Si një cirk në dhomë me diell


 • Gjeni se llojin e lëkurës tuaj
 • Dhomë me diell
 • Siguria në dhomë me diell
 • Këshilla të dobishme

  Fitoni
  ngjyrë të artë, të shtrirë nën pemë palme në Karaibe, natyrisht,
  i madh.
  Dhe në qoftë se ju vijnë - punë verore në sulme të rralla në
  Piknik në fundjavë? Për të keni një vështrim në sfond të zbehtë tanned
  Kolegët mund dhe duhet të shkoni në dhomë me diell, por duke lexuar me kujdes
  ky artikull.

  Gjëja e parë që ju duhet të bëni - për të përcaktuar llojin e lëkurës tuaj. Për më shumë "valle" ne do të mbyllë atë.


  Gjeni se llojin e lëkurës tuaj

  Pra, nëse ju - bjonde ose kuqo,
  në hundë në ju fëmijëri qesharak zgjidhet konopushki dhe sy -
  blu ose drita e gjelbër, ju Lloji i parë të lëkurës, më të

  të ndjeshme ndaj dritës UV.

  Nëse ju - flokëverdhë,
  ngjyra e lëkurës ju qumësht të ngrohtë, dhe sytë - gri, ju - lloji i dytë,
  tan ngadalë, por ju mund të bleni qasjen e duhur
  ngjyrë bronz.

  Nëse ju - zeshkane, të errët ngjyrë kafe ose të kuqe të errët, dhe lëkurë të errët pak nga natyra - ky është lloji i tretë foto, ju tan lehtë dhe vështirë se ndonjëherë djeg.

  Lloji i katërt foto ndryshe mund të quhet e Jugut:
  lëkurë të errët, sy kafe, flokët e zezë. Nëse e gjithë kjo - për ty,
  nuk mund të jetë frikë e diellit, natyra i ka siguruar lëkurën tuaj të mjaftueshme
  Numri i melaninës.

  Kujtojnë se sipërfaqja e Tokës
  arrijnë 2 diabet rrezet e diellit - UVA dhe UVB.


  E para - agresive,
  lëkurë të papërgatitur mund të dëmtojë rëndë dhe shkaktojnë i pakthyeshëm
  ndryshime. UVB-rrezet e trupit të mësuar për të bllokuar, duke theksuar melaninës -
  pigment, e cila shërben si një barrierë mbrojtëse të tipit rrezatimit B. Kjo është
  tan.

  Dy pari foto Ekspertët e tipit rekomandoj duke filluar dhomë me diell me seanca minutë 3-5 UVB-rrezatimit për të përgatitur gradualisht lëkurën për të pranuar rrezet më intensive. Kohëzgjatja e rekomanduar e një sesioni UVB-djegien nga dielli për një lloj të tretë të lëkurës - 20 minuta me pushimet për 1-2 ditë. Mundshme 5-6 seanca të mëtejshme të njëpasnjëshme të 20 minutave. Vetëm lloji i katërt
  nuk mund të përballojë për të marrë të menjëhershëm cirk nën ndikimin

  UVA-rrezatimi. Për të blerë një ngjyrë bronzi në vend të 4-5
  Sesionet rrezitje.


  Dhomë me diell

  Solarium Horizontal njëanshëm
  - Më i butë. Lëkurës Të tans atë nëpërmjet shumta pasqyrohen
  dritë. Për të arritur relaksim të plotë disa modele të tjera
  me kusht pajisje Vibromasazhnyy. Si llambat janë vetëm
  nga njëra anë, që ju të merrni një dozë më të vogël "ekspozimit".

  Solarium Horizontal dypalësh
  si një sanduiç: llambës dhe e vendosi atë në krye dhe në fund, kështu që
  ju nuk keni nevojë të rrokulliset zëvendësuar rrezet pastaj të stomakut, pastaj përsëri.
  Djegien nga dielli duket shumë më e shpejtë dhe zgjat më shumë.

  Gjithashtu në
  "Sandwich" Rrezet janë përdorur të dy A dhe tipi B. Më pak në vende ku është e
  lëkurës është shumë shtrënguar për sipërfaqësor plastike mund të jetë
  Fushat më të lehta. Por modele të tilla janë të pajisura me shtesë
  Llambat Face dhe ajrit të kondicionuar që nuk ishte shumë
  nxehtë.

  Dielli vertikale siguroj
  edhe tan pa njolla të bardha. Zakonisht ka një kapacitet të madh,
  sepse seancë duhet të zgjasë jo më shumë se 10 minuta. Solariums vertikale
  më higjienike - kjo nuk do të prekë trupin nga brenda
  sipërfaqe. Shtretër vertikale për rrezitje janë të pajisura me muzikë
  Qendrat - ju mund të bëj banja dielli, vallëzimi, dhe djeg çift shtesë njëqind

  kalorive.

  Solarium turbo - Vetveten
  modern dhe i fuqishëm. Ato janë të pajisura me një orë me zile, stereo,
  elektropidyomnyky, butonat e thirrjes, etj Por gjëja më e rëndësishme
  - Solarium pajisur me një sistem të ftohjes që lejon personelin
  punuar për një kohë të gjatë pa rrezikun e mbinxehjes. Seanca kohë për rrezitje
  reduktohet në 7-8 minuta. Zgjedhja e një dhomë me diell, të jenë të vetëdijshëm
  kohëzgjatja e seancës për rrezitje. Aritmetikë është e thjeshtë: sa më shumë llambat dhe
  më të fuqishme se ato janë, më pak duhet të zgjasë seancë.

