Si për të shmangur gabimet gjatë kirurgjisë otoplasty


 • Luaj afërmit frikësuar
 • Zgjedhja e një kirurg vetëm me rekomandimin e miqve të
 • A nuk e përgatit paratë për shpenzimet shtesë
 • Fshehin veprimin e të afërmve
 • Çdo gjë është e lehtë për të shëruar
 • Operacioni është jo vetëm

 • Kirurgji plastike është - nuk është e pazakontë. Na tregoni rreth tyre në TV, shumë kam miq të cilët kanë qenë nëpërmjet saj. Por një sasi e madhe e informacionit nga burime zyrtare dhe jozyrtare ende nuk ka shpëtuar pacientët nga gabimet. Ne u pyetën për të ndarë përvojat e tyre me pacientët një pyatidesyatitrehletnyuyu plastike kirurg Maria Semenova. Situata e pazakontë që Maria gati 30 vjet ishte duke shkuar për të shkuar për kirurgji - dhe më në fund vë nën thikë.


  Luaj afërmit frikësuar

  Herën e parë unë u përpoq për të bërë otoplasty 28 vjet më parë. Të afërmit e tij i thashë këtë lajm të mirë, kur ajo ishte koha për kirurgji. Për fat të keq, nëna ime e dëgjoi këtë, ai papritmas kujtua se njëherë e një kohë ishte një infermiere. "Dëmtimi nervore terciar dhe të ju warps", - tha ajo në mënyrë të qartë dhe të më ndaluar kështu rreziqe.


  Pak më pak se një vit më parë, unë ende kishte kirurgji, pasi që as jeta e lumtur familja apo puna e preferuar nuk e ka ndihmuar mua të hequr qafe "Cheburashka komplekse". Tani, jo, jo, dhe Kolna menduar se unë mund të ketë kohë për të jetuar me veshët normale pastaj e kishte bindur të afërmit.


  Pra, nuk e vënë off çfarë mase ju jeni të sigurt do të jetë shumë i trishtuar për kohën e humbur.


  Ana tjetër e medaljes - inflacioni. Unë, për shembull, "zhabë të mbytet" krejt - një veshët rinj çmim riparim ishte një e treta e mia ndihmës hulumtuese rrogë (40 rubla). Tani, operacioni kishte për të mbledhur dyzet mijë pothuajse gjashtë muaj.  Zgjedhja e një kirurg vetëm me rekomandimin e miqve të

  Bëni një vendim në lidhje me operacionin - vetëm gjysmën e betejës. Siç doli, pjesa më e vështirë - për të gjetur një mjek. Para së gjithash unë sunulasya online. Numri i klinikave që ofrojnë shërbimet e tyre atje, më çoi në një ekstazë. Por si pa zgjidhje të tillë: çmimi është pothuajse i njëjtë kudo, dhe të gjithë ata kirurgët me vjet përvojë, profesor perezasluzhennye-i nderuar.

  Me hutimi I sollën një shok, vajza e të cilit e ka korrigjuar hundën e tij. "Pasi i mbijetoi - jo i keq" - gjykohet unë shkova në të njëjtin mjeku.


  Sigurisht, i kushtoj vëmendje të rekomandimit pozitiv të miqve të nevojshme. Megjithatë, unë tani e kuptojnë se nuk është e mjaftueshme. Ende të jetë e tepërt për komente Lexo më shumë klinikë në forume, kërko informacion mbi te mjeku për të i kushtoj vëmendje për ndjenjat personale - besim kirurg apo jo. Ndoshta atëherë ju do të jetë në gjendje për të shmangur problemet përballur me mua.  A nuk e përgatit paratë për shpenzimet shtesë

  Bien dakord për të zbuluar dorën, atë gjë më të shtrenjtë se sa tregohet në listën e çmimeve - shumë frustruese.

  Kjo ka ndodhur me mua, mjek i quajtur koston e operimit dhe harruan të shprehin koston e testeve preoperative, anestezi dhe medikamente. Numri total i kërkuar mua në të gjitha për të gjitha drogat ditë para se të otoplasty rritur me njëzet për qind. I kishte veshur, gjuha vysolopyvshy dhe për të marrë një mik.


