Plagosje hundë në fëmijët


 • Plagosje hundë në fëmijët
 • Thyerje e kockave nazale
 • Masakër hundë
 • Abscesi dhe hematoma e mur ndarës nazale
 • Lëndimi te hunda e fëmijës


 • Plagosje hundë  Nëse në shtëpi është në rritje djalë, ai zakonisht rezervon jod dhe patches shkëlqyer gjelbër replenished vazhdimisht. Një shumëllojshmëri e goditjeve, gërvishtjet dhe bruises janë mjaft të zakonshme dhe nuk shkaktojnë probleme serioze.

  Megjithatë, ka një numër të situatave shumë tradhtarësh ku me sa duket masakër e vogël të çon në pasoja serioze.

  Në veçanti kjo vlen për lëndime hundë. Get atyre djemve, zakonisht gjatë luftimeve, sport (artet marciale, hokej, ski) dhe Katana me slides akull.

  Në dimër, numri i lëndimeve rritur hundë disa herë.


  Për të kuptuar tiparet e këtij grupi të lëndimeve traumatike, ndajnë atë në frakturat hundës, shëmbjet dhe hematomas mur ndarës i hundës.
  Thyerje e kockave nazale  Baza e skeletit të hundës janë dy eshtra nazale, djathtas dhe majtas. Ata janë mjaft të hollë, kështu që ata thyerje mund të ndodhë edhe me një ndikim relativisht të vogël traumatike. Thyerje mund të ketë zhvendosje të fragmenteve të kockave dhe kompensuar. Në rastin e fundit, një ndryshim në formën e hundës, e cila kërkon kujdes të specializuar mjekësor.


  Për të rivendosur formën e hundës kërkon shtrimin në spital në një spital, ku rivendosjes kockat hundës.  Optimale për këtë manipulim është ose Orët e para pas lëndimit ose nga e pesta në ditën e shtatë. Kjo është për shkak të faktit se lëndimet hundë që përfshin bruises dhe ënjtje të indeve përreth të butë, e cila pengon doli për të vlerësuar shkallën e deformimit dhe shërohen siç duhet pozicionin kockat hundës. Ënjtje dhe bruising arrijnë maksimumin e tyre brenda disa orëve dhe mbajtur për rreth 5 ditë. Pas 7-8 ditë filluar tashmë shkrirje e papërshtatshëm të fragmenteve të kockave në të çojë pasojë për defekt të qëndrueshëm kozmetike dhe kërkojnë kirurgji më serioze.
  Masakër hundë  Masakër nuk është i shoqëruar me frakturë nazale e skeletit të tij. Megjithatë, mbani mend se therja kjo zonë - është gjithmonë kokë lëndim, i cili mund të çojë në një tronditje ose pasoja të tjera. Prandaj, kur shenjat e goditjes (humbje të vetëdijes në kohën e lëndimit, të përzier, të vjella, dhimbje koke) për të treguar mjekun e fëmijës. Pas vrarë atje është ënjtje e mukozën e hundës, e cila çon në një farë vështirësi në frymëmarrje hundës. Nëse vështirësitë në frymëmarrje shprehur ashpër dhe nuk arrin instilling pika, ajo mund të jetë shumë i pakëndshëm ndërlikim - hematoma hundës mur ndarës.
  Abscesi dhe hematoma e mur ndarës nazale  Në disa raste, ka një dëmtim hundë detashment Mukoza e mur ndarës hundës, e cila përkthehet lirshëm në gjak. Hematoma i tillë i brendshëm në heshtje sy vypynaye mur në lumen të mur ndarës hundës dhe hundës marrë frymë vështirë. Terren i përkryer të mbarështimit për mikrobet, hematoma shpejt malcoj, ka një abscesi i mur ndarës hundës. Përveç vështirësi në frymëmarrje hundës përkeqësimit të shëndetit, ethe. Ky kusht është jashtëzakonisht e rrezikshme, si për shkak të daljeve venoze (në strukturën e bazës së kafkës dhe trurit), dhe për shkak të ardhshëm situate e veshtire purulent mur ndarës i hundës kërc.

  Në rastin e parë mund të zhvillojnë meningjit purulent dhe sepsë të në të dytin - shqiptuar defekt hundë që kërkon kirurgji më tej komplikuar plastike.
  Lëndimi te hunda e fëmijës  Nëse lëndimi hunda e fëmijës tuaj, ju duhet të:

 • Gjeni kohën dhe rrethanat e lëndimit.
 • Stop Nosebleeds (nëse ka) me një shtupë pambuku me vasoconstrictor pika (naftizin, halazolin etj), të aplikojnë të ftohtë për të urës.
 • Subscribe me fillimin e goditjes së trurit, temperature.
 • Me shëndet të mirë dhe pa shenja të këtyre komplikimeve, mos harroni se ju keni në magazinë në javë, gjatë të cilit është e nevojshme për të bërë x-rrezet dhe kockat hundës tregojnë fëmijës doktorin-otolaringolog.

  Në këtë kohë, ju mund të varros vasoconstrictor hundë Pikla topically aplikuar vaj të parfumuar "Troxevasin" ose "Traumel-S».