Si për të identifikuar sëmundjen si duart


 • Shuplakat Color
 • Spote kafe në pjesën e prapme të dorës
 • Lëkurë shuplakat
 • Ndryshimet në temperaturës dhe lagështisë duart
 • Topitje
 • Ndryshimi lehtësim të lëkurës
 • Joints formë
 • Nails


 • Shuplakat Color

  Red: dëmtim toksik të mëlçisë (hepatiti, steatoza).


  Pabarabartë, mermer: problemi i sistemit nervor autonom.


  Verdhë, përçarje e mëlçisë dhe tëmthit fshikëz (kolangiti, cholecystitis, hepatiti, cholelithiasis). Fëmijët karrota shuplakat ngjyra mund të jetë një shenjë e alergji ushqimore.


  Nëse vini re se gishtave e tij ishin të kuqe të errët ose ngjyrë vjollcë, i kushtoj vëmendje në punën e veshkave dhe të mëlçisë. Gishtave kuqe sugjeron se mund të ketë probleme në sistemin e tretjes.


  Spote kafe në pjesën e prapme të dorës

  Nëse ato ndodhin në të moshuarit, kjo është dëshmi e moshës reduktuar prodhimin e melatonin në lëkurë. Në prani të pigmentim re kafe sugjeron përçarje e zorrëve dhe biliare pezëm.


  Lëkurë shuplakat

  Peeling pjata të vogla - një shenjë e mangësi në trupin e vitamina A dhe D.

  Peeling pllaka të mëdha - një shenjë e ndërhyrjes: kërpudhat e lëkurës zgjidhet.


  Ndryshimet në temperaturës dhe lagështisë duart

  Nëse shuplakat djerse shumë, ajo thotë se paqëndrueshmëria e sistemit nervor të shkaktuar nga rritja e ankthit. Shoqëruar me pëllëmbë lagështi lëkurës zbehtë dëshmi të mosfunksionimit të sistemit nervor autonom (Dystonia, hipotension).


  Gjithashtu shuplakat lagështia mund të jetë një shenjë e hyperfunction tiroide.


  Gishtat e Ftohtë (veçanërisht nëse ajo përfundon me një ngjyrë kaltërosh) - një shenjë e rrjedhjes së gjakut të dëmtuar (dështimit të zemrës, diabetit).


  Duart e Ftohtë gjithashtu mund të raportojnë një mungesë në trupin e acidit nikotine.


  Palme thatë (shpesh të nxehtë) janë të zakonshme në njerëz me sëmundje kronike të mushkërive (bronkit obstruktive, tuberkulozi). Kimik shuplakat mund të jetë një shenjë e hypothyroidism tiroide.


  Nëse ka një ndjesi të djegur duart, kjo është një sinjal se trupi është i helmuar nga droga, alkooli ose kimikate të tjera, mëlçisë nuk mund të përballen me dehje.


  Topitje

  Pak gisht: një shenjë e dështimit të sistemit kardiovaskular.

  Thumbs: dëshmi e shkeljes së sistemit të frymëmarrjes.


  Ndryshimi lehtësim të lëkurës

  Folds thellë gjatësisë mbi falangave të terminalit - probleme me gjëndrën tiroide (hypothyroidism ose diabet).


  Joints formë

  Formë të parregullt spikatur nyjeve - një shenjë e artritit apo përdhes. Skuqje e nyjeve (sidomos në kombinim me butësi, ënjtje dhe / ose opuhlostyu) - një shenjë që ju mund të keni artrit.


  Nails

  Thonjtë e brishtë dhe sharuyutsya them për mungesën e dukshme të vitaminave dhe mineraleve.


  Thonjtë kaltërosh mund të jetë një shenjë e sëmundjeve të zemrës.

  Dëshmi verdhë e problemeve në funksionimin e mëlçisë dhe traktit biliar. Ngjyrë të gjelbër sugjeron infeksionin në trup. Gozhdë qartë nga vrima gozhdë zbehtë raporte për sëmundjet e gjakut. Vrima të mëdha për thonjtë (normal 2-5 mm) thonë se njerëz të prirur për sëmundje të zemrës, veçanërisht të vogla dhe pothuajse të padukshme - të lodhjes fizike.

  Njolla të bardha dhe vija tërthor mbi thonjtë zakonisht do të thotë se ju nuk keni të mjaftueshme zink dhe hekur, por gjithashtu mund të jetë një shenjë e problemeve të veshkave, mëlçisë dhe sistemit kardiovaskular.


  Grooves e gjatësisë në pjatë gozhdë raportuar mungesën e hekurit dhe tretshmërinë e dobët të ushqyesve.

  Grooves horizontale - stresi mendor apo fizik.


  Thonjtë hollë dhe e thatë - një shenjë e mangësi kalciumi, dhe rritja e shpejtë e thonjve dhe të shëndoshë të lehta ngjyrë rozë varet nga një sasi të mjaftueshme të vitaminës B12.


  Të gjitha këto simptoma - jo një thirrje për të filluar vetë, por një arsye serioze për të parë një mjek.