Lëkurë Kimike


 • Në disa raste, ndihmon lëvozhgë kimike?
 • Që i përshtaten zhvishem kimike?
 • Procesi i lulëzim
 • Përgatitja për procedurën
 • Gjatë procedurës,
 • Rezultat
 • Cilat janë komplikimet e mundshme?

 • Në disa raste, ndihmon lëvozhgë kimike?

  Peels kimike janë bërë shpesh në qafë, fytyrë dhe duar. Në thelb ajo është përdorur për të:

 • Reduktuar rrudhat rreth syve dhe buzët
 • Get shpëtoj e rrudhave, që rezulton nga efektet negative të diellit dhe të mjedisit
 • Bëni plagët e vogla më pak të dukshme
 • Kuruar disa lloje të puçrra fytyre
 • Hiq spote që janë shfaqur si rezultat i shtatzënisë ose duke marrë kontraceptivëve oral
 • Përmirësimi duken lëkurë të lodhur dhe të shurdhër
 • Shumë e lëkurës të dëmtuara nga dielli, të prirur për kancer.

  Lëkurë kimike ndihmon për të reduktuar rrezikun e kancerit me pastrimin e lëkurës nga formacionet precancerous, ndonjëherë jo të dukshme për syrin.

  Megjithatë, peels kimike - procedurë nuk universal kozmetike. Për shembull, çanta nën sytë, otvysshaya dhe lëkurë të lirshme, rrudhat bëhen më mirë pas lëkurë. Për të marrë shpëtoj prej tyre, do të duhet trajtime tjera të tilla si kirurgjia lazer, të heqë ballë, mosha, mjekër, injeksione të buta filler - kolagjenit ose yndyrë. Kirurg plastike dhe cosmetologist ndihmojë ju të zgjidhni procedurën që do të ketë një ndikim pozitiv në rastin tuaj.


  Që i përshtaten zhvishem kimike?


  Më të zhvishem kimike është i përshtatshëm për gratë me lëkurë të drejtë dhe flokët flokëverdhë. Në lloje të përfaqësuesit të errët, kjo procedurë mund të çojë në rezultate të mira, në varësi të karakteristikave individuale të lëkurës dhe problemet e saj.


  Procesi i lulëzim

  Lëkurë kimike është kryer në zyrën e një mjeku ose në klinikë dhe kirurgjikale klasifikuar si një procedurë kozmetike.

  Lëkura është pastruar duke përdorur një mjaft agresive yndyrë Përbërja udalyayuscheho si sy dhe flokë të mbrojtur pllaka të veçanta. Një ose më shumë substanca të tilla si acidi glikolik, trihloratsetata, oksid salicili ose fenol, aplikuar në lëkurë.

  Kjo strukturë krijon plagë fjalë për fjalë në të cilat shfaqet pas lëkurës së re.


  Përgatitja për procedurën

  Para një lëvozhgë kimike, mjeku juaj mund të ju pyes për të kufizuar disa ilaçe dhe procedurat për të përgatitur lëkurën me ndihmën e drogave të tilla si Retinol-A, Renova, ose acid glycolic. Pas procedurës, ju do të duhet një sunscreen me një faktor mbrojtjen e lartë që ju vënë në fytyrën tuaj çdo ditë, sidomos në muajt e verës.

  Nëse ju janë të përshkruara antibiotikët apo barnave antivirale, të fillojë të marrë ato si mjek drejtuar. Antibiotikët Normalisht janë të përshkruara në kur kryhet pastrimi mjaft të thellë.

  Sigurohuni që të pyesni Doktor në se ju duhet dikush të ju përzënë në shtëpi pas procedurës.


  Gjatë procedurës,

  Gjatë procedurës, shumica e pacientëve të përjetojnë një nxitojnë të ngrohjes në fytyrë, e cila merr rreth pesë minuta dhe përfundon me një ndjenjë të lehtë të ngushtësi. Për të gjetur ngushëllim pasi procedurë të vendosni një kompresë të ftohtë. Gjatë fushë apo procedurave ju mund të kenë nevojë ilaçe dhimbje.


  Rezultat

  Në varësi të llojit të zhvishem, lëkurë pas procedurës, ka një reagim i ngjashëm me djegien nga dielli. Peeling gjithashtu shkakton skuqje, bie plotësisht brenda tre deri në shtatë ditë pas procedurës. Soft pastrim mund të përsëritet disa herë në intervale jo më pak se 1-3 javë deri, derisa rezultati i dëshiruar është arritur.

  Peeling thellesi mesatare duke shkaktuar ënjtje dhe flluska të mbushura me lëng që janë brenda një ose dy javë. Thellësi peels mesme mund të bëhet çdo gjashtë deri në dymbëdhjetë muaj.

  Thellësia lëkurë të përcaktuar dermatolog. Kjo zgjidhje individuale për çdo pacient dhe do të varet nga gjendja e lëkurës dhe rezultatin e dëshiruar.

  Pas procedurës, ju mund të duhet të patch që ju aplikoni në të gjithë lëkurën nënshtruar pastrimit, apo pjese të saj. Fashë janë jo më shumë se një javë, por ai në mënyrë të konsiderueshme përshpejton shërimin pas procedurës dhe përmirëson përpjekje.

  Është e rëndësishme për të shmangur ekspozimit të tepërt të diellit në lëkurë të ndjeshme pas lëkurës.

  Se dielli - shkaku kryesor i komplikimeve të mundshme. Prandaj, është e rëndësishme jo vetëm për të mbrojtur lëkurën të rinj si zakonisht, por të mbajtur rekomandimet cosmetologist për të zvogëluar rrezikun e shëmtuar tonin e lëkurës.


  Cilat janë komplikimet e mundshme?

  Në disa lloje të çrregullimeve pigmentim lëkurës janë të mundshme, të tilla si shfaqjen e blemishes, ngjyra e lëkurës pabarabartë, të errësuar atë. Kontraceptivët orale, shtatzënia ose një predispozitë gjenetike për çrregullime pigmentim mund të rrisë mundësinë e shkeljeve të tilla.

  Edhe pse është i vogël, ka një rrezik të dhëmbëza në disa zona të lëkurës. Nëse plagët ndodhë, ata janë zakonisht trajtohen lehtësisht.

  Në pacientët me sistemet e dobëta imune pas procedurës mundur përsëritjen e herpes. Ky problem mund të zgjidhet me një dermatolog. Për të parandaluar shfaqjen e herpesit, ju mund të marrë antiherpesnoe mjeteve para ose menjëherë pas procedurës.

  Para se procedura duhet të njoftojë mjekun tuaj në lidhje me tendencën për të rritur e indeve në të gjitha plagët e pazakontë dhe plagët që ndodhën më herët. Prania e këtyre plagët mund të jetë një contraindication për procedurën në fytyrën e tij.