Shifra - kartë për çdo person


 • Indikacionet për Liposuction kirurgji
 • Features kirurgji Liposuction
 • Periudha postoperative
 • Komplikimet nga Liposuction
 • Rezultatet e Liposuction

 • Shifra - kartë për çdo person, por kjo është veçanërisht e rëndësishme për femrat. Classic trupi pakta linjë merrni trashëguar kryesisht dhe për këtë arsye - për fat të keq, jo të gjithë.
  Kjo është arsyeja pse shifër e mirë - një ndjenjë e realitetit dhe përfitimeve për disa dhe ëndërr paarritshëm për të tjerët. Megjithatë, pjesë shumë elegant mund të shpejt të kthehet në të kundërtën e saj nën ndikimin e "një lloj të kënaqësisë në dispozicion për një njeri nga i pari që ditën e fundit të jetës së tij." Dhe ajo është - ushqim i madh.
  Është e lehtë për të verifikuar se fituar paund shtesë e peshës mund të marrë një darkë të mirë, veçanërisht në hotelet ku "all inclusive". Dhe në qoftë se kjo është një kënaqësi për të përsëritur rregullisht, ju mund të shpejt të arrijë në një diagnozë e "trashje" është jashtëzakonisht popullor në të gjitha vendet e zhvilluara. Pra, shifër e mirë - është jo vetëm dhe jo aq shumë fat sa i përket gjeneve ju mori si një kusht që kërkon vetë-kontroll të vazhdueshëm dhe kufizimet për ushqim dhe stërvitje pothuajse të përditshme ku shpenzuar kalori "ekstra".


  Ajo është e njohur mirë se përdorimi i rrugës jo-kirurgjikale për të përmirësuar shifrat (nga uria dhe trajnimit fizik për të komunikuar me psikologji dhe tableta) Pesha totale e trupit mund të reduktohet në mënyrë të konsiderueshme.


  Megjithatë, në disa pjesë të akumulimit yndyrë trup (të ashtuquajturat kurthe yndyrë) mbetet pothuajse i pandryshuar që nga ind dhjamor i tyre mbush një metabolizëm të veçantë dhe trupi konsumon shumë pak.


  Për më tepër braktisin shijshme dhe të "torturës veten" ushtron vështirë dhe frustruese, veçanërisht pasi ajo është në gjatësinë e krahut nga frigorifer të mbushur me ushqim. Dhe, sigurisht, një ndalim mbi lakmi gotë në çast lëvizshëm shampanjë ose birrë me stimulimin e njëkohshëm të oreksit. Duke pasur parasysh se të refuzojë për të pirë në shtëpi, larg ose në bankete në shumë ditëlindje, festat dhe ngjarjet familjare - klasa e lehtë vetëm për njerëzit me tretje mendje të prishur.

  Dhe në qoftë se ju bëni mirë?


  Hape Ushqimi janë shpesh origjina e paqartë dhe për këtë arsye i rrezikshëm për shëndetin, edhe pse ky kuptim vjen në shumë metodën e "gjykimit dhe gabim".


  Çfarë është lënë? Po, sigurisht, kirurgji plastike.  Indikacionet për Liposuction kirurgji

  Për shkak të faktit se më të paqëndrueshme në trupin e njeriut ka një shtresë e indit dhjamor nënlëkurës (dmth, ajo është e ndikon më fuqimisht konturet e figurave tona), heqjen e indeve yndyrë përmes mikrorozriz (kirurgji Liposuction) ishte zgjidhje efektive për shumë probleme.


