lidhje të tillë me vendin që ishte më parë.

  Dhe, si majdanoz u rrit para, ndoshta të gjithë në kopsht, ajo ishte rritur në të njëjtën kohë rrënjë , të dimrit shtuar për ushqim në formë milled. Por tani ju gjithashtu mund të përdorni atë si një thata dhe të freskëta.

  Në çdo rast, është e rekomandueshme të përdorni atë për të fshij atë në një pluhur të njëjtë (në qoftë se duke përdorur të thata) ose slurry homogjene (nëse përdorni të papërpunuara), dhe pastaj shtoni në preferencat personale. Po, ju mund të sigurtë të shtoni 2 - 3 gram në supave, salads, enët kryesore.

  Por, për një fillim unë nuk e rekomandojmë të përdorni një shumë, por të fillojë me sasi minimale por të matshme,.

  Në kohët e para që ju duhet vetëm për të arritur një shije të lehta aromë në ushqim, dhe pastaj, me përdorimin, të dalë nga shijet e tyre individuale.

  Root majdanoz në mjekësi

  Në fakt, rrënjë majdanoz është përdorur gjithmonë në mjekësinë popullore në prindërit tanë të parë. Dhe jo vetëm në vetën tonë. Po, mjekët e Greqisë dhe Romës së lashtë e përdorur atë në një bazë të rregullt, si një mjet për shërim. Përdorimi modern mund të jetë në:

 • Probleme të lëkurës
 • për të përmirësuar sekretimit të biliare,
 • për të përmirësuar oreksin dhe tretjen.
 • Në përgjithësi, më shumë për të pikiatë në këtë temë - vendosur për të shkruar një artikull të veçantë që ju rekomandojmë të lexoni për të gjitha pronat e dobishme e kësaj bime.

  PS: ju lutem të lënë një koment në artikullin "rrënjë majdanoz" dhe aksionet e artikullit duke klikuar në butonin më poshtë.