Wigs artificiale e flokëve dhe hairpieces


 • Disa fakte nga historia e wigs
 • Wigs artificiale dhe natyrore
 • Kujdes flokët artificiale

 • Disa fakte nga historia e wigs

  Parukë parë u shfaq shumë më herët se ne mund të imagjinohet. Ngjashmëria e tyre me kuaj dhe flokë buall, pupla dhe lesh u zbuluan gjatë gërmimeve të varreve të lashtë egjiptianë ende. Me të arritur moshën e rritur egjiptianët e lashtë rruhet flokët dhe ofroi ato si një sakrificë për perënditë. Menjëherë pas kësaj prifti rit veshur një parukë, parukë meshkuj dhe ishte shumë më i përpunuar dhe gratë elegante.

  Wigs Më vonë modës përhapur në Lindjen e Mesme dhe në Mesdhe. Në një kulturë të zhvilluar të Greqisë ato janë përdorur si props teatrale dhe e pazakontë në Romë parukeri gjetur një tjetër përdorim.

  Flokët e errët Romakëve simbolizoi dëlirësinë dhe mirësjelljes si një courtesan kishte wigs lehta veshin. Në shekullin e XV veshur wigs të gjitha gjykatat evropiane, megjithatë, thjesht qëllime praktike. Pra, në dhomë dollap me kyç graying Mbretëresha Elizabeth wigs Ishin rreth 80 ngjyra të ndryshme.

  "Të gjithë bujë" flokët artificial filloi në epokën e "Sun King" Louis XIV. Fashionistas Frëngjisht brohorisnin gjithë vendi konkuroi në madhësi dhe pretentiousness. Në oborrin e Mbretit punoi 5000 hairdressers që ishin ngjitur me rreth 45 lloje të Wigs. Naypompeznishym ishte allonzhevyy (nga frëngjisht Allong - zgjeruar.) Parukë - flokët kaçurrel në gjatësi ringlets e brezit; pak më e lehtë - u mblodhën në një bandë të vogël të curls.


  Zonja veshur wigs skelet - kuafyury (krehje e flokëve). Më vonë, në shekullin XVIII, u bë wigs në modë zoti pudreni me curls në tempujt dhe gjobë "miu" bishtalec prapa. Qytetarët e pasur kanë në veshjet e tyre të paktën tre wigs - mëngjes, pasdite dhe në mbrëmje. Gërshetim flokët artificiale është bërë një industri e tërë.

  Në shekullin XVIII parukë mishëruar idetë kreative të guximshme të hairdressers laike. Të gjykojë për veten tuaj. Mbretëresha Marie Antoinette vjen deri hairstyle "poof i santiman» (pouf au ndjenjës), futur një parukë pluhur madhështore anije, kukulla dhe vazo me lule të freskëta. Një berber gjykatë Leonard boyars harton flokët e modelit francez fregatë "La Belle Kul» («La belle poul»).

  Në wigs tona të modës vendit vijnë në epokën e Peter I. Ajo ishte një nga përpjekjet për të Europeanize njerëzit konservatore ruse. Peter A. Sam veshur një parukë lirë modeste 5 rubla, nën të cilat do të mund të shohin flokët e tij të gjatë. Në 1722 gjatë fushatës Persik, ai u tha atyre për të prerë dhe të bëjë një parukë të re.


  Wigs artificiale dhe natyrore

  Bumi i vërtetë flokëve artificiale (veçanërisht parukë) filloi në vitet '60 të shekullit të njëzetë. Kur në modë hairstyles vëllimit të lartë. Që ata u zhvendos në kategorinë e zonjat pajisje të plotë. Në kushtet e wigs praktike hairpieces humbasin. Para së gjithash, të shohim se parukë e flokëve tuaj është më e komplikuar se një parukë, ajo është e bashkangjitur në flokë me kombinezon dhe këmbët ose duhet të jetë një ton të lehtë se ngjyra juaj natyrale.  Prodhimi i wigs nuk është statike. Kohët e fundit, rrjetë të reja parukë, të cilat shtrihen nëpër flokët e tij. Kjo e flokëve artificiale duhet të duken si më të natyrshme jo vetëm ngjyrë, por edhe strukturën. Nëse parukë ka kap mirë, ajo është praktikisht e pamundur për të dalluar. Nga ana tjetër, ju mund të zgjidhni një parukë ngjyrë pak më të ndryshme, dhe pastaj përzierjen atë me flokë natyrore do endje efekt.


  Sot, wigs cilësisë dhe hairpieces janë bërë vetëm nga flokët natyrore. Me këtë parukë mund të bëhet të njëjtat rrengje si me flokët konvencionale: ajo mund të pikturuar, kosit ose curl, pa frikë e dëmtuar fibër.

  Megjithatë, ekspertët nuk këshillojnë për të marrë rreziqe dhe të eksperimentojnë në shtëpi - më mirë për ta kthyer në floktar. Për më tepër, wigs me natyrore kujdesit të flokëve në kujdesin do të zgjasë më shumë se flokët artificiale që është deformuar lehtë, elektrilizim dhe flogged. Strukturalisht ata janë të vështirë, sepse për shkak të ndryshimeve të shpeshta hairstyles mund të humbasin formën. Për prodhimin e tyre duke përdorur fibrave sintetike (akrilik, poliamide, vinyl) me karakteristike "kukull" shkëlqim dhe matte fibra elastike kanekalona, ​​bazuar në - alga deti.


  Kujdes flokët artificiale

  Për të mbajtur parukë në "Prezantim", për të marrë një praktikë rregullisht duken pas tij.

  Nuk parukë një kapelë, dhe ajo kërkon të njëjtin kujdes si flokët natyrore. Keep parukë nuk duhet të minimizohet në sirtar tavolinë, dhe në një qëndrim të veçantë formë të përshtatshme - atëherë fibrave nuk e shtypur dhe nuk e zgjas. Krehër parukë duhet të jenë shumë të kujdesshëm për të mos dëmtojë themelet. Lahen rekomandohet çdo dy deri në tre muaj, dhe sigurisht jo në makinë larëse. Së pari, ajo duhet të trajtohet me një furçë të veçantë brenda dhe jashtë dhe lani flokët tuaj të butë nga lart poshtë me ujë të ngrohtë dhe shampon. Pastaj ju duhet një parukë të thatë duke përdorur një peshqir, kthesë dhe vidhos në curlers.