Çfarë të të treguar thonjtë tuaj - thonjtë për të përcaktuar sëmundjen


 • Për të diagnostikuar sëmundjen në thonjtë
 • Duart mund të zbulojnë ndryshimet e brendshme sekrete në trup
 • A është e vërtetë se gozhdë polishes përmbajnë substanca toksike?
 • Cilat janë mjetet e ndryshme manikyr - bojra, bazat, fixers?
 • Për të diagnostikuar sëmundjen në thonjtë

 • Nëse thonjtë pikturë pabarabartë, cyanotic ose më shumë zbehtë se
  ngjyrë, nuk ka arsye për abuzim të dyshuar në sistem
  qarkullim.
 • Të grooves tërthor në sipërfaqen e gozhdë duke folur për kohët e fundit pësimit të një sëmundje të rëndë infektive.
 • Plagët e gjatësisë në thonjtë - një shenjë e një dietë të paekuilibruar.
 • Anketuarve horizontale ose vrima lënë pas një të mprehtë ndikuar negativisht në trup, ndryshime në dietë.

 • Thonjtë i brishtë shpesh shkakton kontakte të shpeshta me agresive
  pastrues. Një tjetër shkak më serioze thonjtë i brishtë -
  çrregullime metabolike.
 • Njolla të bardha në thonjtë tregojnë sheqerit të tepërt në (diabet ndoshta që fillon) në gjak.
 • Njolla të verdha ose yellowing gozhdë të plotë sugjeron përçarje e lipidet
  metabolizmin, dhe mund të tregojë frymëmarrjes
  mënyra.
 • Gunga Skeda që ngjajnë perla të vogla - një shenjë e sëmundjes së zgjatur virale.
 • Thonjtë konkave (lozhkopodibni) mund të jetë një shenjë e anemisë së shkaktuar nga mungesa e hekurit në trup.
 • Thonjtë Wells janë të bardhë ose perla, nëse lëkura është e kequshqyer.


 • Nails fillojnë të delaminate apo ndarje në qoftë se ka një problem me vezoret.

 • Nga
  thonjtë mund të vendosen dhe koha e përafërt e ndodhjes së devijimeve në
  Puna e një organi. Fingernails javë rritet
  rreth 1 mm, dhe cikli i plotë jetën e gozhdë njerëzor është rreth 6
  muaj. Prandaj, ne mund të konkludojmë se devijimi përmes
  pokazavshyesya cila formoi rreth njollat ​​e vrimë ose nivel,
  ishte rreth 3 muaj më parë.

  Duart mund të zbulojnë ndryshimet e brendshme sekrete në trup

 • Gishtave vjollcë tregon performancën e dobët të sistemit të tretjes.
 • E kuqe e errët me një ngjyrë vjollcë majë të gishtave Hue sugjeron probleme në veshka.

 • Njollat ​​në lëkurë gunga Venus tregojnë çrregullime të sistemit riprodhues.
 • Nyje e kuqe në mes të këmbëve mund të ndodhë në sëmundjet e gjëndrës tiroide.
 • lëkurës përafërt në anën e pasme e gishtat e indeksit - një shenjë e mosfunksionim të fshikëz e tëmthit.

 • A është e vërtetë se gozhdë polishes përmbajnë substanca toksike?

  Menduar për efektet e dëmshme mbi llak shëndetësor gozhdë pjatë gjerësisht
  i zakonshëm. Është e vërtetë vetëm pjesërisht. Dëmshme të ndikojë
  llak thonjsh nën standart vetëm origjinën dyshimta.
  Ngjyra me cilësi të jo vetëm të dëmtojë thonjtë, në të kundërtën, ushqim,
  forcuar dhe mbrojtur ata. Veçanërisht i dobishëm për thonjtë Veshje,

  pasuruar me proteina, kalcium, vitamina dhe vajra natyrore.
  Megjithatë, edhe në gozhdë cilësi shumë të lartë polish ndritshme ose të errëta
  ngjyrë (e kuqe, të purpurt, ngjyrë kafe, e zezë, etj) duhet të jetë
  aplikoni një bazë mbrojtëse - ajo i jep një të gjalla pigmente për t'u ngjyrosur
  Dress pjatë gozhdë, gozhdë dhe pastaj nuk do të ndryshojë natyror
  ngjyrë.

  Cilat janë mjetet e ndryshme manikyr - bojra, bazat, fixers?

  Të gjithë
  mjetet manikyr - një përbërje komplekse e përbërë nga
  Kimikatet pesë grupe themelore: tretës
  plasticizers, film-formimin e agjentëve dhe ngjyra. Përveç themelore
  komponentët e fondeve gozhdë përfshijnë aditivëve të veçanta,

  për qëllim kujdesin e thonjve (natyrore vajra, vitamina, proteina,
  . minerale, etj) Shënim: në llak me cilësi të varfër mund
  përmbajnë substanca të rrezikshme për shëndetin. Këto substanca jo vetëm
  mund të shkaktojë reaksione alergjike, por edhe të shkaktojë rritjen e kancerit
  qelizat dhe mund të shkaktojnë cen e fetusit në gratë shtatzëna (!).

  I rrezikshëm
  komponentët e manikyrin e thonjve gjetur: sulfonamide toluen
  resins formal, formal, metakrilat, ftalat dibutil (DBF).


  Baza nën llak (bazë)
  është e njëjta bojë, por pa ngjyra. Përmbajtje
  komponentët bazë të kujdesit në përgjithësi më e lartë se në dekorative bojë.


  Baza detyrë nën llak - të parandaluar depërtimin e gozhdë
  pjatë e pigmente të ndritshme që i japin përfundimisht thonjtë të verdhë.
  Themeli i veçantë mund të zëvendësojë dritë konvencionale apo llak transparent.

  Fixer (copë çarafësh)
  - Kjo do të thotë se më nuk mbron gozhdë dhe gozhdë dekorim. E tij
  Detyra është që të mbrojë pigmente bojë nga drita djegie, të sigurojë
  forca e veshjes llak dhe për të mbajtur llak origjinal famë.
  Komponentëve të kujdeseni në fixers ose sepse ata nuk mund
  depërtojnë përmes pjatë gozhdë shtresë dekorative e llak.

  Forcoj
  Nail ndihmojë këto shtesa ushqimore: vitamina A dhe D, kalcium,

  proteinat. Por ndoshta mënyra më e këndshme - të hani për një muaj
  agjërimi 200 gram. pelte frutash, xhelatinë dobishme si thonjtë. Ai
  stimulon rritjen e tyre, e bën më të fortë dhe smoother.