Si të shpëtoj nga njollat ​​e moshës


 • Spote pigment
 • Parandalimi i pika të moshës
 • Trajtimi i pigmentim

 • Spote pigment

  Ndonjëherë patches shfaqen nga lindja, kështu që ata janë të thirrur prej natyre, por më ndodhin ose mosha apo efektet e rrezatimit diellor. UV rrezet dëmtojë qelizat që prodhojnë melaninës - melanocytes. Dhe me kalimin e kohës, këto qeliza formojnë plagosur në zonat e errëta të lëkurës. Hyperpigmentation, që rezulton nga rrezatimi diellor tepruar mund të ndodhë menjëherë, por pas shumë vitesh.

  Zakonisht keqe sunbathing efekt anësor është i detyruar të presin gjatë.

  Edhe përdorimi i sunscreens moderne nuk ka gjithmonë të garantojë një edhe tan. Hyperpigmentation mund të shkaktojë edhe tualetin dhe parfume (parfume dhe deodorants, sapun anti-bakterial dhe t. E.) perdorura gjatë një pushimi në plazh. Kjo është arsyeja pse beauticians janë të këshilluar që të mos përdorni kozmetike kur sunbathing, ose të paktën nuk e vënë parfum në fytyrë dhe qafë. Përgjithësisht kozmetike krahasohen gabimisht shpesh kërcënon formimin e pika të moshës.

  Hyperpigmentation mund të specifikoni thekson faktorët agresive mjedisore dhe karakteristikat individuale të metabolizmit.


  Spote pigment shpesh lindin gjatë shtatzanisë, sëmundjet e grave, mëlçisë dhe traktin gastrointestinal dhe popullit nervor, debilitated nga sëmundjet kronike ose ato lloj aktiviteti ka të bëjë me kimikate. Dhe disa mangësi në mënyrë evidente i vitaminës C.

  Spote pigment janë të ndryshme në madhësi dhe ngjyra. Freckles adorable që shfaqen me rrezet e para të diellit të pranverës (zakonisht njerëz flokëverdhë) - gjithashtu veçori hyperpigmentation. Edhe pse placer qesharak spote ari-colored në hundë dhe cheeks duket shumë tërheqëse, përveç Freckles shumë në modë, shumë vajza ëndërrojnë për të shpëtoj prej tyre.

  Çfarë mund të themi për të shëmtuar ngjyrë kafe të errët "Blob" shtrembërojnë fytyrën! Për fushat e hyperpigmentation vendosura zakonisht ku ata janë krejtësisht të qarta: ballin - kufirit të mësipërm vetullat dhe flokët mbi lip sipërme, hundë dhe cheeks. Njerëzit e moshës këto tags shpesh shfaqen në pjesën e poshtme të fytyrës, qafës dhe duarve.


  Parandalimi i pika të moshës

  Siç e dini, çdo telash më e lehtë për të parandaluar se sa të shpëtoj prej tij. Protect kundër shfaqjen e spote moshës ndihmon saktë kujdesit të lëkurës. Dhe në qoftë se për disa javë në dimër dhe pranverë, kur trupi është veçanërisht e vërtetë e mangët në vitaminë C, të fillojnë të ligët në agrume, currants, qepë jeshile, speca dhe produkteve të tjera që përmbajnë këtë vitaminë, plus edhe të marrin acid nikotine, është një shans verën e ardhshme kryer pa njolla të errëta.

  Dozimi i vitaminës C - 1,0-1,5 gram në ditë para ushqimit për 2-3 javë, acid nikotine (vitamina PP) - 0,01 g 3 herë në ditë, pas ngrënies për 2-3 javë. Pas çdo kurs të bëjë pushim javor. Gjithsej 2-3 vit.

  Për të mbajtur rroba të lëkurës, beauticians janë këshilluar për të larë qumësht kosi ose dhallë. Useful para se të aplikoni krem ​​ushqyes fshij fytyrën lëng majdanoz të përzier me lëng limoni. Për pronarët e lëkurë të thatë, ata duhet vetëm fshij me Freckles dhe pika të errëta. Por, para se të përdorni zbardhues krem ​​fytyrë të pastër lubrifikuar mirë me vaj perimesh të përziera me krem ​​të fortifikuar. Efikas dhe perime maskë zbardhjen (p.sh., kastravec).

  Dhe, sigurisht, me rrezet e para të diellit duhet gjithmonë të përdorni kozmetike (duke përfshirë dekorative) me një faktor të lartë të mbrojtjes së të UV rrezeve.


  Trajtimi i pigmentim

  Nëse probleme ka ndodhur dhe fytyrë të mbuluar me njolla të shëmtuara kafe të duhet të zgjedhin masa më serioze për të luftuar këtë disavantazh.

  Por, ju lutem vini re se për t'i përdorur ato për zbardhjen e lëkurës vetëm mund nën mbikëqyrje mjekësore. Nëse ju vetëm të përdorë droga të fuqishëm, ju mund të merrni efektin e kundërt - spote do të jetë më e errët dhe të fortë. Vetë dhe sëmundje kërcënuese të lëkurës të tilla si pezmatim i lëkurës.

