Si të kujdeseni për lëkurën e qafës


 • A kam nevojë për një jastëk qafën
 • Pastrim Daily i qafës
 • Qafën masazh
 • Neck Cream

 • A kam nevojë për një jastëk qafën
  Swan, i këndshëm, i butë si mëndafshi - këto epitete janë të dizajnuara për të rritur bukurinë e qafës femërore. Dhe për të mbajtur atë në mënyrë për vite për të ndihmuar sekretet e kujdesin e duhur.

  Me arsenalin e saj të shërohet me krem ​​moderne mrekulli ne kemi mësuar të mbetet fytyrë të rinj dhe të freskëta shumë më e gjatë se gjysheve tona. Por shumë njerëz harrojnë për qafë, duke besuar se pamjen e saj rinore - për të dhënë. Ndërkohë, lëkura kërkon vëmendje të veçantë këtu.

  Fakti se lëkura e qafës është shumë e hollë, nuk ka pothuajse asnjë yndyrë, gjaku qarkullon ngadalë.

  Pra, ajo ha më pak dhe më të shpejtë plakjen. Përveç kësaj, ka një zhvendosje nga mosha e nënlëkurës yndyrë poshtë, duke rezultuar në shkelje të fytyrës duhur ovale dhe pamjen dyfishtë mjekër.

  Forma e keqe qafë mund të jetë rezultat i neglizhencës vet, zakonet e tij të këqija - për shembull, duke ecur me kokën ulur ose gjumit në një jastëk të lartë. Jo zbukuro lëkurën qafë dhe sëmundje të ndryshme, duke manifestuar veten në formën e spoteve ose lythat. Megjithatë, ne mund të rregullojmë gjërat. Gjëja kryesore - nuk do të jetë dembel dhe të bëjë të gjitha procedurat rregullisht.

  Filloni qafën trajtuar lëkurën më mirë në shenjat e para të plakjes.


  Ajo mund të jetë 25 vjet dhe ndoshta 40 - të gjitha varet nga individi. Zgjidhni për kujdesin e lëkurës së qafës mund të përballet mjete të ngjashme.


  Pastrim Daily i qafës

  Hiq respektimi pluhurin ditor dhe papastërtitë mund xhel apo sapun të lëngët me një pH neutral. Në të njëjtën mënyrë, ju mund të përdorni kos me pak yndyrë ose krem ​​kosi. Dip një shtupë pambuku dhe fshij qafën para se të marrë një dush. Mos e fshij shtupë qafën përafërt më mirë synojnë të jet e saj të fortë të ujit të ftohtë dhe masazh në të gjitha anët. Pra, ju do të përmirësojë tonin e lëkurës.

  Menjëherë pas pastrimin% D
  0? Ia përdorni vitaminë ose locion tonik lëndë ushqyese që do të rivendosur ekuilibrin acid-alkaline të lëkurës, freskuese atë dhe të përgatiten për aplikimin e mëvonshëm të një krem ​​ose masazh.

  Sipas cosmetologists, pas aplikimit të krem ​​tonik është zhytur deri në 30 për qind më mirë. Tonic mund të jetë i gatuar në shtëpi:

 • Fshij në një rende vogël 1 kastravec. Mix 3/2 lugë vodka. Insistojnë brenda 10 ditëve. Pastaj tendosje dhe ftoh.
 • Një tjetër locion opsion - me vezë e verdhë veze, krem ​​dhe lëng limoni. Përhapjen verdhë veze veze me një lugë çaji krem. Pastaj përzierje me lëng të një limoni dhe një lugë gjelle e vodka.
 • Ju mund të përgatisë infuzion bimor. Për shembull, nenexhik, çel bli dhe kamomil. Merrni një lugë gjelle e përzierje barishte, derdh një gotë me ujë të vluar, të lënë për 15 minuta në një banjë me ujë ose në një termos.

  Nga supë mund të jenë të përgatitur copa të akullit dhe fshij qafën e tyre në rritje mocionet rrethore.

 • Qafën masazh

  Për të ruajtur tonin e qafës të marrë të përdoret çdo ditë pas larjes për të bërë dritë stimuluese masazh. Mos harroni se në qafë dhe gjoks është gjëndër tiroide, nyjet limfatike dhe butësi tjetër, që kërkohet një qasje delikate.

  Masazh më e lehtë - mrekullueshëm anët e qafës e prapme të dorës tuaj. Ju mund të bëni dhe një peshqir të lagur. Ju duhet të lagur peshqir në ujë të ftohtë (ju mund të në një mineral), pastaj të marrë atë në të dyja anët dhe të bëjë një përkëdhelje të lehta në mjekër lart.

  Vini re se claps duhet të jetë i dukshëm, por jo të mprehta dhe të dhimbshme.

  Pasi rrudhave njoftim në qafë, të fillojnë rregullisht para se të aplikoni krem ​​për 1-2 minuta për masazh çikë tërthor. Vazhdojë të njëjtën kohë të gishtit dhe gisht tregues të dy duart, butësisht kap lëkurën, nuk përpiqet për të zgjas atë. Filloni me masazh e rrudhave të ulët qafë ose folds, duke lëvizur nga qëndra në sipërfaqet anësore. Në lëkurë mjekër është më e dendur sesa në qafë, kështu që ju mund të majë forcohet gradualisht. Deri në fund të procedurës duhet të jetë një skuqje të vogël që sinjalizon rrjedhjen e gjakut në indet.


  Neck Cream

  Në fund të lëkurës krem ​​ushqyes është aplikuar në qafë, e cila mund të ndahet në ditën dhe natën. Në natën ka rigjenerim aktive dhe efekte negative minimizohet, është e këshillueshme që të përdorni mjete për përmirësimin e elasticitetit të lëkurës, korrigjim rrudhë dhe stimuluar rinovimin e qelizave.

  Një lëkurë ditë është e ekspozuar ndaj ndikimit aktiv të faktorëve të jashtëm: ajër të thatë, dritë ultravjollcë, pluhuri. Për shkak të shpejt dehidratuar dhe të humbasin mbrojtje. Prandaj, duhet mira krem ​​pengesë dhe hidratues pronave.

  Informacion nga neni Eugenia Fedorova "Sekretet e rinisë: qafa kujdes i duhur të lëkurës."