Çfarë bëni puffiness përhershëm nën sytë
Ënjtje nën sytë - problemin mjaft të përbashkët që
fytyrë. Gjetja ënjtje shëmtuar, njerëzit nuk janë në një nxitim
shkoni te mjeku. Megjithatë, edemë e qepallë më të ulët - një serioz
simptomë që tregon probleme në trup. Pse është kjo?

Lodhje.
Kjo është një nga shkaqet më të zakonshme ënjtje nën sytë. Për funksionimin normal
Nevojat e trupit të pushuar, ai shprehu nevojën për paraqitjen e lodhjes. Në
nëse akumulim i lodhjes, lodhje ndodh - një shtet që është në kufi
sëmundje. Mjekët e quajnë këtë gjendje "sindromi i lodhjes kronike" dhe një
i manifestimet e tij - është ënjtje të fytyrës, i shoqëruar nga dobësi, të qenët i përgjumur,

nervozizëm, nervozizmi, apati dhe madje edhe depresioni.

Lodh
muskujt e syrit.
Shpesh kjo simptomë në njerëz aktivitetet e të cilave
kërkon një vëmendje të gjatë dhe të kujdesshëm ndaj gjërave të vogla si dhe ato
i cili shpenzon shumë kohë në kompjuter. Tensioni i muskujve të syrit çon tek
vrull dhe shkelje dalje e limfatike - kështu zgjatur ënjtje nën sytë.

Pirja e duhanit dhe
abuzimi me alkoolin.
Çanta nën sytë - një vizitor i rregullt i domosdoshëm atribut
Partitë. Shfaqja e edemë në këtë rast për shkak të lodhjes së akumuluar dhe
shkelje e veshkave, mëlçisë dhe sistemit kardiovaskular, i cili është
Helmimi nikotina e trupit dhe të zbërthimit produktet e alkoolit, privimi kronike gjumë.


Shpërdorim
ushqim i kripur dhe me erëza.
Kursi është i shoqëruar me regjim të pijshëm
vështirësi i veshkave dhe akumulimin e lëngut në trup. Në fakt, çdo
produkt që shkakton një etje, mund të shkaktoj ënjtje nën sytë; ata
të bëhet i përhershëm nëse produkti është në një kategori të preferuar dhe gjithmonë
në tryezë.

Premenstrual
ënjtje në femra.
Në këtë rast, ata janë një nga manifestimet e sindromi premenstrual dhe mund të ndodhë edhe 2 javë para e ardhshme
periudhë. Zakonisht bashku me edemë të qepallat më të ulët dhe të fytyrës dhe atje bllokimi i qumështit
dhimbje të gjirit, rrit presionin e gjakut, nervozizëm,

tearfulness, dobësi dhe simptoma të tjera të çekuilibër hormonal.

Angioneurotic
ënjtje
- Një sëmundje e trashëguar e karakterizuar nga edemë
në çdo pjese e trupit, përfshirë nën sytë. Ënjtje të provokuar fizik
ngarkimit, presioni mekanik, nxjerrjes dhëmb, trauma, jo i shoqëruar nga
skuqje dhe kruarje, mbajtur për 2-3 ditë.

Marrja mjekësor
droga.
Mekanizmi i edemë të drogës - mbajtje fluide
në trup, efektet në hormonet. Ënjtje nën sytë janë në
pacientët të cilët kanë për të marrë një steroid të gjatë kohë
droga anti-inflamator, mineralocorticoids, glukokortikoide, hormone seksuale.


Drug ënjtje të butë, të shprehur me shkëlqim në mëngjes.

Ënjtje False në
myxedema dhe skleroza sistemike
. Zakonisht ata të kapur jo vetëm fytyrën,
por duart. Pranimi i drogës diuretik nuk shpëtohet nga edemë të përhershme
nën sytë - nevojë për trajtim të veçantë.

Akute dhe kronike
sëmundje
. Semundja e veshkave, sistemit kardiovaskular, mëlçisë, ndryshme
infeksion, sinusit, konjuktivit - këto sëmundje mund të shkaktojë
i përhershëm ënjtje nën sytë, që të shoqërojnë pacientin deri
Sëmundja nuk është shëruar plotësisht.

Çfarëdo që shkakton ënjtje nën sytë, nëse ata

ka qenë konstante dhe të rregullt, ju duhet të konsultoheni me mjekun tuaj. Ënjtje në
Sytë - nuk është vetëm një defekt kozmetike, është dëshmi e dështimeve
trupi.