Si për të trajtuar flokët


 • Kujdesi për flokët

 • Kujdesi për flokët

  E pra, nëse buxheti familjar dhe të lejojë kohë të lirë të paktën një herë në javë për të vizituar sallon bukurie për të përdorur mjete profesionale dhe metodat e produkteve të kujdesit të flokëve. Por kujdes më i plotë për të tilla kanë as kohë dhe as paratë. A është e mundur për të trajtuar shtëpinë e flokëve dhe për të marrë një rezultat të madh?

  Mesatarisht, flokët rritet ditë nga 0,35 mm. Flokët e ndarë jetojnë nga 2 deri 6 vjet, dhe nganjëherë deri në 20.

  Është e mundur, dhe madje edhe e nevojshme, sidomos në verë, kur probleme me flokët bëhet dy herë.

  Kujdes themelor flokëve është larja. Sa shpesh do të thotë larë flokët tuaj varet nga disa faktorë: llojin e flokëve dhe lëkurës, gjatësinë e flokëve, natyrës së punës, kohë të vitit, etj

  Por, për flokë të dëmtuar të jetë i sigurt për të përdorur një shampo dhe trajtim maskë. Ajo duhet gjithashtu të marrë parasysh butësi dhe pastërtinë e ujit që ju të larë kokën tuaj - është më mirë në qoftë se ajo është e butë ujë të zier. Uji mund të zbutur duke shtuar sode buke në të (1 h. Lugë në 1 litër ujë) ose amoniakut (1h. Lugë për 2 litra ujë). Temperatura është shumë e rëndësishme - duke përdorur ujë shumë të nxehtë aktivizon gjëndra dhjamor dhe flokët mund të blini yndyrë shtesë, sepse flokët fatter, frigorifer duhet të jetë ujë. Pas shpëlarje flokët ndonjë dobishme derdh ujë të ftohtë.
  Nourishing maskë e flokëve për të bërë jo më shumë se një herë ose dy herë në javë.

  Pas larjes, fshij flokët me një peshqir dhe të marrë kohën tuaj përfshijnë tharëse flokësh. Tharje përdorur tharëse flokësh dëm - ata humbasin peresushuyetsya tyre natyrore lagështi bëhet e brishtë dhe flogged. Prandaj, në qoftë se keni nevojë për të thatë flokët tuaj shpejt, më mirë përdorni një çallmë të veçantë microfiber, të cilat butësisht thahet flokët pa i dëmtuar ato.

  Kreh flokët lagësht nuk është e rekomanduar - zhytur lagështi, ata bëhen më të prekshme, mund të përfundojë ose bien. Në përgjithësi, krehje e flokëve - një lloj të kokës masazh, sepse më shumë ju bëni atë, më të shëndetshme dhe të bukura janë flokët tuaj.

  Kjo është arsyeja pse ajo është aq e rëndësishme për të zgjedhur një krehër të mirë. Dhëmbët nuk duhet të jetë shumë i shpeshtë dhe i mprehtë dhe më mirë nëse krehër është projektuar për t'u kujdesur për flokët e dëmtuar, për shembull, në kujdesin e përditshme ju mund të përdorni furçë flokësh me aminoacidet ose furçë flokësh me acid Hyaluronic. Gjithashtu, i kushtoj vëmendje për të krehër lazer që jo vetëm do të shërojë flokët por gjithashtu stimulon rritjen e tyre.

  Ndryshimet fiziologjike e flokëve është e të gjithë vitit - ditë ata duhet të bien pak më shumë se dyzet.

  Në flokët tonë të reflektuar shëndet të dobët, dhe madje edhe humor të keq.

  Prandaj, në luftën për flokë të mirë nuk duhet të harrojmë për trupin si një e tërë, ushqimin e duhur, vitamina dhe trajtimit me kohë te mjeku - ajo është gjithashtu hapa të vërtetë për flokë të bukur.