Helm në tub se deodorantet rrezikshme, krem, shampoos


 • Mashtrim "Dashuri"
 • Lexoni paketën
 • Si të merren me preservatives?
 • Opinion ekspert

 • Mashtrim "Dashuri"

  Madje
  nëse reklamat pretendon se disa kozmetike - absolutisht
  natyror, nuk nxitojnë për të besimit atë. Sipas ekspertëve të fushës
  Cosmetic Kimi Irina Korzun, prodhuesit zakonisht dinak,
  duke folur për përbërësit naturalness. Së pari, kriteret
  "Naturalness", që do të thotë që ju mund të kontrolloni nuk ekzistojnë.
  Së dyti, krejtësisht kozmetike natyrore mund të mos i gjatë vazhdojnë
  kanë një cilësi të mirë dhe pamjen. Pra, natyrore dhe
  Përbërësit sintetike janë të kombinuara zakonisht.


  Lexoni paketën

  Shampoos.
  Shumica shampoos, dush xhel dhe madje edhe pasta përmbajnë
  sodium laurel sulfate (sodium laurel sulfate - listuara si një ingredient
  Packaging). Në sajë të tij, produktet kozmetike dhe shkumë e mirë
  del me të larë papastërtitë. Megjithatë, në qoftë se ju përdorni këto mjete përditshme,
  sasi të mëdha të ujit për të larë larg keq dhe lëkura është e irrituar,
  dobësuar funksionin e tij mbrojtëse. Rezultati - thatësi, zbokth. Nëse
  Ju keni një problem me lëkurën ose flokët, të mos përpiqen
  përdorim përbërjen me komponentin dhenave. Më pak i bezdisshëm
  shampoos - ato shkumë shumë.

  Bojë flokët.
  Në mjetet për flokët zbardhja e shënuar ndonjëherë si pjesë e


  amoniak toksik (amoniak), e cila mund të shkaktojë acarim të mukozës
  Membranat e syve, hundës dhe rrugëve të frymëmarrjes. Rastësisht, i njëjti efekt
  ofron phthalate dibutil (dibutil phthalate), shpesh gjenden në
  bojra gozhdë.

  Krem. Pa vaj mineral (minerale
  vaj, vazelinë) nuk mund të bëjë një shumë të krem. Në fakt, atë
  vaj teknik të nxjerrë nga nafta. Vajguri
  formon një film në lëkurë dhe në këtë mënyrë mban lagështi pus
  hidratues lëkurën. Nga ana tjetër, filmi nuk lejon lëkurën të marrë frymë dhe
  ndërhyn me jetën e saj normale.

  Glicerol (glicerinë) dhe
  moisturized mirë lëkurën - por për shkak të faktit se "tërheq" lagështi nga

  Shtresat e thella, në mënyrë që përdorimi afatgjatë ju do të arrijë
  kundërproduktive - dehidratim. Dhe me një përbërës misterioze
  i quajtur DMAE (DMAE) është përdorur në shumicën e krem ​​projektuar
  qetë nga rrudhat dhe për të përmirësuar elasticitetin e lëkurës. Megjithatë, shkencëtarët argumentojnë për
  çfarë kosto? Ndoshta rrudhave të zhduken për shkak të një rritje në
  Qelizat, disa nga të cilat përfundimisht vdes.

  Deodorants.
  Ose ju gjeni acetat kripëra Deodorant alumini (alumini,
  chlorohydrate alumini, sulfate alumini). Djersitje, natyrisht,
  nuk është aq intensive, por mbani në mend se këto komponente
  mund të shkaktojë acarim të rënda të lëkurës, alergji.

  Pluhur, rimel dhe skuqem. Nëse
  si pjesë e grim ju të gjeni ngjyrë Amaranth
  (Amaranth), më mirë të shpëtoj prej tij - në shumë vende Amaranth
  ndaluar si toksike.


  Si të merren me preservatives?


  çdo kozmetike kur ruhen të paktën disa muaj,
  Ka preservatives që parandalojnë bakteret për të shumëfishuar.
  Per shembull, bronopol (2-Bromo-2-Nitropropane-1, 3-diol) pjesa e
  shumë objekte, por studimet e fundit pohojnë se bronopol
  përfshirë në formimin e substancave kancerogjene, kështu jetë
  kujdesshëm.

  Dyshimi bie dhe formaldehyde (DMDM Hydantoin) - ajo

  ndikon negativisht jo vetëm bakteret, por edhe në qelizat e gjalla
  lëkurë lehtë depërton në lëkurë. Në Evropë, përqendrimi i saj në
  Cosmetic kufizuar në mënyrë rigoroze. Si të përqendrimit
  formaldehyde (formal), përmbajtja e të cilit është rus
  Prodhuesit e rregullojnë vetveten. Formaldehyde mund të shkaktojë
  Reaksione të lëkurës. Produkt përmban këtë ruajtës duhet të jetë tërësisht
  larë me ujë dhe nuk i japin atij një kontakt të gjatë me lëkurë.


  Opinion ekspert

  Cosmetologist dermatolog Karina Borisova:

  -
  Të gjitha komponentët e kozmetikës se edhe me anë të prekshme
  Efektet është miratuar për përdorim. Sidomos në qoftë se ju

  përdorni këto fonde për kohë të gjatë, ndoshta jo të hasni
  reagim negativ.
  Por, natyrisht, e përshkroi negative
  features - një arsye që të mos eksperimentojnë në veten e tij, nuk verbërisht besojnë
  reklamat. Mendoni çfarë çmimi prodhues premtimet për të bërë lëkurën
  të qetë, flokët voluminoz, sytë dhe buzët - ekspresive.