  Liposuction Operacionet është bërë shumë e popullarizuar për shkak të avantazhet e tyre të dukshme si në vijim:

 • Problemi është praktikisht jo dhëmbëza, gjatësia si i hollë plagët 0,5-0,8 cm papërfillshme, më shumë se janë të vendosur kryesisht në folds ose në fusha relativisht të fshehura.
 • Ind dhjamor mund të hiqet në mënyrë selektive - vetëm fushat me probleme, kështu që dikur arritur një përmirësim të shënuar në figurën.
 • Rezultati mund të arrihet jo vetëm të shpejtë dhe të mahnitshme, por të zgjatur nëse pacienti arrin të mbajë një peshë të qëndrueshme.
 • "Trap Fat" shkaktuar nga trashëgim dhe mund të takohen edhe gratë më delikate pas shtatzënisë dhe rritet me moshën. Shumica e këtyre defekteve shkelin konturet e kofshët ("pantallonat") dhe bark, këmbët në gju, mjekër, dhe gjenden në prapa dhe anësore sipërfaqet e gjoksit.

  Në burra, zonat problem kryesor bel, barkut dhe qafën nën mjekër. Në të gjitha këto raste, kirurgji Liposuction është në gjendje të qetë nga akumulimin lokal të indit dhjamor dhe në këtë mënyrë të përmirësojë formën.


  Në shumicën e rasteve, qëllimi kryesor i operacionit Liposuction është përmirësimi konturet e figurave (kur pesha e trupit është normale apo ngritur moderuar).


  Një zhvillim tjetër i rëndësishëm në ekzekutimin Liposuction është trajtimin e obezitetit (në kombinim me metodat e tjera). Në vitet e fundit, ka marrë dëshmi se ind dhjamor ka funksionet hormonale dhe prodhon substanca që përshpejtojnë zhvillimin e një personi të shumë sëmundjeve të rrezikshme (hipertension, sëmundje të zemrës dhe enët e gjakut, etj).

  Prandaj, heqja kirurgjikale e indit të tepërt dhjamor mund të luajnë një rol të rëndësishëm. Qëllimi i operacionit nuk është shifra e përmirësimit aq shumë si duke hequr shuma të mëdha të yndyrës. Unë theksoj se në rastet e rënda Liposuction kirurgji trashje luan një rol të vogël. Por kryesore mbetet e ulët pesha totale e trupit me një dietë të caktuar rritur gradualisht aktivitetin fizik të pacientit dhe korrigjimin e funksioneve të trupit metodat e tij terapeutike.  Features kirurgji Liposuction

  Operacion Liposuction kryer nga një pajisje të veçantë vakum nëpër praktikisht të padukshëm lëkurën mikrorozriz.

  Numri i zonave të kultivuara në të njëjtën kohë mund të arrijnë 10-14, dhe sasia e indit dhjamor hequr - një litra pak. Kjo arrin një përmirësim të dukshëm në konturet e trupit, kofshët dhe pjesë të tjera të trupit. Varësisht nga Liposuction pajisjeve të aplikuar dallojmë dy lloje: klasike dhe ultratinguj. Dhe në fakt, në të dy rastet, ind dhjamor me thithje vakum në procedurë të veçantë.

  Në Liposuction tejzanor zhvilluar në vitet e fundit të shekullit të kaluar, ind dhjamor para se të hiqni ekstra "shtypur" nën ndikimin e energjisë tejzanor. Kjo thjeshton procesin e heqjes së indeve yndyrë, por ka një lëndim shtesë.

  Si rezultat, ashpërsia e rritjes postoperative inflamacion, dhe frekuenca e disa komplikimeve postoperative mund të rritet (akumulimin e lëngjeve në inde, ënjtje më gjatë).
  Prandaj Liposuction tejzanor është e këshillueshme për të aplikuar vetëm në përpunimin e atyre zonave ku dendësia e yndyrë të lartë (pjesën e sipërme të barkut, sipërfaqen anësore të gjoksit, prapa dhe bazën e qafës). Në të gjitha fushat e tjera ka të gjitha avantazhet e një Liposuction thjeshtë vakum.


