Rhinoplasty


 • Çfarë është rhinoplasty?
 • Indikacionet për rhinoplasty

 • Çfarë është rhinoplasty?

  Ky është një operacion shumë të gjatë, e cila është 3000 vjet
  Mjekët indianë kanë zotëruar përsëri. Në ditët e sotme ajo është konsideruar si një nga
  shumica e operacioneve të plota në fushën e kirurgjisë plastike. I saj
  Dispozitat themelore janë zhvilluar në 20 të shekullit të kaluar gjermane
  Dr Joseph. Në 50 vitet e amerikane Rose kirurg plastike
  propozoi një të re, e mbyllur rrugën rhinoplasty në të cilën prerje
  është në brendësi të mukozën e hundës - e këto dy
  metodat e operacioneve të kryera deri tani.

  Mosha më e përshtatshme për përmbarim
  rhinoplasty estetike është në mes 20 deri në 35-40 vjet, megjithatë,

  disa raste, operacioni mund të bëhet në çdo moshë.


  Indikacionet për rhinoplasty

 • Thickened hundë;
 • Formë shalë e hundës;
 • Si shqiponjë hundë me;
 • Deformim i hundës pas lëndimit;
 • Hundë të gjatë;
 • Hunda e mëdha;
 • Shkelja e frymëmarrjes hundës.
 • Rhinoplasty - është një nga operacionet më komplekse
  kirurgji plastike, dhe jo çdo kirurg është vendosur për të. Në
  Për shembull, me rreth 300 kirurge plastike Moska vetëm
  gati 30 duke bërë rhinoplasty. Kjo është për shkak jo vetëm të kompleksitetit
  operacion vetë por edhe për faktin se përqindja e rezultateve të pakënaqur të
  kirurg plastike në rynoplastytsi mjaft e lartë - rreth 30%.


  Arsyeja është se ajo është e pamundur të parashikohet
  Rezultati është 100%, dhe kjo pavarësisht nga numri mjaft të madh
  avancoj mënyra për të treguar pacientin si ajo duket
  hundë pas operacionit dhe e përdorur teknikat e modelimit kompjuterik.

  Rhinoplasty në dy mënyra -
  jashtëm dhe të brendshëm. Zgjedhja e metodës varet
  Përfitimet kirurg.
  Aktualisht, janë gjithnjë e më shumë popullor
  Metoda e brendshme kirurgji plastichekoy kur operacioni është kryer përmes
  hunda. Në procesin e kërc hequr dhe të brendshme të strukturave,
  reduktuar kockave hundë trup. Ky operacion është kryer nën lokal

  anestezi dhe zgjat rreth gjysmë ore. Mënyrë të jashtëm rhinoplasty
  ku prerje është bërë nën hundë dhe lëkura hiqet
  e cila lejon rhinoplasty kirurg të shohim se çfarë ajo bën.
  Duke vazhduar këtë operacion është rreth gjysmë ore dhe është kryer nën përgjithshëm
  anestezi.

  Brenda dy javë pas operacionit të pacientit
  si ajo do të bjerë jashtë jetës publike. Edhe nëse i mirë
  duke u restauruar të nesërmen për një javë në
  do të përballet me është hedhur flutur. Dhe brenda dy javësh
  nën sytë janë ënjtje të dukshme dhe bruising.

  Gjithashtu e pashmangshme dhe e butë ënjtje e indeve të hundës.

  Shpesh
  Pacientët që përjetojnë depresionin postoperativ sepse i parë
  një hundë nuk është rasti siç kemi planifikuar. Edemë
  shkojnë ngadalë dhe hunda merr formën përfundimtare gjatë vitit.

  Rhinoplasty është një nga më të popullarizuara
  Procedurat në botë, të aftë për të ndryshuar formën e hundës përmirësojë në mënyrë drastike
  proporcionet e fytyrës, visually zmadhuar sytë, t'i japë një tjetër fytyrë
  shprehje dhe mundësi të hapur të reja për karrierë dhe të krijimtarisë.