Baza e të gjitha qelizave të trupit


 • Qelizat Storage nga gjaku kurrizit të porsalindur
 • Qelizat burimore hematopoietic

 • Qelizat embrionale - është themeli prej të cilit të gjitha qelizat e tjera trupin e formuar. Ka disa lloje të qelizave burimore. Ne jemi të interesuar edhe në qelizat burimore hematopoietic. Këto qeliza të pranishëm në palcën e eshtrave, gjakut gjaku dhe kordonin e sapolindur. Prania e qelizave hematopoietic në gjak kurrizit, shkencëtarët kanë zbuluar vetëm në 1980 - vjet, ndërsa shumica e qelizave janë zbuluar nga shkencëtarët rusë Jozefit dhe Alexander Chertkov Fridenshteyn në 1960 - vjet. Me qelizat burimore hematopoietic krijuar të gjitha qelizat e gjakut, qelizat e bardha të gjakut (të cilat luftojnë sëmundjen), qelizat e kuqe të gjakut (transportuesit oksigjenit), trombocitet (përgjegjës për koagulimit të gjakut).

  Gjaku i kërthizës kurrizit është e pasur në qelizat hematopoietic pranishëm në kordonin e kërthizës dhe placentës pas lindjes. Në thelb, ky material është hedhur. Sidoqoftë, me kërkesën e këtij gjaku është mbledhur dhe ruajtur në hemobanke.


  Mbledhja gjak kryen mjeku - një obstetër ose mjek - transfuzioloh Hemabank. I tërë procesi është i shpejtë, pa dhimbje dhe plotësisht të sigurt për nënën dhe fëmijën. Pas ulje mami lindjes kërthizës kurrizit ngjeshur dhe pas me fëmijën e ndarë nga pjesë të mbledhura në një sistem steril mbetur në kordonin e kërthizës dhe gjak placenta. Ky gjak është vendosur në një enë dhe dërguar në Hemabank me të gjithë dokumentacionin.


  Në të vërtetë, nuk gjaku i ruajtur dhe qelizat burimore të izoluara.


  Për ta bërë këtë, qelizat sekretojnë një sistem të veçantë, të përgatitur për ngrirjen: koncentruar, shtoni cryoprotectants (mbrojtjen e qelizave të gjatë ngrirjes). Qelizat pastaj iu nënshtruan cryopreservation: qelizat në nitrogjen të lëngët ndërtimin në "C -196". Përveç kësaj, qelizat testuar për sterilitetin dhe viruse para ngrirjes. Në fund të fundit qelizë numërimin up (typing qelizat).  Qelizat Storage nga gjaku kurrizit të porsalindur

  Pse të mbani qelizat nga gjaku kurrizit të sapolindur? Me sëmundje të tilla të rënda si leuçemia, disa lloje të anemisë, talasemisë, leucemia akute, etj shansi i vetëm i procedurës rimëkëmbjes bën rrjedhin transplantim qelizë.

  Pas këtij trajtimi trupi i qelizave burimore hematopoietic fillojnë të formojnë reja, qelizat e shëndetshme të gjakut. Transplantimin e qelizave staminale prej gjakut të kordonit ka më pak efekte anësore si qelizat e donatorëve transplantim. Përveç kësaj, nuk është problemi i përzgjedhjes së përbashkët palcën e eshtrave të donatorëve, kështu që ajo merr shumë kohë.


  Që qelizat hematopoietike mund, nëse është e nevojshme, "të rritet", dhe për të krijuar qelizat burimore të gjakut Totipotency, të cilat mund të rriten çdo qelizë të trupit.


  Ruajtura qelizat burimore porsalindur plotësisht të arsyeshme. Gjasat që ata të vijnë vëllezër dhe motra është mjaft e lartë.

  Ka raste kur prindërit në mënyrë specifike shkoi në lindjen e fëmijës së dytë të përdorimit të gjakut kurrizit për të kuruar fëmijën e tij të madh.  Qelizat burimore hematopoietic

  Qelizat burimore hematopoietic janë shumë më të rinj se qelizat e ngjashme nga palca e eshtrave. Përqendrimi i qelizave të dobishme në gjak kurrizit më shumë dhe procedura e tyre përzgjedhjes është shumë më e thjeshtë dhe më e lirë. Si pasojë, pronat e tyre të dobishme mësipërme.


  Objektet mjekësore me transplantimin e qelizave burimore:

 • Banka Biomaterials cryopreserved Shteti Institucioni rus Cancer Center Research. MM Blokhin rus Akademia e Shkencave Mjekësore, në të cilat hemobank krijuar me 20 vjet përvojë të suksesshme në ruajtjen e qelizave burimore në palcën e eshtrave, 4 - gjak Vjetor kurrizit, dhe shumë vite të transplantimit të suksesshëm
 • Hematologjisë Qendra e Akademisë ruse të Shkencave Mjekësore Research
 • Spitali kryesor Klinike Ushtarak quajtur.

  Akademiku NN Burdenko
 • Spitali klinik i fëmijëve
 • Ruaj qelizat hematopoietic do të në të ardhmen për të siguruar porsalindur nga shumë sëmundje. Në 1988, në Paris, Profesor Eliana Hlyukman ishte transplanti i parë i qelizave hematopoietic. Djali, i cili vuan nga anemia, është realizuar transplantin e palcës së gjakut motrën e tij të porsalindur. Pastaj duke përdorur qelizat hematopoietike janë trajtuar sëmundje të ndryshme - kryesisht hematologjike dhe onkologjike.


  Sipas hulumtimit të kohëve të fundit, ekziston mundësia e veprimeve pozitive qelizat burimore në trajtimin e autoimune (skleroza e shumëfishtë), endokrine (diabet) sëmundje, sëmundje të mëlçisë dhe sëmundje të veshkave, sëmundje koronare të zemrës dhe kështu me radhë.

  Shkencëtarët shpresojnë se kjo do të jetë e mundur për të përdorur në trajtimin e kardio - vaskulare sëmundjet qelizat burimore. Futet pas qelizave burimore kirurgji gjenetikisht Field do të tërësisht të shkatërruara enët e gjakut. Në të ardhmen, kjo metodë mund të përdoren në trajtimin e sëmundjeve autoimune të tilla si skleroza e shumëfishtë, ku sistemi nervor është prekur. Shkencëtarët po studiojnë perspektivat e transplantet e qelizave burimore për të rivendosur sekretimin e insulinës në trup, në trajtimin e diabetit. Ndoshta në të ardhmen e afërt me qelizat burimore të rritet dhëmbët e tyre.

  Hulumtuesit shpresojnë që injeksione qelizave burimore mund të ndihmojë njerëzit me pigmentoza e retines ruajnë vizionin. Gjithashtu futur në fushën e kirurgjisë qelizave embrionale kontribuar, gjatë testimit, shërim të shpejtë dhe të reduktuar zonën e indeve mbresë. Ka dëshmi se disa lloje të qelizave të prodhojë substanca që reduktojnë rrudhat dhe rrisin elasticitetin e lëkurës.


  Informacione nga artikullin "Stem Cells"