Rhinoplasty AZ


 • Pyetja numër 1
 • Pyetja numër 2
 • Pyetja numër 3
 • Pyetja numër 4
 • Pyetja numër 5
 • Pyetja 6
 • Pyetja numër 7
 • Pyetja numër 8
 • Pyetja numër 9
 • Pyetja numër 10
 • Pyetja numër 11
 • Pyetja numër 12
 • Pyetja numër 13


 • Pyetje № 1. Në çfarë moshe mund të kenë një operacioni për të ndryshuar formën e hundës?

  Operacioni mund të bëhet kur zgavër hundës e pacientit plotësisht
  zhvilluar dhe ka arritur rritjen e saj të plotë. Në gratë ajo është zakonisht
  ndodh në moshën 15 dhe njerëzve në 18 vjet. Por dikush është
  mund të ndodhë më herët, dikush më vonë. Pëlqimi i prindërve për
  operacion është i nevojshëm për pacientët të cilët janë të mitur.
  Ne nuk duhet të harrojmë se argumenti kryesor në favor të

  operacioni eshte pacienti.


  Pyetje № 2. Çfarë opsione
  Ka forma të ndryshuar hundën etnike?

  Të ndryshme etnike
  Format kanë karakteristikat e tyre të lëkurës, karakteristikat e kockave dhe
  Pronat e ndryshme të kërc. Turistik më i mirë në këtë rast
  Operacione që nuk ndryshojnë dallimet etnike në këtë formë.


  Pyetje № 3. Si
  e gjatë e bën operacionin?


  Ajo merr një mesatare prej 1 deri në 2 orë
  Varësisht nga lloji dhe shkalla e ndryshimit. Nëse operacioni është drejtuar
  zëvendësohet drejtpërdrejt mangësitë që pengojnë frymëmarrjes,
  Operacioni do të marrë më të gjatë.


  Pyetje № 4. dhimbshme ose është
  procedura?

  Perceptimi i dhimbjes është shumë subjektive, kështu që shumë pacientë


  konsiderojnë atë mjaft të pakëndshme se sa e dhimbshme.


  Pyetje № 5. Çfarë lloje të
  anestezi përdoret?

  Zakonisht përdoret anestezi lokale në
  kombinim me qetësuesve të lehta. Ndonjëherë i përgjithshëm i kombinuar
  me lokal. E gjitha varet nga preferencat e pacientit.


  Pyetje № 6. A mund unë
  kthehen në shtëpi menjëherë pas operacionit?

  Po. Ajo është vetëm e nevojshme për të
  dikush mund të ketë në shtëpi lëvizëse pas operacionit dhe të qëndrojnë me ju
  gjatë ditës.


  Pyetje № 7. A duhet të ndjekin pas regjim shtrati
  Operacionet?

  Në shtrat, ju duhet të jetë pak më shumë se 24 orë,
  derisa ju jeni shëruar plotësisht nga anestezi.

  Dhe pastaj në tuaj
  Opsionale, ju tashmë mund të lëvizin pa probleme.


  Pyetje № 8. Kur mund
  kthehen në jetën normale?

  Shumica e pacientëve
  kthehet në normale në disa ditë
  operacion. Nëse ju nuk zakonisht kompleksuyete në ënjtje të lehta
  dhe sy të zinj. Nëse kompleksuyete, vetëm 3 javësh
  pas bruising dhe kalojnë shumicën e ënjtje. Duhet
  gjithashtu mos harroni se në javët e para që ju duhet të shmangin
  mbingarkesë, e ndjekur nga rritja e presionit të gjakut, duke ngadalësuar
  procesin e shërimit.

  Nëse gjatë operacion një ndryshim i kockave, ajo duhet të marrë disa javë para se të ju veshin syzet.


  Pyetje № 9. Mbeten
  A ndonjë plagët pas operacionit?

  Në tipit të mbyllur rhinoplasty
  Operacioni kryhet brenda zgavrën e hundës dhe plagët e vogla
  janë vetëm brenda hundës. Me një lloj të hapur të kirurgjisë kur është
  është e prerë indet lidh hunda, në këtë pikë janë të
  plagët e vogla.  Pyetje № 10. A janë arritur rezultatet
  i përhershëm?

  Po. Këto rezultate janë të përhershme. Por me moshë të njerëzve me
  kirurgji apo nuk ka ndryshime moshës lidhur ndodhë zgavrën hundës,
  sepse ata mund të ndikojnë në rezultatet e operacioneve.


  Pyetje № 11. Çfarë duhet të bëni
  në qoftë se unë nuk jam i kënaqur me rezultatet?

  Është e nevojshme për të fituar
  durim të presin derisa të gjithë vullnetin e ënjtje. Ndonjëherë
  Rezultatet përfundimtare janë të dukshme vetëm pas një vit apo dy,
  si procesin e rigjenerimit në këtë rast është shumë i gjatë.
  Edhe sikur
  atëherë ju ende nuk e pëlqen rezultatin, ju mund të shkoni
  një operacion i dytë.


  Pyetje № 12. A ekziston një rrezik i komplikimeve?

  Po. Kjo është kryesisht gjakderdhje, infeksion apo reagim të kundërt për anestezi.


  Pyetje № 13. Ka
  A ndonjë sigurisht postoperative dhe nëse ka, çfarë?

  Çfarë
  ndodh pas operacionit. Për të ndaluar gjakderdhje pas operacionit
  pads administruara hundë që të hiqni 2-5 ditë gjatë që

  pacienti merr frymë përmes gojës. Në shumë raste, pasazhe hundës futur
  pjatë speciale (mbrojtës) e poliuretani të butë me një pamje
  mirëmbajtjen e mur ndarës hundës në pozitën e drejtë. Nuk shkel
  dukshme, dhe ata hiqen 3 javë pas operacionit.

  Në fytyrë
  imponojnë plastyrnuyu pas operacionit (nganjëherë me shtimin e gips
  shirita) Bandazh, e cila është hequr pas 8-10 ditë. Ligation parë
  bëhet ditë pas operacionit.

  Për të shpejtuar
  shërim mund të jetë me rekomandim të mjekut brenda 24 orë e përdorimit
  fasha. Gjatë 4 javëve të shmangur shpatet papritur, kështu që
  si ajo mund të shkaktojë gjakderdhje.

  Pas operacionit tuaj brenda
  ditë të ndiqni një dietë të lehta, si gjatë operacionit
  në barkun tuaj mund të merrni disa shuma e gjakut që mund
  të shkaktojë një ndjenjë të përzier ose madje edhe të vjella dhe diarre.

  Dietë duhet
  përfshijnë një sasi të madhe të lëngjeve në formën e lëng, ujë, supave.
  Gjatë gjumit, përpiquni të kokës ishte më i lartë. Për shpejtë
  riparim ind i hundës (të reduktuar ënjtje, bruising,
  rivendosur ndjeshmërinë e lëkurës, eliminimin kongjestion)
  rekomanduar për të kryer fizioterapie (EUV, UHF,
  electrophoresis, me ultratinguj) gjatë vitit (3-4 kurse). Është gjithashtu e dëshirueshme

  vëzhguar çdo muaj nga një mjek.