Photoepilation


 • Metoda
 • Procedurë
 • Kundërindikimet për photoepilation
 • Zgjedhja e një mjeku
 • Periudha Rehabilitimi

 • Metoda

  Si emri nënkupton, foto-depilim - heqjen e flokëve me dritë. Nëse keni ndjekur cilësinë dhe sasinë e flokëve tek njerëzit që jetojnë në klimat të ndryshme, ne mund të shohim se popullsia Ekuatoriale zonat në trup pothuajse asnjë flokëve. Është ky efekt dhe baza për foto-depilim: një mjet themelor në këtë procedurë - rrezatimi në spektrin afër diellit. Kjo është vetëm një pjesë e oletovaya spektër ultrafi rrethpritet si të dëmshme në sasi të tepërt.

  Për akordim më fleksibël për detyra të veçanta korresponduese paketa frekuencë të zgjedhur.

  Fakti se valët në frekuenca të ndryshme në mënyra të ndryshme depërtojnë në lëkurë - dhe frekuencat e ndryshme mund të arrihet edhe të lehta shkatërrimin e flokëve, dhe ajo nuk djeg lëkurën madje errët. Vetëm vërejtje: me flokë shumë të bardhë nuk fotoepilyatoriv trajtuar.

  Në shikim të parë kjo mund të duket se fotoepiljatsija jo të ndryshme nga lazer. Në fakt, dallimi është. Lazer gjeneron një rreze të ngushtë në një gamë të ngushtë të frekuencave - dhe kjo i jep ndikim më të lartë saktësi. Në të njëjtën zonë flash foto-depilim shumë më shumë - 2-12 cm 2, kështu që trajtimi i duhur i lëkurës ndodh shumë më të shpejtë. Gamë të gjerë të frekuencave bën të mundur që një procedurë për të trajtuar flokët në rritje nga thellësitë të ndryshme (p.sh., numri i procedurave reduktohet edhe pak).


  Në një procedurë zakonisht shkon për rreth 40% të flokëve. Përkundrazi, ata të kalojnë nëpër disa ditë - kur të përfunduar procesin e vdekur follicles flokët. Pastaj zgjoheni shume follicles flokët - dhe pas një kohë procedurë duhet të përsëritet.
  Por 6-8 trajtime aksioneve dries follicles flokët, dhe ju merrni një të butë, lëkurë të butë, dhe përveç kësaj disa podlechennuyu - përpunimi dritë natyrale stimulon metabolizmin në lëkurë.

  Për rezultate më të mira, është e nevojshme për të vëzhguar në mënyrë të qartë intervalet midis trajtimeve - ato janë llogaritur individualisht aq sa për të kapur sa më shumë flokët e padëshiruar në fazën e rritjes dëshiruar.


  Procedurë

  Photoepilation kërkon ndonjë përgatitje. Flokët e përsosur kur për qëllim për të shkatërruar, në favor të lëkurës nga 1-2 mm. Është më mirë nëse ata pidrizatyme doktor, nuk ju personalisht - sepse prerje të vogël ose zeroja mund të shkaktojë shtyrjen e procedurës.

  Ju gjithashtu duhet të keni të paktën 2-3 javë para se procedura që të përmbahen nga metodat e tjera të depilim (të tilla si dylli, kimikate dhe kështu me radhë F..) - Në Përveç rroje. Kjo është për shkak të faktit se fotoepiljatsija shkatërron vetëm flokët që janë të fërkimit jashtë lëkurës dhe naho dyatsya në një fazë të rritjes së shpejtë - por praktikisht përgjithmonë.

  Procedura është shumë e thjeshtë foto-depilim. Në sytë e kishin veshur syze dielli - për të mbrojtur nga drita.

  Lëkurë për të shmangur djegiet ose siklet, xhel special ftohje është aplikuar. Mjeku vë zgjedhur posaçërisht për programin e lëkurës tuaj - dhe trajton flashes lëkurës e dritës. Është thelbësore që të lëkurës gjatë ndikimit nuk është dëmtuar - pajisjen apo ajo nuk zbatohet, ose hundë qelqi qetë butësisht glides mbi lëkurën tuaj.

  Ajo mund të jenë të ndryshme - në varësi të ndjeshmërisë suaj, dhe fuqia e rrezatimit. Më në foto-depilim ndjehen të butë, ngrohtësi të këndshme dhe ndjesi shpimi gjilpërash në disa raste moment shumë i flash mund të ndihet si shirit pambuku në lëkurë.

  Zakonisht është e qartë tashmë gjatë flash provë, dhe në qoftë se ju nuk më pëlqen ndjenja, ju mund të pyesni doktorin tuaj për të përdorur një krem ​​anestetik - ajo është aplikuar në lëkurë për një kohë të procesit.

  Në çdo rast, pas trajtimit të lëkurës hequr butësisht eshtrat e xhel, dhe ajo është aplikuar krem ​​që rikthen shkruani Panthenol.

  Më vete, shpifje çështje kohe. Procedurë merr kohë shumë pak, zakonisht 10-20 minuta, të paktën për një orë. Besohet se menjëherë pas foto-depilim mund të vazhdojnë jetën e përditshme, kthehet në punë, etj Por ka disa nuanca.