  Krem zbardhues , që përmban merkur nuk mund të përdoret pa gjetur se si lëkura juaj toleron ato. Për ta bërë këtë, aplikoni krem ​​në një zonë të vogël (p.sh., bërryl), dhe një ditë të inspektojë këtë vend. Nëse pas 24 orësh nuk shqetësohet ju nuk mund të marrë të drogës, ju mund të përdorni ato. Por gjithmonë aplikoni krem ​​përmbajnë merkur nuk rekomandohet ky artikull është mjaft toksik. Përdoreni këtë krem ​​është e ndaluar për shtatzëna, pleqsh, dhe njerëzit me sëmundje të veshkave, gomë dhe mëlçisë. Përveç kësaj, këto krem ​​mund të aplikohet për të lagur lëkurën dhe i djersitur.

  Dermatologists këshillojnë për të zgjedhur ointments zbardhues përgatitura nga krem ​​yndyrore sepse ato nuk përmbajnë ujë, dhe substancat toksike në përbërjen e tyre nuk depërtojnë në trup.

  Në e para 2 javëve të agjentëve zbardhues përdorim nuk mund të lahen me ujë, pasi kjo mund të rezultojë në acarim të rënda. Kremra qarta lëkurës dhe kos më mirë.

  Alternative merkurit që përmbajnë krem ​​- kozmetike mjekësore, brenda të cilit janë perhidrol, alkool salicili ose peroksid hidrogjeni, laktik ose acid citric.
  Por këto mjete janë efektive vetëm i freskët - një javë më vonë ata të humbasin pronat e tyre zbardhues.

  Sot në sallonet e bukurisë dhe qendrat e procedurave estetike mjekësi për kryerjen peels kimike, për t'ju ndihmuar të eleminuar shumë defektet e lëkurës, duke përfshirë edhe njolla të errëta në fytyrë dhe në trup.

  Për shkak të zgjidhjeve të acidit të dobët (glyco së majtë, trichloroacetic ose fruta) hequr shtresat sipërfaqësore të lëkurës.

  Lëkurë Kimike - Një lëkurë sipërfaqësore djeg. Thellësia e saj varet nga përqendrimit dhe llojit të acidit. Peels thellë bëjë me fenol, por ky mjet është përdorur rrallë për shkak se shumë rrezikun e dhëmbëza lëkurën. Në mënyrë tipike, për të hequr njollat ​​e moshës dhe jo sipërfaqësore ose të mesme të zhvishem (kosto e procedurës, rreth 2-4000 rubla) Peeling ka të drejtën e vetëm dermatolog ose dermatolog. Peels sipërfaqësore të kryera në disa seanca (4-10) 10-15 ditë, mesatar - acid trichloroacetic në 1-3 seanca të gjatë 1-2 muajve.

  Kjo metodë është pothuajse pa dhimbje, pacientët të ndjehen vetëm një djegie të lehtë ndjesi, skuqje dhe ënjtje të lëkurës zhduket nesërmen. Sigurisht, pasi procedura është e nevojshme për të monitoruar me kujdes të lëkurës dhe për të mbrojtur atë nga dielli, apo njollat ​​shfaqen përsëri.

  Një tjetër mënyrë për ta kthyer lëkurës një ngjyrë uniforme - lazer personi po rishfaqet. Kjo procedurë mund të jetë gjithashtu si sipërfaqësore dhe e thellë. Si rezultat i spote moshës zbehet lazer, lëkurë refreshed, përmirëson tonin e saj. Kosto rëndë thellë të të gjithë njerëzve - mijëra 2.500 dollarë. Procedura, kryer nga lazer moderne erbium, do të reduktojnë ndjeshëm termopovrezhdeniy thellësi dhe të reduktuar procesin postoperativ të rimëkëmbjes në 2 - 4 herë në krahasim me metodat e dioksidit të karbonit.

  Metoda e phototherapy ilustron plotësisht formulën e njohur të "si cures si". Njollat ​​trajtojnë pacientët që janë të nevojshme për të diellit, duke u bazuar edhe në përdorimin e dritës. Për shkak të spoteve intensive të lehta pulsojnë hiqni pa e dëmtuar lëkurën. Pajisja lazer projektuar në mënyrë që lëshon një valë e lehta të një gjatësi të caktuar, e cila është vetëm pigment sensitive të lëkurës. Si një rezultat i pigmentim bëhet lehtë apo të zhduket krejt. Gjatë procedurës pacienti ndjen një ndjesi shpimi gjilpërash lehtë dhe e ngrohtë. Një efekt anësor - një skuqje të lehtë të lëkurës që është 1-2 ditë.

  Në mënyrë tipike, largimi i plotë i hiper-pigmentim të nevojshme për të 2-3 procedurat në intervale prej 3-4 javë.

  Rezultati i këtij ndikimi rezistente, njollë e shkatërruar përsëri shfaqet. Megjithatë, vetëm me kusht që pacienti do të bëjë të gjitha rekomandimet e mjekut. Për shembull, për të mbrojtur fytyrën nga dielli dhe të aplikoni krem ​​me faktor mbrojtjen e diell (filtër të paktën 30) në zonën e ndikimit të 2 javëve pas seancës.