Cili është rreziku i mbushur kozmetike uhodovyhPrint jashtë shenjën tonë dhe të jenë të përgatitur plotësisht!

Substancat
Ku janë
Çfarë shtuar


Efektet në trup

Methyl, propil-, butyl dhe etilparabeny (metil, propil, butyl dhe parabens etil).
Në kujdesin ditor në masë (shkumës cleanser, toner, etj).
Stabilizant, preservatives që pengojnë rritjen e patogjeneve.
Posedojnë veprimin e estrogjenit. Ajo është e rrezikshme për gratë shtatzëna (patologji shkakton funksionin riprodhues fëmijën e palindur) dhe për gratë që janë të estrogjenit është i kundërindikuar (p.sh., kanceri i gjirit).
Diethanolamine (DEA, DEA), triethanolamine (TEA, TEA).
Në shampoos, gels dhe dush bukur.


Sende defekt.
Me përdorimin e vazhdueshëm të ushtrojë efektet toksike. Mund të shkaktojë reaksione alergjike, acarim sy, lëkurë të thatë dhe flokët.
Propilen glikol (propilen glikol, PPG), glikol polietileni (PEG, PEG).
Në moisturizer për fytyrën dhe trupin.
Mban lagështi.
Mund të shkaktojë koshere dhe ekzemë.
Lauryl natriumi / laureth (lauril sodium / sulfate laureth).
Në shampoos, gels dhe dush bukur.
Ajo ka një spastrim dhe shkumës pronat.
Irrituese për sytë, lëkurë e kokës krisur si zbokth, skuqjen e lëkurës dhe të reaksioneve të tjera alergjike.
Vazelinë / vaj mineral (vazelinë).
Në krem, veçanërisht lirë.Përdoret si një zbutës.
Shkelin proceset natyrore të hidratimit dhe është vetëm mënyrë ajo synon të eliminojë: çarje të lëkurës thatë.
Klorid Stearalkonium (klorid stearalkonium).
Në rroba shpëlarje, conditioners flokët dhe krem.
Ajo është përdorur për të rritur viskozitetit dhe disi më të butë flokët dhe rroba.
Shkaktojnë reaksione alergjike.
Iazolidinil-ure, imidazo-Lidyne-ure (diazolidinyl ure, imidazolidinil ure), gjithashtu tregtisë emrat Hermol II dhe Hermol 115 (Germall II, Germall 115).
Ajo mund të takohen çdo kozmetike.
Ruajtës
Thekson formaldehyde dhe ka një efekt toksik, mund të shkaktojë dermatit kontakti.


Kopolimeret e vinil pirrolidon dhe vinil acetat (pvp / va copolymer).
Në flokët styling.
Rregulluar flokët e saj.
Kanë efekte toksike për mushkëritë nëse grimcat thithur.
Flavors sintetike dhe aromat.
Të referuara si "shije" dhe "aromat", që përmbajnë më shumë se 200 kimikate.
Në pothuajse të gjitha kozmetike, veçanërisht lirë.
Për një mjet të këndshme erë.
Mund të shkaktojë dhimbje koke, marramendje, skuqje, hyperpigmentation, kollitjes, të vjella, acarim të lëkurës, etj ..

Sigurisht, kjo nuk është një listë të plotë të substancave që mund të shkaktojë probleme shëndetësore. Në artikuj të ardhmen në këtë temë ne do të zgjerojë listën për të treguar se si ju mund të zëvendësojë produkteve të kujdesit të pasigurta për lëkurën dhe flokët.