Shmangia komplikime pas piercing


 • Komplikimet depërtues
 • Kundërindikimet Depërtues
 • Piercings Care


 • Komplikimet depërtues

  Gjithkush praktik e di se çfarë saktësisht janë të mprehtë. Në këtë, sipas mendimit tonë, bukuri të dyshimtë, ka një downside. Le të mendojmë për komplikime. Këtu ju jeni, për shembull, e di që zhvillon procedurën menjëherë përpara periudhës së ekspozimit të tepruar në rrezet e diellit në lëkurë nganjëherë mund të çojë në komplikacione të rënda dhe të ndërhyrjes shëndetësore serioze mjekësore? Por kjo, për fat të keq, nuk ndodh shumë shpesh. Sigurisht, në qoftë se ju të vini re ndonjë gjë të gabuar në kohë të plagës shpuese fillestar, shumë probleme mund të zgjidhen nga një mjeshtër të kualifikuar, shpues i të cilit bëhet.

  Siç ka skaduar presupozon në arsenalin e tij të instrumenteve dhe medikamente për komplikime hasur. Por nëse masat e marra pas problemi vazhdon, është e mundshme që xhevahir i zgjedhur Depërtues ju keni për të thënë lamtumirë.

  Pra, çfarë ju duhet të dini në mënyrë që të shmangen problemet me Piercings? Si për të përcaktuar se çfarë mund të jetë një problem për individin?  Kundërindikimet Depërtues

  Le të fillojmë me contraindications:


  Epilepsi dhe çrregullime mendore


  Fakti se pacientët me epilepsi në kohën procedura është mundësia shumë e lartë e një konfiskimi, si etiologji nervor dhe shoku psikologjik.


  Lista e contraindications epilepsi në vendin e parë. E njëjta gjë vlen edhe për njerëzit që kanë pësuar dëmtime në kokë. Kushtet e vrullshëm post traumatike mund të përkeqësohet si ylli është parë si një tjetër trauma psikike. Gratë nuk janë të inkurajuar për të bërë Piercings në periudhën premenstrual, gjatë menstruacioneve apo shtatzënisë, në të njëjtat arsye psikologjike.


  Formimi keloid në vend plagë


  Shpesh ndodh që shqyrtimi kryesor terapeutik nuk është zbuluar ndonjë contraindications të mprehtë, por pas një
  herë pas procedurës, duket se dekoratë duhet të tërhiqet për shkak të rritjes së fortë të scars keloid.

  Mundësia potencial i komplikimeve të tilla është e vështirë për të përcaktuar nëse një person nuk ka qenë më parë lëndimet traumatike, shkurtime të rënda në shërimin që ka ndodhur keloids Arsimit. Megjithatë Faktorët e rrezikut që duhet të merren parasysh kur të parashikuar reagimet e indeve. Së pari, magjistar studim duhet të gjeni se nga ju si një klient, në qoftë se ju keni një predispozitë gjenetike për formimin e keloids.

  Gratë janë më të prirur për formimin e mbresë se meshkujt. Gjeti se më shpesh keloid plagët ndodhë në mosha nga 15 deri në 30 vjet, ndërsa njerëzit me lëkurë të errët janë më të prirur për ta se sa princave të lëkurës të lehta.

  Trajtimi i keloids mjaft problematike, megjithëse cosmetology modern ka një seri e tërë e metodave; radiografi blyzkofokusna, terapi lazer, cryosurgery, elektro-dhe phonophoresis dhe të tjerët.
  Një qasje e integruar duke përdorur opsione të shumta të trajtimit jep efekt, por nuk e zgjidh problemin plotësisht. Prandaj, në qoftë se ka arsye për të besuar formimin e keloids - Depërtues kundërindikuar.


  Sëmundjet e gjakut


  Në hemofili nuk përjashtohet edhe fatale, kështu që prania e sëmundjes pengon procedurën. Por këto diagnoza njerëz e dinë nga fëmijëria, dhe për këtë arsye nuk ka gjasa për të ardhur për të mprehtë, me vetëdije duke e ditur rezultatin.

  Megjithatë, contraindications dhe patologjitë e tjera që ndikojnë në gjak, të tilla si hepatiti B dhe C, diabeti, leukimi ose HIV. Në këto raste, nuk është proces normal i formimit dhe kanali epithelialization në faqen shpuese për shkak të koagulimit të dobët të gjakut.


  Alergjia ndaj metaleve të


  Kjo nuk është diçka ekzotike këto ditë, por shpesh njerëz thjesht në dijeni të pranisë së karakteristikave të tilla të pakëndshme të organizmit. Edhe pse kjo duket mjaft e thjeshtë: të shikoni për vende ku lëkura përballet një klient, për shembull, me butonat metalike dhe thumba mbi xhinse. Nëse këto vende janë skuqje, është më mirë që të mos rrezikojnë dhe të kthej mendjen e klientit nga mprehtë.