  Është e rëndësishme të theksohet se shkeljet e vogla topografi të lëkurës të njohur si celulitit, Liposuction nuk rezulton në hiqen.  Periudha postoperative

  Menjëherë pas operacioni në zonat e Liposuction zhvillimin indeve të buta ënjtje dhe atje hemorragji intradermal (bruising). Për shkak të faktit se kur ju hiqni nervat indeve yndyrore të plagosur, lëkurë mbi të përpunuara "kurthe yndyrë" përkohësisht mund të ndryshojë ndjeshmërinë (në drejtim të rritjes së saj dhe poshtë). Dhimbja zakonisht nuk është e theksuar dhe hiqet lehtë duke përdorur qetësues, ju lutem pilula. Të gjitha këto dukuri gradualisht zvogëlohet dhe nuk e shkelin aftësinë e pacientit për të lëvizur, dhe madje edhe vetë-kthim për të punuar në ditët e para pas operacionit.


  Në varësi të vëllimit të transaksioneve pacientët kalojnë në spital disa orë për 1-3 ditë.

  Pas operacionit, ju mund të marrë një barotherapy kurs dhe pressomassazha veçantë hardware që të përshpejtojë shërimin veçanërisht në Liposuction madhe.


  Pjesa më e rëndësishme e trajtimit është e veshur me rroba të veçantë kompressyruyutsya. Shumica triko kompressyruyuschye ("sleeves", pantallona, ​​etj) janë brenda 1,5 muaj. Kjo redukton postoperativ ënjtje të indeve, zvogëlon peshën e shqetësimit, ndihmon për të reduktuar lëkurën dhe zvogëlon periudhën e rimëkëmbjes.  Komplikimet nga Liposuction

  Efektet më të shpeshta anësore të Liposuction është formimi i depresioneve në sipërfaqen e lëkurës dhe relaksimit të saj të tepruar.

  Këto probleme ndodhin kur heqjen e indeve yndyrore tepërt dhe mund të rregullohen duke futur në rajon thellojnë ind dhjamor marrë në fusha të ndryshme anatomike.


  Problemi më i zakonshëm i ndryshuar topografine e lëkurës ndodh në zonat anatomike ku ind yndyrë është relativisht uniforme dhe shtresë e hollë në lëkurë mjaft të hollë (para dhe kofshët e brendshme, bark).


  Më i rrezikshëm, edhe pse ndërlikim shumë i rrallë është suppurating plagët pas Liposuction që mund të ndodhë në formë të rrezikshme për jetën. Në këto raste, masat emergjente të nevojshme në formën e trajtimit intensiv që përfshin të avancuara antibiotikët gjerë spektrit, përdorimi oksihenobaro terapisë, dhe nganjëherë një operacion shtesë (oksigjen nën presionin e lartë të frymëmarrjes).
  Nëse Liposuction shumë ambicioz dhe sidomos në ata të cilët janë të trashë mund të zhvillojnë komplikime të përbashkëta (hemorragji, shok). Kjo është arsyeja pse ideja e Liposuction si operacion i lehtë dhe plotësisht të sigurt ekzagjeruar në masë të madhe. Rreziku i ndërhyrjes në jetën dhe shëndetin e pacientit është me të vërtetë minimal, por vetëm në rastet kur ajo merr një kirurg të aftë me pjesëmarrjen e anesteziologu kualifikuar. Ndërsa kusht i rëndësishëm se vëllimi i transaksioneve të organizmit pacientit përgjegjës individual dhe periudhën postoperative ndodh relativisht i lehtë dhe nuk kërkon masa të tilla "heroike" si transfuzioni i gjakut.  Rezultatet e Liposuction

  Liposuction është bërë kirurgji më e zakonshme në Shtetet e Bashkuara dhe në Evropën Perëndimore për shkak të efikasitetit të saj të lartë: vendi i ish "kurth yndyrë" i ri nuk është formuar, me kusht që pesha e pacientit mbetet e njëjtë (!). Megjithatë, ky operacion nuk mund të ndikojë ligji i ruajtjes së energjisë, kështu që pesha do të rritet pacientin pas Liposuction nëse numri i kalorive të marra është më i madh se numri shpenzuar. Një tjetër gjë është se indet e re yndyrë është vonuar për më shumë në mënyrë të barabartë, dhe në një masë më të vogël - në ish "kurthe" të. Sepse ind dhjamor nga fushat me probleme kurrë hequr tërësisht, dhe qelizat e mbetura yndyrë mund të vonohet vaj të re.