Pas dush


 • Pelte tualet
 • Deodorant dhe antipersperiruyuschie mjete
 • Antiperspirant (fondet nga djerse)


 • Pelte tualet

  Pas një vaske ose dush, si edhe pas fërkim thatë trupit, i tërë trupi duhet të lyej qumësht tualet.
  Qumësht tualet - është një emulsioni që përmban substanca hidroaktivnye që kontribuojnë për të qelizave të lëkurës të mbajtur lagështi. Në këtë drejtim, ky mjet është e rekomanduar për të përdorur për të gjitha llojet e lëkurës, por veçanërisht ato duhet të përdoren për të thatë, plakjen e lëkurës dhe Zatovstilo. Qumësht tualet zhytur mirë dhe e lë lëkurën të njollat ​​vaj shtrat.

  Vaj vegjetal salcë për lëkurën e pas larjes.

  Këto vajra speciale prodhuar nga vajra bimore (ulliri, bajame, arre dhe t. E.), duke i dhënë lëkurës një efekt të madh. Ata shtuan substanca të ndryshme të tilla si vitamina, hormonet dhe ekstrakte bimore të ndryshme (kamomil, Arnica, rozmarinë dhe t. F.). Këto vajra janë bërë në lëkurë e një sasi të mjaftueshme të yndyrës, ndihmon për të mbajtur lagështi lëkurës, përmirësimin e qarkullimit të gjakut dhe rigjenerimin e saj. Për shkak të përbërjes së tij, bimore përgatitjet tualet qumështit veçanërisht të përshtatshme për lëkurë të thatë. Përdorimi qumësht në vend të vazhdueshme vajra bimore tualet Tualeti nuk duhet të jetë. Megjithatë, ndërrimin e rregullt të këtyre drogave mund të ndikojë tyre plotësohen reciprokisht.


  Pas një dush të ngrohtë, e cila thahet lëkurën, trupi duhet të lubrifikuar me vaj, graso rimbursojë yndyrë të lëkurës. Në mëngjes, furçë rasterevshis thatë në lëkurë që do të aplikohen qumësht Tualeti.

  Së bashku me lehtësitë e mësipërme, ne duhet të përmendim ilaçe masazh përdoret për masazh trupi pas larjes. Mjete Masazh nuk kanë një efekt të thellë, por ata moisturize lëkurës, e cila lejon masazh të lehtë dhe efektive. Mjete masazh janë bërë nga yndyrna minerale, të tilla si vazelinë, vaj parafine, e cila nuk është e zhytur në lëkurë. Por nganjëherë yndyrna minerale reaksion alergjik ndodh. Në raste të tilla, ju duhet të përdorni vaj masazh.  Deodorant dhe antipersperiruyuschie fondet

  Deodorant dhe antipersperiruyuschie do të thotë - një kozmetikë të shërbejë për të eliminuar erë trupi. Çdo banjë ose dush duhet të tërheqë ndonjë agjent deodorizing. Substancë deodorizing mbulua në vende me rritje djersitje, të tilla si sqetullave, në ijë, gjoks, këmbët. Agjentët deodorizing nuk të parandaluar djersitje, ata vetëm parandalimin e shfaqjes së një erë tipike të shkaktuara nga djersë.

  Aktiviteti i gjëndrave të djersës është që trupi është shumë e rëndësishme. Djersitje ndihmon për të mbajtur një temperaturë konstante të trupit, duke e zvogëluar atë, për shembull, në kushte me temperaturë, ushtrimit fizik apo në mjedise të nxehtë.

  Përveç kësaj, së bashku me djersën nga trupi jashtë substancat e dëmshme dhe toksike, në rreth gjysmë ore pas ndarjes fillojnë të tretem nën veprimin e baktereve. Ky proces shkakton shfaqjen e një erë të veçantë të djersës. Agjentët deodorizing pengojnë rritjen e baktereve në mjedisin e substancave, gjëndra djerse e caktuara, në vend të parandaloj riprodhimin e tyre, kështu që djersa nuk tretem. Kjo nuk do të ndodhë dhe erë specifike. Përveç kësaj, agjentët deodorizing janë shtuar substanca që thithin djersën jo vetëm, por edhe të parandaluar inflamacion të lëkurës. Përgatitjet deodorant prodhuar më parë në tokë dhe formën e krem, soaps, lapsa dhe pluhurat.

  Aktualisht, deodoraNTS prodhuar kryesisht ne formen e spray (produkteve spray) në paketimin aerosolike. Deodorants pasuruar edhe me papastërtitë aromatike që si një "mbulesë" ekziston nganjëherë era e djersës.

  Disa preparate deodorizing jo me salcë, por ato përmbajnë disinfectants. Këto deodorants janë përdorur për pastrimin e thellë, heqjen e blackheads dhe, në vazhdim, për të mbrojtur kundër infeksioneve.  Antiperspirant (fondet nga djerse)

  Antiperspirant (fondet nga djersa) - një substancë që të paguani një djerse gjëndra në një masë të tillë që të zvogëlojë djersitje ndodh. Megjithatë, mjekët nuk e rekomandojmë përdorimin e tyre si shkelje artificial i termoregulacionit natyrore të trupit është e dëmshme për shëndetin.  Kur djersitje e tepruar, së bashku me agjentët e deodorizing duhet të përdoret si pluhur tualet trupit erëmirë, e cila ka avantazhin që e rrëmben sqetullat lagështi dhe në këtë mënyrë parandalon rroba propotevanie. Është gjithashtu e rekomanduar për të hequr flokët underarm, si lagështi dhe baktereve të bllokuar në flokë më të lehtë sesa lëkura rruhet.

  Së fundi, ne duhet të përmendim se parakusht kryesor për të eliminuar erë djersë është një higjienë të rreptë personale, me fjalë të tjera, vende larja e përditshme me rritjen e djersitje, ujë më të mirë të ftohtë, e cila frenon aktivitetin e gjëndrave të djersës.  Pas një të nxehtë, banjë me avull ose sauna veçanërisht efekt, shumë të dobishme për lëkurë të plotë masazh trupit. Fjala "masazh" vjen nga fjala greke «mas-sein», që do të thotë "të fshij", "pure". Masazh shpenzuar specialist, ka në të gjithë efektin e trupit të shkëlqyer si përmirëson qarkullimin e gjakut, stimulon metabolizmin dhe gjithashtu ka një efekt pozitiv në sistemin kardiovaskular dhe nervor, muskujt dhe lëkurën. Në mënyrë efektive për masazh veten, të quajtur kështu. vetë-masazh, mund të vetëm në një masë të kufizuar. Në këtë drejtim, ajo është e rekomanduar për të bërë një të veçantë terapistët masazh kozmetike përvojë në institucionet kozmetike, sauna dhe vendpushimet, me të paktën 2-4 herë në muaj.

  Informacion nga artikullin "Çfarë duhet të bëni menjëherë pas një dush"