  Edhe pse në raste të tilla, ajo mund të ketë kuptim për të provoni alternative - vënë dekoratë neallerhennyh me ari ose titan aliazh 750.


  Defekte të zemrës të lindura, veshkave dhe organet dhe sistemet e tjera


  Shock nga procedura mund të shkaktojë spazma e muskujve të zemrës që është i mbushur me sulm në zemër. Dështimi i veshkave çon në çrregullime metabolike, të cilat keq ndikon shërimin e indeve pas procedurës mprehtë.


  Astmë


  Shoku i shkaktuar mprehtë mund të shkaktojë një sulm astmatik.


  Sëmundjet kronike të organeve dhe sistemet (Gastrit, ulçerë stomakut dhe duodenale ulçerë 12, pancreatitis, glomerulonefriti, kolit, otitis media, sinusit)  Reumatizmi


  Sëmundjet sistemike (lupus lupus, sklerozë sistemike, etj)


  Sëmundjet e lëkurës (psoriasis, etj)


  Është e rëndësishme të dini se:


  Çelik inox (303, 304) oksidohet, aliazh nikel plumbi është një metal, kështu alergji mund të shkaktojë ndonjë nga komponentët aliazh të bëjnë me ar dhe me argjend, ata janë të përshtatshme kryesisht për pret veshin. Ngulitje Certified kirurgjikale e bizhuteri aliazh inox (çelik mjekësore) ose niob janë më të përshtatshme për piercing. Kur ylli personal mund të shkaktojë probleme të tilla si bizhuteri hyrë në mish me buzët e mprehtë, ose humbje të mëdha të gjakut gjatë mprehtë gjuhën.

  Njerëzit të cilët nuk kthehet tek vetë ose duke u përpjekur për të bërë Piercings në këto fusha profesionistë, të vënë veten në rrezik serioz. Në të vërtetë, në fytyrë dhe veshët shumë pika të rëndësishme, enët e gjakut dhe nervat që mund të shkaktojnë dëmtimin goditje të ashpër të trupit si një e tërë. Dëme veçanërisht të dhimbshme për nervore fytyrës. A nuk e bëjnë një mprehtë kërthizë apo fytyrës makinë-armë për të shpojnë lob veshit. Këto pajisje nuk mund të sterilizuar, dhe rreziku i lartë i kontraktimit të infeksionit me HIV transmetohet nëpërmjet gjakut, abscese - të gjitha prej të cilave ka të ngjarë në qasje joprofesionale. Rritje përbrenda (ind nyjë për zbukurim), mund të ndodhë në qoftë se dekorimin e përzgjedhur të mëdha të mjaftueshme, dhe shërimin e një tumor bie gjata.  Piercings Care

  Hutim në hapësirë ​​përshkon gjithashtu mund të shkaktojë infeksione lokale, abscese ose septikemi. Në pothuajse të gjitha rastet me hapësirë ​​limfatike Shpuar ndarë. Kjo nuk është një shenjë e infeksionit ose metali refuzim, por ngrin limfatike duhet të shuaj me bizhuteri, fërkim shtupë tij të zhytur në një zgjidhje të peroksid hidrogjeni ose (nëse klienti ka lëkurë të ndjeshme) në ujë me kripë (2-3 teaspoons e kripë në një gotë me ujë të ngrohtë). Pas pastrimit bizhuteri duhet të lëkurës, të nënshtruar për të mprehtë, të larë me ujë të pastër. Nëse skuqja apo shkarkesë lëng i pastër i qartë duhet të konsultoheni me një mjek.
  Për të përfunduar shërimin e plagës nuk mund të hiqni bizhuteri - ajo mund të çojë në infeksion të hyjnë në kanal. Për të parandaluar tharje, ju duhet periodikisht të hiqni dekoratë në kanal gjatë javës së parë. Pas ylli dalë apo kërthizë këshilluar klientët mbi veshin natën e pambuku të pastër T-shirt apo këmishë.


  Kur ylli gjenital duhet shmangur kontaktit seksual deri në shërim të plotë. Mos e mbyllni suva plagë apo materiale të tjera mbrojtëse, sepse ajo pengon qarkullimin e ajrit. Nëse procedura është nënshtruar depërtues gojën apo rajon Perioral, ne nuk rekomandojmë duhanit dhe jo pirë alkool, të mos fyejnë në mëngjes.

  Në këtë rast gjithashtu këshillojnë për të shmangur kissing thellë dhe seks oral për një muaj.


  Çdo herë pas hahet ose pijshëm duhet shpëlarje zgjidhje tuaj dezinfektues gojë. Gjatë shërimin e preferueshme për të përdorur produkte kozmetike pa alkool shtuar. Për të shpejtuar procesin e shërimit mund të shtohet në pilula ushqimore zinkut (50-100 mg), por së pari ju duhet të konsultoheni me mjekun tuaj.