Qepallë, lloje të operacioneve


 • Numri Problem 1
 • Numri Problem 2
 • Numri Problem 3
 • Numri Problem 4

 • Numri Problem 1. Çanta lindura nën sytë, të cilat kanë asnjë lidhje me ndryshimet e lidhura me moshën dhe janë edhe në të rinjtë

  Çfarë duhet të bëni. Blepharoplasty Transkon'yunktivalnaya.

  Operacion. Operacioni zgjat 10-15 minuta nën anestezi lokale. Brenda në sy përmes një prerje të vogël në brendësi të qepallë më të ulët (conjunctiva) akumulimit extruded yndyrë.

  Komplikimet e mundshme. Nëse operacioni është kryer si duhet, paraqiten komplikime. Nëse jo, ajo mund të jetë gjë shumë e pakëndshme - Diplopia (vizion të dyfishtë). Fix pamundur. Për fat të mirë, kjo ndodh shumë rrallë.

  Periudha e rimëkëmbjes. 2-3 ditë pas operacionit çdo ditë ju vënë në prerje vaj erëkëndshëm antiseptik, dhe sy dripping përgatitje të veçantë (lot artificiale), e cila redukton inflamacion. Edemë është 5-10 ditë. Asnjë plagët janë të majtë.


  Numri Problem 2. "çanta" nën sytë për shkak të individëve të plakjes, lëkurës tepërt në qepallat e sipërme dhe të poshtme

  Çfarë duhet të bëni. Blepharoplasty (qepallë).

  Operacion. blepharoplasty bëjë ndryshime me shekullin e moshës (kur syri dobët dhe muskujve rrethore nën yndyrë akumulon në qese të lëkurës). Operacioni është kryer nën anestezi të përgjithshme (e rrallë) ose anestezi lokale.


  Kohëzgjatja 1-1,5 orë. Mjeku i bën një prerje në rajon ciliare në rrudhë e sipërme qepallë në qepallë e sipërme natyrore, heq dhjamin e tepërt dhe hernie lëkurës në qepallat e sipërme dhe të poshtme. Pastaj imponoi kasetë ngjitje mjekësor ose intradermal sutures veçanta.

  Contraindications. Jo.

  Komplikimet e mundshme. Nëse operacioni është kryer si duhet, nuk ka komplikime. Defekte dhe fatkeqësi të tjera të ndodhë me fajin e mjekut. Për shembull, nëse kirurg i ka hequr më shumë lëkurë se e nevojshme, qepallë më të ulët mund të forcohet poshtë (kjo quhet "buzë underside e qepallë më të ulët"). Në këtë rast, ju mund të bëni një operacion të dytë për optometrists.

  Nëse kirurg largon shumë yndyrë, ju mund të gjeni "fundosur" sytë. Ky defekt, ndryshe nga e para, ju nuk mund të rregullojmë. Nëse bëhet seksionin e gabuar, ne të merrni sytë tepër të rrumbullakta, dhe gjithashtu, për fat të keq, përgjithmonë. Më shumë telashe ndodh të tilla si humbja e qerpikët (nëse prerje është bërë shumë e afërt me buzë të ciliar dhe follicles flokëve të dëmtuara). Kjo nuk është ndreqshëm.

  Periudha e rimëkëmbjes. Hapni sytë tuaj ju menjëherë pas operacioni është e gjatë. Nëse prerje janë shqiptuar pasting, ju i vishni ato 5 ditë. Seams në qoftë se keni qenë të mbivendosura janë hequr në ditën e pestë.

  Pas 3 javë janë plotësisht ënjtje. Efekti i operacioneve në rastin më të keq është tre vjet, në të mirë dhjetë vjet. Kjo varet se sa mirë janë larguar herniation yndyrë, dhe me çfarë ritmi do të vazhdojë të moshës dhe "bie" person.


  Numri Problem 3. Linjat e bukura nën sytë

  Çfarë duhet të bëni. Dermabrasion Laser.

  Operacion. Në rastin e lëkurës dermabrasion lazer rreth syve duhet së pari të kalojnë një kurs të procedurave të trajnimit zbardhues kur aplikohet për këtë zonë krem ​​zbardhues të veçanta. Operacioni zgjat 15 deri në 40 minuta, duke përdorur metoda të ndryshme të anestezi.

  Atëherë ju keni disa orë në klinikë janë parë në akull "plagosur" sipërfaqe, atëherë nën mbikëqyrjen e një mjeku. Ajo monitoron nuk ju kokë është tjerrje dhe nuk kanë ndonjë reaksione alergjike.

  Contraindications. Anijet janë shumë afër lëkurës rreth syve.

  Komplikimet e mundshme. Pigmentim lëkurës qepallë (në rast nëse sigurisht nuk është kryer procedurat përgatitore zbardhues).

  Periudha e rimëkëmbjes. Lëkurë të lehtë dhe skuqje janë brenda 1-2 javësh. 2-3 muaj për të veshin syze dielli (optional). Nëse është e nevojshme, bluarjet mund të përsëritet një vit e gjysmë.


  Numri Problem 4. Nizkoposazhennye, uli vetullat

  Çfarë duhet të bëni. Lifting vetullat.

  Operacion. Më parë, një problem i ngjashëm u zgjidhet vetëm duke hequr (formatimin e teksteve) tërë lëkurën e ballit, pse nuk ishte i pranueshëm për të rinjtë. Për më tepër, ajo nuk ka dhënë efektin e dëshiruar, kështu që "u ngjit" jo vetëm vetullat, por qepallë e sipërme dhe vetullat në këtë mënyrë relativisht sy ende ka mbetur "e zymtë". Tani, për të zgjidhur këtë problem, një tjetër teknikë e përdorur operacionet: ndërprerjet janë bërë direkt me vetullat, çka lejon të jepni atyre (vetullat) formën e dëshiruar. Brow fikse dhe fiksuar në nivelin e duhur.

  Operacioni zgjat 30-60 minuta nën anestezi të përgjithshme.

  Contraindications. Jo.

  Komplikimet e mundshme. Pas operacionit mbetet bruising dhe ënjtje, por vetullat mund të marrë kohë për të panatyrshme, shumë prirje dhe pozitë. Përveç kësaj, nën vetullat mund (përsëri përkohësisht) të jetë rrudha keqe. Megjithatë, të gjitha tërësisht zhduken pas periudhës së rimëkëmbjes.

  Periudha e rimëkëmbjes. 3-10 ditë. Operacion Përsëriteni është e nevojshme.