  Çfarëdo ajo ishte, në fillim nuk të jetë më e gjatë se 5-7 minuta për të bëj banja dielli. Gradualisht
  Çdo seancë rritet për 1-2 minuta - jo më shumë!

  Në përgjithësi,
  seancë për rrezitje me numrin më të madh të llambat të fuqishme nuk duhet të kalojë 10-15
  minuta.

  Çfarë nuk do të preferonit dhomë me diell, për
  ngopur dielli tropikal ende do të duhet 8-10 procedurat
  Gjatësia maksimale për ju. Për të mbështetur efektin që rezulton
  të mjaftueshme për të luajtur 1 - 2 herë në javë. Vendosur se çfarë lloj i rrezitje ju do të vizitojë, mos harroni para sesionit të parë të pyesni stafi disa çështje të rëndësishme.

 • Find out
  sa kohë më parë zëvendësoi llambë në dhomë me diell (llambë rekomanduar operacion
  - 540 orë). Nëse kohët e fundit, rreziku i djeg rritet,
  sepse seancë duhet të reduktohet.

 • Mëso certifikatë
  UV-rrezatimi. Vlera ultravjollcë A dhe B duhet të jetë më i mirë
  për llojin e lëkurës tuaj, nga 0,7% UVB-rrezet për njerëzit me lëkurë delikate të
  2,4% UVB-rrezet për njerëzit me lëkurë të errët.
 • Pyetni ku
  është butonin menjëherë ndalon pajisjen. Kjo do të lejojë të ju
  lë në siklet të vogël.

 • Siguria në dhomë me diell

 • para
  Seanca Hiq lentet e kontaktit, dhe mbrojtjen e syrit të merrni me vete
  Syze dielli speciale apo syze për rrezitje. Në sallonet e mira
  lëshohen në vend.
 • Gjithmonë nipples bezdisshëm kapele të veçanta që ju do të japin stafin.
 • Për të mos flokët e thatë nga rrezatimi ultravjollcë, shall kapje bërë nga pëlhura natyrore.

 • Lyej kuq buzësh lip sunscreen.
 • para
  Procesi seancë trupi më i mirë dhe përgatitjet e fytyrës kozmetike
  projektuar posaçërisht për shtretër për rrezitje - ato nuk përmbajnë UV-filtra
  komponentët e bezdisshëm të sigurojë një të shpejtë dhe madje cirk.
  Avantazhi i dukshëm i këtij grim është se ai përmban
  substanca jo vetëm ushqyer dhe moisturize lëkurës, por që është shumë e
  e rëndësishme nuk ndërveprojnë me diell qelqi akrilik. Në
  Salons rrezitje katër lloje të drogave: zhvilluesit, fixers,
  aktivizuesit dhe prolonhatory.
  Ndihma e parë për të filluar procesin e marrjes
  melaninës i dytë fix tan, zbutur dhe moisturize e lëkurës, të tjerët

  të rrisë intensitetin e që rezulton me cirk, dhe të lejojë që ajo të fundit
  qëndrim më i gjatë. Kozmetike të tilla që do të shiten në të gjitha studiot
  cirk për të garantuar cilësinë e punës së tyre.

 • Këshilla të dobishme

 • Para se të vizituar Solarium sigurt për të shkuar te mjeku. Nëse jeni duke marrë
  tranquilizers, ilaqet kundër depresionit tricyclic, nonsteroidal
  mjekim dhimbje, antibiotikët dhe pilula e kontrollit të lindjes -
  krevat tanin nuk është për ju.
 • Përmbahen nga dielli artificial në ditët kritike.
 • Nëse ju jeni duke pritur një fëmijë apo dhënien e gjirit, sedimente cirk të ia ndau gjinin.
 • Nëse ju keni shumë moles errëta, mos e tan fare.

 • Dhomë me diell nuk rekomandohet pas një dush ose sauna - këto procedura
  privojnë lëkurën tuaj të mbrojtjes natyrore në një shtresë e qelizave të vdekura.
 • Para vizitës në dhomë me diell nuk mund të përdorin grim. Vajra esenciale,
  alkool, preservatives, hormonet apo ngjyra përkasin të
  mund të çojë në shfaqjen e pika të moshës.
 • Vizita
  tanning rrit aktivitetin e shumë funksione të trupit, kështu që unë
  pas sesion duhet të pushoni. Kjo është arsyeja pse, që ra fjala, për 2
  orë është e rekomanduar për të marrë një dush të ftohtë ose të angazhohen në fizik
  punë.
 • Get dozë shtesë
  "The Sun" në dhomë me diell mundemi jo për orë të tëra, por në minuta.

  Çmimi shumë i lartë:
  lëkurë rrudhur dhe një rritje të rrezikut të kancerit të lëkurës. Por e fundit
  turbosolyariyi siguruar efekt uniforme në
  Qëndrimi minimal gjatë rrezet e tyre konsiderohen relativisht
  padëmshme. Me respekt - që të gjitha varet nga sa shumë
  herë që tërhoqën nën tan. Abuzimi në çdo rast në jo të mirë
  provojë.

  Informacion nga artikullin "Solarium - Workshop".