  Së pari, zona trajtohen do të reddened pak dhe i fryrë, dhe të nxirë mbetjet e flokëve dhe Skuleni nuk dekoroj atë. Aplikoni të njëjtat kozmetike menjëherë pas procedurës nuk është e rekomanduar - mund të dëmtojë lëkurën. Sidomos për shkak se pas 2-3 orë (më) janë efekte të pakëndshme.

  Nëse keni nevojë për një trup të mbuluar me rroba - atëherë më e lehtë. Megjithatë, përtej të parë foto-depilim rekomanduar që të mos planifikojë ndonjë gjë e rëndësishme, veçanërisht për nja dy orë pas procedurës - të paktën deri sa ju të jeni të sigurt në reagimin tuaj personale me procedurën.


  Kundërindikimet për photoepilation

  Sigurisht contraindications për këtë procedurë është diabeti ose një stimulues të zemrës, kanceri, epilepsi, problemet me koagulimit të gjakut, "alergjik në dritë" (rritur photosensitivity), venat me variçe (ku ju dëshironi për të hequr flokët). Nuk rekomandohet për fëmijët ose fotoepiljatsija shtatzënë (deri në 16-17 vjet) dhe në sëmundje të caktuara të gjëndrës tiroide (në endokrinolog gjykimit).

  Contraindications tjera duhet të theksohet si lezione të lëkurës (plagët, gërvishtjet), disa ilaçe (antibiotikët, ilaqet kundër depresionit, diuretikë), tan (lëkurë jo si të errët të freskët (për dallim nga procedurat lazer), kështu që lëkura ende nuk është rimëkëmbur ).


  Zgjedhja e një mjeku

  Pra, në qoftë se ju vendosni që foto-depilim - metodën më të mirë, ju duhet të përcaktojë në klinikë. Para së gjithash një ide e mirë që të njoh nga afër veten me diplomave dhe certifikatave mjeku - ata zakonisht varur në mure. Nëse jo - në një klinikë të mirë / sallon bukurie ju paraqitet një i kërkesës së parë. Ajo do të jetë mirë për të gjithashtu të sigurt se nuk janë moderne pajisje të kualitetit të lartë em - në qoftë se ju nuk nxitojnë për të të treguar edhe shenjën e tij, ai duhet të alarmuar.

  Por pika më e rëndësishme - është e rëndësishme për ju. Në një klinikë të mirë do t'ju çojë në të dhënat mjekësore, që të hyjë jo vetëm procedurën tuaj të zgjedhur së bashku me mjekun, por të paktën disa informacione në lidhje me ju.

  Të jetë i sigurt për të specifikojë nëse ju contraindications, paralajmërojnë për nuancat e trajnimit dhe periudhës së rehabilitimit pas procedurës. Unë nuk do të premtojmë rezultate të menjëhershme "të gjitha në një seancë" - në këtë zonë kjo nuk ndodh. Për rezultate të qëndrueshme zakonisht kërkon 6-8 trajtime - në varësi të llojit të lëkurës dhe të flokëve skemë më vonë rekomanduar mirëmbajtjes (një ose dy procedurat në vit).

  Edhe çështje të rëndësishme dhe financiare.

  Konsultimi fillestar mund të jetë i lirë - ose të kushtojë deri në 700. Çmimi është në të vërtetë photoepilation mund të llogaritet në dy mënyra - ose nga zona ose flash në një zonë të caktuar (zona varet nga fuqia).

  Krahasoni çmimet për flash në mes sallonet e ndryshme nuk do të bëjë shumë kuptim, sepse ajo mund të jetë një zonë krejtësisht të ndryshme të lëkurës. Në zonat e variacionit është mjaft i madh. Po, fotoepiljatsija mbi buzën e sipërme mund të kushtojë nga 250 g Për 900 g, Në zonën bikini -.. 1200-6000 .. g, këmbët -. Nga 8.000 deri 15.000 g .. g, Etj. Burrat fotoepiljatsija për ato zona në përgjithësi më shumë femra - meshkuj heqjen e flokëve nevojë për më shumë pushtet.

  Për të gjithë këtë duhet të shtohet kostoja e krem ​​anestezisë mund të duhet të paguani për të veç e veç.

  Zbritje photoepilation përveç sezonal, shpesh ju mund të merrni një zbritje duke u bërë një sallon bukurie të rregullt të konsumatorëve ose urdhërimin e procedurave në disa fusha në të njëjtën kohë.


  Periudha Rehabilitimi

  Menjëherë pas procedurës, lëkurë lyhet me një krem ​​të veçantë (Panthenol ose ekuivalent).
  Ënjtje dhe bilancet e flokëve më në fund të shkojnë 2-3 ditë (në rastin e lëkurë të ndjeshme apo flokët e vështirë - më të gjatë). Në këto pak ditë të lëkurës foto-depilim duhet të mbrohen nga rrezet e diellit dhe të nxehtit e tepërt (ose të ftohtë).

  Në ditën e parë ose dy është më mirë të mos përdorni sauna dhe not pishinë.

  Në disa raste, mjeku juaj mund të rekomandojë për të lyej lëkurën, të njëjtën Panthenol, për shembull. Të paktën një javë duhet të heqin dorë kozmetike alkoolit - jo për të djegur lëkurën.

  Dhe në fund të periudhës së rehabilitimit mund të gëzojnë efektin e arritur - lëkurë të butë të qetë.