  Shmangni kjo është fare e thjeshtë. Ne duhet të kujtojmë gjithmonë parimin e dyqanit "Ikeya" - e ardhshëm të kabinetit në broshurën e çmimeve është gjithmonë një shënim pak: "raftet dhe dyert në dhomë nuk janë të përfshira." Prandaj është më mirë për të bërë një sasi për shpenzime të papritura.


  Fshehin veprimin e të afërmve

  Ajo thjesht do të ishte mirë për të gjithë, apo unë jam vetëm frikë se të afërmit e përsëri do të refuzojë. Në çdo rast, unë shkova në klinikë në qetësi. Kur është koha për të kthyer në personin perebyntovanoyu dhe dobësi e tmerrshme e anestezi shtëpi, detyron një taksi unë nuk ishte atje.

  Natyrisht, stafi mjekësor për të përballuar me këtë detyrë, ose të më kushtojë paraprakisht për të librit një makinë. Megjithatë, për të bërë këtë operacion unë thjesht harruar. Mendoni edhe për atë që do të shkojnë në një kohë kur të gjitha gjithandej dhe tundet, ajo ishte e tmerrshme.


  Kështu që kam filluar për të thirrur, të bijën Klinika zë të brishtë dhe të hutuar për të shpjeguar gjithçka.

  Ajo frikësuar në fillim, pastaj ofenduar dhe, sigurisht, menjëherë nxituan mua, pasi u arratis nga puna. Unë nuk mund të jetë i fortë dhe i pavarur. Dhe në qoftë se dikur pranoi këtë veten e tij, duke kujtuar, për shembull, mendonin se pas heqjes së apendiksit, të gjithë do të jenë të sigurt dhe më i përshtatshëm. Pas transaksion është një transaksion - asgjë më shumë mund të ndodhë, dhe njerëzit as nuk e di ku je.


  Çdo gjë është e lehtë për të shëruar

  Pas shqyrtimit të gjithë artikujt në internet rreth otoplasty, i cili u premtoi të kthehen në punë pas shtatë, maksimale dhjetë ditë, kam besuar atyre pa kushte. Edhe pse kjo do të ishte më pak naiv dhe meticulously kërkoni kirurg tuaj.

  Në fund, në të vërtetë duket para se kolegët e kam marrë vetëm pesëmbëdhjetë ditë.


  Javën e parë që unë u largua nga anestezi - Unë gjithmonë padurueshme përgjumur. Pastaj doli se veshët e mi shëruar diçka të gabuar dhe fashë elastike që mban ata në një pozicion të ri, nuk kanë nevojë për të kryer rreth orën shtatë ditë, siç është premtuar nga kirurg, dhe të gjithë pesëmbëdhjetë. Si namalyuvatysya të tillë në punë unë nuk mund të - ajo nuk ka dashur të përgjigjet në pyetjen se çfarë dhe si, ose dëgjojnë pëshpëritje prapa. Unë kisha për të marrë jashtë, duke shpikur një ethe të tmerrshme dhe dobësi.


  Operacioni është jo vetëm

  Kjo është e gjitha ndokush nuk është e shkruajtur.


  Të gjitha klinikat premtoj dispozicion të lehtë të kaplovuhosti pas operacionit të parë. Edhe kirurg im unë nuk ishte paralajmëruar për probleme të mundshme. Dy muaj më vonë, kur ënjtje zbriti më pak ose më shumë, duket se një vesh shkopinj nga në më të fortë tim tjetër.


  Bien dakord për të dëgjuar nga shpjegimit mjeku vonuar se kjo situatë është e reoperation mjaft e natyrshme dhe korrigjohet lehtë, dhe në të vërtetë të gjithë njerëzit janë asimetrike - të paktën të pakëndshme. Kështu që shpejt kam bërë korrigjimin, pasi që unë përsëri shkova nëpër të gjitha "hajmali" të të periudhës së rimëkëmbjes.


  Kjo përvojë e hidhur ime përfundoi otoplasty. Dhe nga rruga, unë shpejt u përdorur për të mirë dhe të harrojmë atë që është - flokët nachisuvaty mbulon veshët e tij rrinë jashtë ose të ndjehen të Cheburashka pas secili duke notuar në det.

  Informacion nga neni Oli Katinoy "Operacioni kaplovuhist"