Thyerje e kockave nazale


 • Struktura e hundës
 • Manifestim i frakturë nazale
 • Shkaqet hundë frakturë
 • Komplikimet e frakturë nazale
 • Diagnoza e frakturë nazale kockave
 • Trajtimi i thyerje të hundës


 • Struktura e hundës  Hunda përbëhet nga kockave dhe kërc e pjesëve. Hundë formuar dhe frontale hundës degë të nofullës së sipërme dhe maja e hundës dhe krahët janë kërc.

  Septumi hundës të mëparshëm ka një skelet kërcor, dhe në të pasme - kockave.

  Shumica e lëndimeve si e papritur dhe aksidentale dhe krimit të qëllimshme dhe të çojë në thyerje të kockave ose kërc skelet dhe mur ndarës të saj nazale jashtëm.

  Dalluar ajo nuk mund të shkojnë, sepse si rezultat, vuajnë të gjitha funksionet e hundës - nga të nuhatjes dhe të frymëmarrjes dhe estetike. E rëndësishme për të kërkuar menjëherë ndihmë të kualifikuar.


  Thyerje të kockave të hundës - Zona e fytyrës trauma të shpeshta (40% e rasteve).

  Arsyeja kryesore për thyerje të hundës - kjo është lëndimi i tij.

  Mekanizmi i lëndimit - ndikim qoftë drejtpërdrejtë apo anësor ose objekt të topitur e vështirë goditur sipërfaqe të fortë. Shumica thyerje hundës ndodhin në sport, lufton në rrugë, dhe në vjeshtë në aksidentet e trafikut.
  Manifestim i frakturë nazale  Ka frakturë nazale me zhvendosjen apo pa të, si dhe thyerje të hapura dhe të mbyllura të hundës.


  Ashtu si me çdo thyerje të mbyllura, integritetin e lëkurës së hundës nuk është prishur. Në thyerje të hapur të dëmtuara të lëkurës, ndërsa plagë mund të përkufizohet fragmente të eshtrave (dërrmuese).


  Simptomet e frakturë nazale:

 • Gjakderdhje nga hunda.
  Duhet të theksohet se trauma e hundës, e ndjekur nga mos zhvillimin nosebleeds të frakturë nuk janë duke folur. Ajo është mjaft therje lëndime të butë indeve të skeletit. Kjo nuk do të thotë se çdo gjakderdhje nga hunda - një shenjë e thyerje.
 • Dhimbje në hundë dhe ndjenja ënjtje të mprehtë në Aneksin shok dhe nën sy.
 • Përfundimisht aty bruising rreth hundës dhe nën sytë - një simptomë e "syzet".

 • Ndryshuar formën e hundës, zhvendosjen e saj apo tërheqjes.
 • Shortness frymëmarrje hundës.


 • Shkaqet hundë frakturë  Nose - është pjesa më e shquar e fytyrë, kështu që shpesh plagosur entitetet tjera zonë e fytyrës. 40% e të gjitha lëndimeve atë zonë - një lëndim të hundës, duke përfshirë dhe thyerje të saj.


  Arsyet më të zakonshme:

 • Lëndimet Sport - boks, hokej, mundje me teknikat në grevë.
 • Plagosje personale dhe rrugë lufton.
 • Aksidentet rrugore, aksidentet industriale.
 • Drop


 • Komplikimet e frakturë nazale  Lëndime të hundës, duke përfshirë dhe e eshtra të ndara të hundës shpesh çon në shtrembërimin e mur ndarës hundës. Siç është përshkruar në seksionet përkatëse, kusht çon në një shkelje të frymëmarrjes hundës dhe pastaj të rinitit kronike dhe sinusit.

  Në një situatë të tillë është i nevojshëm operacioni. Komplikime tjera të mundshme përfshijnë thyerje të kërc të hundës, dëmtime në kokë, deri në thyerje të bazës kafkës (e cila shpesh është fatal) dhe hematoma hundës mur ndarës (i cili është i mbushur me qelbëzim dhe shkrirjes kërc). Në të gjitha këto raste është jetike për të kërkuar ndihmë mjekësore.
  Diagnoza e frakturë nazale kockave  Diagnoza fillon me komunikimin me mjekun i cili do të zbulojë natyrën e lëndimit. Në ekzaminim mund të përcaktohet ndryshimi në formën e hundës dhe edemë në vendin e ndikimit. Në prekje (ndjenja) mund të përcaktohet kërcëllimë fragmente (përtypje) dhe shprehu dhimbjen.

  Kur rhinoscopy e mundur për të instaluar një çarje e mukozën e hundës. Në mungesë të zhvendosjes së dukshme të hundës duhet të bëni renhenohrafiyu kockat hundës në projektimin lateral. Pas sqarim dihnoza (zhvendosje - nuk ka ndryshim) adresuar çështjen e ripozicionimin e eshtrave dhe menaxhimin e mëtejshëm të pacientit.
  Trajtimi i thyerje të hundës  Në minutat e para pas lëndimit (nëse është e mundur) duhet të vihet në hundë të ftohtë. Kjo do të parandalojë ndodhjen e edemë të rënda dhe mund të kontribuojë për të ndaluar gjakderdhje të hundës.


  Taktika e trajtimit varet nga natyra e thyerje të hundës dhe lëndimeve të tjera të ngjashme.

  Nëse kaluar që nga trauma e jo më shumë se 7 ditë, pastaj të kryer me dorë reposition kockat (reposition - fragmente instalim në pozitë). Reposition kryhet nën anestezi lokale. Mjet anastezik Zgjidhje (lidocaine) ujitet Mukoza e zgavrën e hundës dhe jashtë është injeksion intradermal. Ndonjëherë ju mund të vendosni kockat në vend të dy lëvizje gishtat. Nëse Tërheqja është kocka duke përdorur një mjet të veçantë - Ashensor (elevatio - ashensor). Ashensori është futur në zgavrën e hundës dhe pjesë fundosur e kockave është ushqyer dhe në krahasim me pjesët e tjera të hundës skelet kockave.

  Tenderness të këtij manipulimi nuk mund të shmanget, megjithatë, nëse forca për t'i bërë ballë disa sekonda dhimbje akute. Pastaj i vendosi swabs zgavrën e hundës për "pooderzhivaniya" hundë të shtrënguar dhe të ngutshme skelet. Tamponin janë në hundë për rreth 3 ditë.


  Reposition papërshtatshëm vetë lëvizjet kështu ngathët vetëm mund të çojë në më shumë fragmente traumatike të indeve të buta të eshtrave.


  Pas një kohë të gjatë pas lëndimit, kur subsides ënjtje mund të gjeni se nuk pësoi vetëm frymëmarrje, por funksioni estetik i hundës. Në raste të tilla, të kryer kirurgji (rhinoplasty). Në të njëjtën kohë ju mund të kenë nevojë për të rivendosur frymëmarrjen hundës, duke e korrigjuar e septumeve shtrembëruar hundës.

  Në raste të tilla, të kryer operacion të gjatë - rinoseptoplastyka. Këto ndërhyrje mund të kryejnë si mjek ENT dhe një kirurg plastik.