Si të cirk në dhomë me diell


 • Shtatë "për" për rrezitje
 • Tabu
 • Çdo gjë është e mirë në moderim
 • Merrni shënim

 • Shtatë "për" për rrezitje

 • stimulon prodhimin e vitaminës D - kjo është jetike për thithjen e trupit të kalciumit dhe fosforit, janë "përgjegjës" për forcën e muskujve dhe kockave;
 • aktivizon të gjitha proceset metabolike në trup, qarkullimin e gjakut dhe aktivitetit endokrin;
 • pranverë kur sistemi i imunitetit është i dobësuar, ndihmon ftohjet e trupit të luftuar;
 • dobishëm për trajtimin e sëmundjeve të lëkurës, psoriasis, ekzema, fytyre;
 • mirë përgatit lëkurën për diellin aktive verore (veçanërisht të dobishme për të marrë një disa seanca para se të shkoni në det);
 • tan në dhomë me diell më pak të dëmshme për lëkurë sesa natyror.

  "Dielli artificial" Asnjë lloj UV B, kështu që ne mund të merrni djegur.
  Përveç kësaj, 20 minuta shpenzohen në dhomë me diell mbi efektivitetin e nivelit të disa orë në plazh;
 • Rrezet UV janë të dobishme për të cilin kemi paqen e mendjes, ata janë në gjendje për të hequr qafe të stresit.

 • Tabu

  Edhe në qoftë se ju e konsideroni veten një person krejtësisht i shëndetshëm, para se të vizituar rrezitje të konsultoheni me një mjek. Mos harroni, në një numër të sëmundjeve: hipertension, diabet, Inflamacioni i gjirit - si dhe një ndërprerje në dështimin gjëndër tiroide (madje edhe të vogël) në organe gjenitale femërore tan është e kundërindikuar.


  Shkuarja në dhomë me diell, mos harroni çfarë ilaçe ju keni marrë kohët e fundit. Grupi i barnave që shkaktojnë ndjeshmëri në rritje ndaj diellit dhe mund të shkaktojnë acarim të lëkurës dhe përfshijnë shumë antibiotikë dhe preparatet e bazuara në bimëve mjekësore të tilla si Wort Shën Gjonit.


  Çdo gjë është e mirë në moderim

  Mungesa e contraindications dhe të lejojë një mjek - jo një arsye për të shtrihen për orë të tëra në krevat tanin. Gjëja më e keqe që kërcënon kapjen e tepërt ultravjollcë - kancerit të lëkurës. Ai nuk e kujdesit ku ju kaloi në rrezet e diellit - në plazh ose në një sallon bukurie. Kur ju merrni shumë rrezet UV, virusi herpes aktiv, përveç lëkurës plakjes shpejt.

  Gabuar janë ata që besojnë se "dielli artificial" kjo nuk bën mëkat.

  Nëse rrezet UV të tipit B janë në rregull, rrezet e A e di mashtrim: të zgjatur të ekspozimit të depërtojnë në lëkurë, duke arritur dermis, duke shkaktuar rënia e indeve lidhës. Si rezultat, vuajnë elasticitetin e lëkurës. Dhe pastaj nuk ka ajër i tepruar i thatë - fllad deti dhe nuk erë! Me shpeshta corneum shtresë Solarium trashet, duke shkaktuar plakjen e parakohshme të lëkurës. Sigurisht, ju nuk dëshironi. Pastaj ndiqni masën. 15-20 minuta dy apo tre herë në javë për shëndetin dhe bukurinë dobi.


  Merrni shënim

  Është joshëse, natyrisht, luajnë një petk dhome dhe për të marrë një goditje të artë tan qetë, pa të bardha në trup.

  Mjekët nuk e rekomandojmë. Së pari, të lëkurës në zonat e mbyllura tradicionalisht më delikat dhe i hollë - insolancë mund të rezultojë në telashe. Së dyti, nuk e vë në dukje gjoksin e stresit shtesë. Veshin një rroba banje dhe në heshtje nezhtes.

  Për të mbrojtur veten e tyre nga alergjitë e mundshme për të larë-up sesion, përdorni parfum dhe ujë tualet. Të marrë një dush, duke përdorur vetëm hidratues dhe jo tharje cleansers lëkurës. Get syze të posaçme për rrezitje - mbrojtjen e syrit i pamjaftueshëm nga rrezatimi UV mund të shkaktojë djegie të retinë.

  Rrezitje nuk është i përshtatshëm konvencional "plazh do të thotë" diellin e komponentëve.

  Ajo kërkon special për rrezitje. Ato nuk përmbajnë filtra UV, por aditivëve të pasur hidratues për të parandaluar tharjen e lëkurës, si dhe substanca që rrisin tan.